6 základných pravidiel upratovania podľa Marie Kondo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste počuli niekde jej meno? Marie Kondo je Japonka, ktorá odmalička upratuje a jej knihy sa stali svetovými hitmi. Kúzelné upratovanie, ktoré vyšlo aj v slovenčine, sa dostalo na čelo rebríčka New York Times, vo svete sa predali vyše 3 milióny kusov a knihu dokonca sfilmovala japonská televízia. Marie pokračovala v úspechoch druhou knihou, ktorú nazvala jednoducho Upratovanie! Práve v nej nájdete množstvo tipov a tiež 6 základných pravidiel upratovania.

 

Marie Kondo

Marie Kondo objavila čaro upratovania ako 15-ročná (to znie divne, ak máte doma tínedžera, však? 🙂 ). Odvtedy upratovala nielen svoju izbu, ale v podstate každý priestor v ich dome. Prišla na rôzne triky a vylepšenia, s ktorými sa podelila vo svojich knihách Kúzelné upratovanie a Upratané.
Pretože ako sa vraví, skutočne žiť začneme vraj až vtedy, keď si dáme do poriadku miesto, kde bývame.

Marie vymyslela metódu KonMari. Pomôže ľuďom, ktorí sa odhodlali poupratovať si raz a navždy. Ako sama tvrdí, „je pre nich čosi ako ruka, ktorá im poškriabe chrbát presne tam, kde ich svrbí a dúfam, že si ju prečítajú od prvej stránky po poslednú.“
Veľmi trefne vysvetľuje, ako začať a čo treba vyhodiť. Pripomína, že veta „môže sa to ešte zísť“ je tabu a ponúka šokovú terapiu: odfoťte si neporiadok. Veľa z toho zistíte 🙂

Marie Kondo

Marie Kondo

6 základných pravidiel upratovania

  1. Zaviažte sa poupratovať si

Metóda KonMari sa vám azda bude zdať trochu pritvrdá. Vyžaduje čas a námahu. Ak si však vezmete do ruky knihu Marie Kondo Upratané! a zalistujete si v nej, máte asi nejaký zámer. Prečítajte si ju. Choďte bod po bode a upratujte hoci aj po malých krôčikoch. A verte si. Ak ste sa raz rozhodli, potrebujete už len uplatniť správnu metódu.

  1. Predstavte si svoj ideálny životný štýl

Premýšľajte nad tým, v akom dome by ste chceli žiť a ako by ste v ňom chceli žiť. Inými slovami, opíšte svoj ideálny životný štýl. Ak radi kreslíte, načrtnite, ako by asi mal vyzerať. Ak radi píšete, opíšte ho. Môžete si aj vystrihnúť nejaké obrázky z časopisov. Najradšej by ste sa hneď pustili do upratovania, všakže?
Práve preto skĺzne toľko ľudí naspäť do neporiadku. Ak si predstavíte svoj ideálny životný štýl, ujasňujete si, prečo ste sa rozhodli poupratovať a definujete život, aký by ste radi viedli, keď si spravíte poriadok. Upratovací proces predstavuje obrovský bod zvratu v živote každého človeka. Premýšľajte teda veľmi vážne nad ideálnym životným štýlom, o ktorý sa usilujete.

  1. Najprv veci vyraďte

Pre ľudí, ktorí zdanlivo nikdy neprestanú upratovať, je charakteristická jedna vec: snažia sa všetko skladovať a nikdy nič nevyhodia. Ak veci len ukladáme, náš domov vyzerá síce úhľadne na povrchu, ale úložné priestory sú plné nepotrebných predmetov. Nie je vo vašich silách udržiavať ich v poriadku a úpadok do neporiadku je nezvrátiteľný.
Kľúčom k úspešnému upratovaniu je najprv veci vyradiť. Naplánovať, kam veci uložíte a do čoho, to sa dá, len ak sa rozhodnete, čo si necháte a čo vyhodíte. Iba vtedy budete mať skutočnú predstavu o tom, koľko vecí vlastne idete ukladať. Úvahy nad tým, kde veci ukladať alebo znepokojovanie sa pre to, či sa vám všetko zmestí do skríň, vás len rozptyľujú pri vyraďovaní a nikdy neskončíte. Bola by to strašná škoda, čiže radšej považujte všetky úložné riešenia, pre ktoré ste sa rozhodli počas vyraďovania, za dočasné a sústreďte sa na ďalšiu kategóriu. V tom tkvie tajomstvo rýchleho upratovania.

