Snáď neexistuje človek, ktorý by sa po chladnom zimnom období netešil na jar. Na čas, keď pri rozkvitajúcich kvetoch tancujú včielky a snažia sa do svojich úľov priniesť prvé dúšky nektáru. Na čas, kedy prvé slnečné lúče rozžiaria naše domovy.
S príchodom jari však prichádza aj čas na jarné upratovanie domácností.
Zvyknete pri upratovaní používať ekologické čistiace prostriedky? Väčšina našich babičiek a prababičiek patrili medzi vzorné gazdinky, ktoré si na čistotu potrpeli. Pri upratovaní siahali najmä po prírodných čistiacich prostriedkoch, ktorých účinky overili desaťročia.
Na mastnotu používali jedlú sódu, na škvrny bórax – zásaditú minerálnu soľ a citrónová šťava sa im pri upratovaní zišla ako voňavá náhrada chemického bielidla na plesne. Kuchynská soľ našim predkom slúžila na čistenie riadu a octom odstraňovali všetky pachy v kuchyni či v kúpeľni.
Presádzanie kvetov
Izbové kvety je na jar dobré presadiť do novej zeminy. Pri jej výbere berte ohľad na druh rastliny – či je kvitnúca alebo vždyzelená. Ideálnymi kvetináčmi pre izbové kvety sú keramické kvetináče. Na súčasnom trhu sú k dispozícii z mnohých materiálov – v miniatúrnych aj gigantických veľkostiach, v jemných odtieňoch i v pestrých farbách.
Pri presádzaní dajte na dno kvetináča drenážnu vrstvu – štrk alebo kamienky a pridajte do polovice nádoby zem. Vyhĺbte malú jamku, vložte do nej rastlinu, obsypte ju ďalšou zeminou a tú jemne utlačte. Ak pestujete v kuchyni bylinky, tie saďte rovnakým spôsobom.
Žihľava, mäta, bazalka, oregano či rozmarín na záver však vyžadujú bohatú zálievku. Preto je lepšie voliť kvetináče s miskami. Keď sú rastliny po niekoľkých týždňoch dobre zakorenené, následne ich môžete prihnojiť ekologickým hnojivom.
Prečítajte si tiež
6 rád, ako upratať rýchlo byt alebo dom.
Šatník a topánkovník
Jarné upratovanie sa nezaobíde ani bez čistenia šatníkov a skriniek na topánky. Zimné čižmy je potrebné umyť, nakrémovať a odložiť do škatúľ. Jarnú obuv treba tiež vyčistiť a zoradiť do poličiek. Horné poličky vyhraďte pre domácu obuv, dajte do nich detské papučky rak a tiež papuče dospelých členov rodiny. Dolné poličky v topánkovníku rezervujte pre vychádzkovú a športovú obuv.
Zo šatníka vyraďte zimné kabáty, vetrovky a hrubé svetre. Vnútro skríň umyte a do políc vložte opraté jarné odevy. Čo použiť na neutralizáciu pachov? Klasikou v bielizníkoch našich babičiek a prababičiek bola levanduľa, no skvelú službu poskytne aj rozmarín, mäta či vanilka. Všetky tieto voňavé bylinky si môžete vypestovať sami, v domácich kvetináčoch a rastlinky poukladať do šatníkov i skriniek na topánky.
— PR článok —
Foto: Dreamstime.com, decorglass.sk