Nebýva tam len László Komárom, fiktívna postavička zo seriálu Susedia, či relácie Uragán 😊 Tento svojrázny maďarský kutil by vám možno ukázal mesto Komárno zo svojho pohľadu, ale ktovie, kde všade by vás zaviedol…a tak to radšej urobíme my. Toto 32-tisícové mesto totiž stojí za návštevu, a to nielen kvôli Nádvoriu Európy.
Strategický význam územia pri sútoku Dunaja a Váhu bol známy už rímskym legionárom, ktorí strážili severnú hranicu impéria z vojenského tábora Brigetio, ležiaceho na ľavom brehu Dunaja. Pokračovateľom dávnej vojenskej histórie tohto miesta bol aj vojenský hrad prebudovaný na renesančnú pevnosť, ktorá sa neskôr začlenila do unikátneho komplexu komárňanských pevností.
Tak poďte na malú prechádzku – LepšíDeň.sk v spolupráci s vydavateľstvom Dajama, ktoré prináša na náš trh skvelých turistických sprievodcov, vás prevedie Komárnom, ukáže zaujímavé budovy, zákutia a dá tipy, čo sa v tomto meste dá vidieť.
Príchod do Komárna
Komárno sa nachádza na úplnom juhu Slovenska a od Bratislavy sa tam viete dostať cez Dunajskú Stredu, zo severu cez Nitru a Nové Zámky, no a z východu napríklad cez Levice a opäť Nové Zámky.
Ak prídete autom, odporúčame zaparkovať na obrovskom a bezplatnom parkovisku pri pevnosti Komárno. Stačí do navigácie zadať Parkovisko pri pevnosti (na Hradnej ulici) a odtiaľ to máte pár stoviek metrov do centra.
Železničná stanica a neďaleká autobusová stanica ležia severne od centra Komárna. Treba najprv prejsť po Petőfiho a Mederskej ulici vyše jedného kilometra, aby sme sa dostali na jeho okraj.
Prvou zaujímavou pamätihodnosťou na trase prechádzky je Kostol sv. Rozálie stojaci na severnej strane rušnej Rákócziho ulice. Postavili ho v roku 1848 v klasicistickom slohu imitujúcom rímske rotundy. Bol náhradou za zbúraný kostol, ktorý bránil výstavbe vonkajšieho pevnostného systému.
Zamurovaný sarkofág aj socha spisovateľa
Na protiľahlej strane ulice sa rozprestiera trojuholníkovité Námestie Kossutha s parkoviskom a veľkým nákupným centrom. Po úzkej Jókaiovej ulici prídeme ku empírovému kostolu reformovanej cirkvi, kde mala v minulosti svoju lavicu aj rodina spisovateľa Móra Jókaia, ktorého v tomto chráme pokrstili. V záhrade oproti kostolu stojí barokovo-klasicistická budova kolégia (dnes Teologický inštitút J. Calvina). Prehliadka komárňanských sakrálnych pamiatok pokračuje na Ulici františkánov.
Bližšie k centru mesta stojí evanjelický kostol z konca 18. storočia, v stene ktorého je zamurovaný sarkofág pochádzajúci z rímskeho tábora Brigetio. Bývalý vojenský kostol na tej istej ulici patril pôvodne františkánom a dnes je výstavným priestorom Galérie Limes.
Stará a Nová pevnosť
Po Zámoryho ulici sa dostaneme do mestskej štvrte Komárna, v ktorej sa sústreďujú športoviská. Nájdeme tu futbalový štadión, mestskú športovú halu či termálne kúpalisko. Športová ulica ústi na Hradnú ulicu, za ktorou vidno bastiónové hradby Starej a Novej pevnosti. Na hrote stredného bastiónu osadili sochu nazývanú Kamenná panna. Vchod do spojených pevností je na západnej strane neďaleko budovy Univerzity J. Selyeho.
Významná pamiatka, ktorá sa uchádza o zápis do Zoznamu UNESCO, sa rozkladá v kline korýt Dunaja a Váhu. Stará pevnosť vznikla v roku 1557 na mieste stredovekého hradu krátko po vzniku Uhorska. V roku 1673 k nej pribudla renesančná Nová pevnosť. Vnútorný pevnostný systém postavili na obranu proti Turkom a k jeho obsadeniu nikdy nedošlo. Postupne obnovované pevnosti sú sprístupnené v rámci prehliadok so sprievodcom. Ak by sme chceli obísť celý areál pevností, museli by sme prejsť 3,5 km a v rámci tejto prechádzky by sme videli aj sútok Dunaja a Váhu.