Správny postup upratovania podľa Marie Kondo

Správny postup upratovania podľa Marie Kondo.

  1. Upratujte podľa kategórie, nie miesta

Jedným z najbežnejších omylov, ktorých sa ľudia pri upratovaní dopúšťajú, je upratovanie izby po izbe. Tento prístup nefunguje, pretože hoci si myslíte, že ste upratali, v skutočnosti ste veci len premiestnili z jedného miesta na druhé alebo ste rozptýlili veci jednej kategórie po dome a stratili prehľad o ich množstve. Správny postup je upratovať podľa kategórie.
To znamená upratať všetky veci jednej kategórie, až potom sa presunúť k ďalšej. Napríklad, ak sa pustíte do kategórie oblečenia, prvým krokom je zhromaždiť všetko oblečenie z celého domu na jedno miesto. To vám umožní zistiť, koľko toho vlastne máte. Človek konfrontovaný s enormným kopcom oblečenia je nútený uznať, ako škaredo zaobchádzal so svojimi vecami. Je veľmi dôležité zistiť a uvedomiť si, koľko predmetov z jednotlivej kategórie vlastníte.

  1. Postupujte v správnom poradí

Kľúčové je nielen upratovať podľa kategórie, ale postupovať v správnom poradí: oblečenie, knihy, papiere, komono (rôzne), a napokon predmety s citovou hodnotou. Stalo sa vám niekedy, že ste pri upratovaní natrafili na hŕbu starých fotiek a strávili ste nad nimi hodiny? Je to veľmi bežný omyl a jasne to ilustruje, prečo je také dôležité upratovať v správnom poradí, ktoré je stanovené tak, aby ste postupne cibrili svoju schopnosť rozlišovať, čo vo vás vyvoláva radosť.
Oblečenie je ideálne na tréning tejto schopnosti, zatiaľ čo fotky a iné predmety s citovou hodnotou sú stelesnením toho, čoho by ste sa nemali dotýkať, kým sa nezdokonalíte.

  1. Spýtajte sa sami seba, či vo vás predmet vzbudzuje radosť

Kritérium toho, či si veci ponechať alebo vyhodiť, je to, či vás robia šťastným. Pri rozhodovaní je nutné dotknúť sa veci – a tým myslím pevne ju uchopiť do oboch rúk, akoby ste s ňou chceli komunikovať. Pozorne si všímajte, ako reaguje vaše telo. Ak niečo vyžaruje radosť, mali by ste cítiť slabé chvenie, akoby sa bunky vo vašom tele pomaly vzniesli. Ak držíte čosi, čo vás neteší, všimnete si, že vaše telo oťažieva.
Pamätajte si, že sa nerozhodujete, čo vyhodíte, ale skôr čo si ponecháte. Nechajte si len tie veci, ktoré vo vás vyvolávajú šťastie a radosť. A keď vyraďujete to, čo vás nepovznáša, nezabudnite sa veci predtým poďakovať. Tým, že sa lúčite s predmetmi, ktoré boli súčasťou vášho života, s vďakou, živíte v sebe rešpekt k veciam a túžbu po tom, aby ste sa o ne lepšie starali.

 

Nenechávajte upratovanie na obdobie po sťahovaní

Keď sa Marie Kondo ľudia pýtajú, či je lepšie upratať pred alebo po sťahovaní, vždy odpovedá: „Predtým!“ Dokonca aj keď ste ešte nenašli nový dom, začnite s upratovaním hneď. Prečo? Pretože dom, v ktorom bývate teraz, vás povedie k ďalšiemu domu.
„Niekedy si myslím, že všetky domy sú spojené akousi sieťou. Keď poriadne poupratujete svoj dom, je to, akoby tejto sieti oznámil, že sa oň dobre staráte. To k vám priláka nový domov. Aspoň tak si to predstavujem,“ píše vo svojej knihe Marie Kondo.

Nespočetní klienti jej povedali, že keď upratali, našli dokonalý dom a príbehy o tom, ako ho objavili, sú úžasné. Čiže ak chcete stretnúť nádherný domov, ten pravý pre vás, dobre sa starajte o ten, v ktorom žijete teraz.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.