Bankovanie. V čom je tajomstvo obľúbenej metódy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Purpurové škvrny po tele, najmä na chrbte a ramenách, rozoberali médiá niekoľko dní. Mali ich viacerí športovci na Olympiáde v Riu, ale predovšetkým plavecký fenomén Michael Phelps. Rovnako ako jeho zlaté medaily, ktorých zbierka sa rozrástla nad 20 kusov, vzbudili pozornosť škvrny na jeho tele. Sú výsledkom starovekej metódy s názvom bankovanie. Môže pomôcť aj bežnému človeku? A na čo sú vlastné dobré?

Bankovanie je metóda, ktorú naozaj poznali už v stredoveku, niektoré zdroje uvádzajú dokonca obdobie pred Kristom. Bankovaním sa dajú liečiť niektoré bolesti chrbta, šije, kĺbov, hlavy. Pozitívne pôsobí na obličky, močový mechúr aj žalúdok a slezinu. Vplýva tiež na celkový imunitný systém, lymfu, prekrvuje končatiny. Najčastejšie sa banky prikladajú na chrbát a ramená, ale aj na stehná, kolená, lakte, chodidlá, či brucho.

„Chrbát predstavuje zrkadlo povrchových, ale aj vnútorných porúch, slúži nám ako diagnostické pracovné pole,“ vysvetľuje doktor Martin SomoraNárodného športového centra. „Vyšetrujúci lekár, ktorý má prax, vie tieto prejavy nielen  správne interpretovať a diagnostikovať, ale používajúc oči a prsty erudovaného internistu, dokáže  liečiť mnohé ochorenia  už v štádiu vzniku.“

Bankovanie je obľúbené napríklad u ľudí, ktorí trpia chronickou bolesťou krku – podľa niektorých prieskumov pocítili výrazné zlepšenie po bankovaní až 45% ľudí. Tiež túto metódu môžete využiť pri nachladnutí alebo ak máte vysoký krvný tlak.

Bankovanie bieloruský plavec Pavel Sankovich

Bankovaniu prepadol aj bieloruský plavec Pavel Sankovich – toto foto dal na svoj Instagram.

Ako prebieha bankovanie?

Postup je pomerne jednoduchý – nahriaty sklenený, plastový alebo bambusový pohár sa priloží na telo tak, aby sa vytvoril podtlak. Vďaka tomu vsaje do seba časť kože aj s podkožím. Takto sa zvýši cirkulácia krvi a prívod kyslíka do nej, čo samo osebe pôsobí liečivo.

Využívajú sa dva postupy prikladania. Suché bankovanie vďaka vyhoreniu kyslíka, čím vznikne potrebné vákuum. Masér po zapálení špeciálnej horľavej zmesi prevráti nádobu hore dnom a priloží ju na vybrané miesto.

Menej časté je mokré bankovanie. Vákuum nevzniká vďaka horeniu, ale po použití pumpy. Tá sa priloží k otvoru na nádobe priloženej na pokožke. Pumpa vysaje vzduch a banka sa prisaje na telo. Banky sú pri oboch metódach priložené na tele 5 až 10 minút.

Prečítajte si aj
7 cvikov, ktoré pomôžu vašim očiam.

 

Populárne bankovanie

Bankovanie si užívajú nielen športovci, ale napríklad aj herečky Jennifer Anistonová, či Gwyneth Paltrowová. Terapia je v zámorí mimoriadne populárna, mnohí si ju dokonca robia sami doma – jeden pohár na bankovanie sa dá kúpiť už za 15 dolárov. No odporúčame zájsť k masérovi, prípadne inému odborníkovi.

Pozor! Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne. Okrúhle modriny a fľaky nie sú bolestivé a zmiznú do niekoľkých dní (zvyčajne týždeň až 10 dní).

 

Kam ísť na bankovanie?

Rozhodne vyhľadajte odborníka, choďte k svojmu masérovi, spýtajte sa v športových centrách, či tam robia bankovanie.
vyskúšajte napríklad Centrum pre zdravý životný štýl Bioharmonia, ktoré existuje už od roku 1992.
Bankovanie ponúka aj Masáže Relax, za 30 minútovú terapiu zaplatíte asi 15€.
Ak ste z Košíc, môžete skúsiť napríklad Masáže Sarang kúsok od Auparku. Hodinová terapia vás vyjde na 16€.
V Žiline kontaktujte Masáže Žilina, kde stojí 30-45 minútová terapia od 11 do 13€.
A ešte jeden tip pre Stredoslovákov – Masážne centrum robí okrem množstva masáží, zábalov, či lymfodrenáže aj bankovanie. Za 20 minút zaplatíte 11€.

Pozrite si, ako sa robí bankovanie v praxi:


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.