Na pešej zóne
Cestou z pevností do centra mesta sa zastavíme v parku pri Pamätníku Ladislava Pohrobka, ktorý sa narodil v Komárne v roku 1440 cisárovi Rudolfovi II. Habsburskému. Pri vstupe na pešiu zónu uvidíme na ľavej strane novogotickú budovu Dôstojníckeho pavilónu z roku 1863 a môžeme nazrieť na nádvorie s parkovou úpravou a amfiteátrom.
Po niekoľkých metroch sa pešia zóna otvára na Námestie generála Klapku, pomenované po maďarskom vojakovi a politikovi, ktorý v roku 1849 velil úspešnej obrane komárňanskej pevnosti pred cisárskym vojskom. Za jeho sochou, umiestnenou uprostred námestia, vidno vežovitú stavbu radnice (vpravo na fotke). Za radnicou na Jókaiho ulici sa nachádza Kaplnka sv. Anny.
Nádvorie Európy
Naľavo od radnice je priechod, ktorým sa dostaneme na Nádvorie Európy. Vo vnútroblokovom priestore objavíme unikátny urbanistický súbor vytvorený z budov reprezentujúcich svojou architektúrou rozličné kúty Európy. Sú symbolom spolupatričnosti národov nášho kontinentu.
Stavby na námestí, ktoré má rozlohu 6 500 m2, sú v štylizovanej forme a reprezentujú historickú architektúru, charakteristickú pre jednotlivé oblasti Európy. Krásne budovy z Walesu, Vatikánu, Írska, Talianska, Islandu či Grónska.
Oddýchnuť si môžete na lavičkách pri fontáne nazvanej Milénium. Všimnite si aj sochy patrónov Európy, napríklad Márie Terézie, Mateja Korvína, Panny Márie a iných. Nádvorie je síce maličké, pre mnohých trošku ukryté vnútri okolitých budov, ale je to obľúbená zastávka turistov, ktorých lákajú nielen budovy, ale aj príjemné prostredie vhodne doplnené zeleňou.
Pozrite si všetky fotografie z Komárna:
Alžbetin ostrov
Príťažlivý multikultúrny mestský priestor opustíme iným priechodom cez južné krídlo Zichyho paláca, v ktorom sú umiestnené expozície Podunajského múzea o histórii mesta a jeho slávnych rodákoch.
Pri Stĺpe Najsvätejšej Trojice sa pešia zóna vetví. Trasa prechádzky vedie doprava po Župnej ulici k budove Župného domu z roku 1798. Ulica ústi do parku na Námestí M. R. Štefánika. V strednej časti parku stojí Pamätník oslobodenia dunajskou flotilou a pred Domom Matice slovenskej nájdeme Štefánikov pamätník.
V parku ležiacom bližšie k Dunaju stojí Pamätník Franza Lehára, hudobného skladateľa narodeného v Komárne. „Pred návratom do centra mesta odporúčame krátku odbočku na dunajské nábrežie. Napravo od príjazdovej cesty na Alžbetin most stojí pravoslávny Chrám Presvätej Bohorodičky, postavený v 18. storočí pre prisťahovalcov zo Srbska. Z mosta cez Dunaj sa dá zísť na Alžbetin ostrov s pekným výhľadom na mesto ponad rameno prístavu,“ odporúča vynikajúci fotograf a cestovateľ Ján Lacika v knihe Najkrajšie mestské prechádzky.
Prečítajte si tiež
Kúpaliská, aquaparky, termálparky a vodné plochy.
Najslávnejší komárňanský rodák
Do centra Komárna sa nakoniec vrátime po Palatínovej ulici. Na začiatku pešej zóny prejdeme okolo Kaplnky sv. Jozefa, postavenej na veľmi úzkom pozemku. Oveľa monumentálnejší je farský Kostol sv. Ondreja z roku 1677. Najväčšiu sakrálnu stavbu v meste značne poškodilo pamätné zemetrasenie, ktoré postihlo Komárno v roku 1763. Napravo od kostola stojí budova bývalého jezuitského kolégia.
Pred hlavnou budovou Podunajského múzea stojí oproti kostolu socha najslávnejšieho komárňanského rodáka, Móra Jókaiho. V historickej budove naľavo od kostola má Podunajské múzeum knižnicu a obrazáreň. Po Palatínovej ulici sa vrátime na Nádvorie Európy, kde sa naša prechádzka končí.
Foto: LepšíDeň.sk, Dajama/Ján Lacika