Poradíme, čím obdarovať starých rodičov!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si vždy lámete hlavu nad tým, čím obdarovať starých rodičov? Určite ste už neraz počuli slová „My už nič nechceme, máme všetko.“ Prípadne „Len si nechajte, vy teraz potrebujete.“
A teraz si spomeňte, ako sa rozžiari babka alebo dedko, keď spomínajú na krásne časy „kedysi“. Nespomínajú si na to, čo ste im povedali včera, ale ako kúzelník vedia vyťahovať z rukáva príhody spred pol storočia. Starí rodičia si vždy radi zaspomínajú na minulé časy, krásne zážitky, výnimočné udalosti – v tom prípade máme pre vás tip, čím ich ideálne obdarovať.

Ide o dve knihy, ktoré keď vyšli u susedov v Česku, spôsobili malý ošiaľ. Seniori vraj odkladali sudoku, krížovky, menej pozerali televíziu, aby mali čas na vyrozprávanie svojho životného príbehu prostredníctvom jedinečnej knihy. Keď pred pár rokmi dorazili tieto knihy pre uchovanie spomienok na Slovensko, predávali sa tisíce kusov najmä pred Vianocami.
V čom je ich čaro?

nezabudnite obdarovať svojich starých rodičov

Zážitky starých rodičov

Podobné publikácie možno poznáte u detí – uchovanie spomienok na prvé mesiace a roky života. Ale toto je nastavené na starých rodičov a skvele vymyslené.
Knihy Babička, rozprávajDedko, rozprávaj sú ideálnym darčekom nielen na Vianoce, ale na akýkoľvek sviatok. Dokážu prepojiť starých rodičov s deťmi i vnúčatami, a po vyrozprávaní…či skôr v tomto prípade vypísaní svojich zážitkov sa v rodinnej knižnici objaví skutočne osobný životný príbeh.

Každý človek má totiž svoj príbeh a ten je najsilnejší a najzaujímavejší práve pre jeho najbližších. Kde máme svoje korene? Po kom sme? Čo prežili tí, ktorým vďačíme za to, že sme tu? Z čoho sa radovali a čo ich trápilo? Aké ponaučenie si môžeme zobrať pre seba a ďalšie generácie?

 

Obdarovať spomienkami

Babička, rozprávajdedko, rozprávajbabička, rozprávaj (a verzia pre starých otcov Dedko, rozprávaj) je otvorená kniha na zaznamenávanie spomienok od detstva po súčasnosť. Babička bude môcť sama alebo s vašou pomocou vypĺňať knižku a zodpovie tak celý rad starostlivo vybraných otázok. Napríklad:
– čím chcela byť, keď bola malá
– akí boli jej rodičia a prarodičia
– kde sa hrávala
– kedy stretla dedka – svojho muža
– čo spolu zažili
– ako babička vnímala historické udalosti
– čo sa podľa nej zmenilo od čias jej mladosti…

Toto všetko zistíte vďaka jedinečným knihám Babička, rozprávaj/ Dedko, rozprávaj. Pre starkých bude určite príjemné zaspomínať si na minulosť, pre mladšie a budúce generácie bude tiež zaujímavé vedieť, ako sa žilo a ako naši prarodičia vnímali historické udalosti počas svojho života. Autorkou tohto nápadu je Monika Kopřivová, ktorá sa zaujíma o život seniorov a medzigeneračné vzťahy.

 

Jedinečné knihy

Nie je to teda len obyčajná kniha, ale kniha spomienok. Ideálna príležitosť, ako sa podeliť so svojimi deťmi a vnúčatami o silné a zaujímavé príbehy. Vždy na pravej strane je miesto na vpisovanie a vľavo na vlepovanie (alebo prelepovanie grafiky), či vpisovanie ďalších spomienok, keď už riadky nebudú stačiť. Sprievodné obrázky a dobové fotografie tak pomôžu prebudiť spomienky.
Kniha má formát pripomínajúci album (na šírku s tvrdými doskami), takže tak rýchlo sa nezničí. Pre dobré vlepovanie a vpisovanie textu bol pre všetky stránky vybratý tvrdý papier s veľkou gramážou.

A POZOR! Teraz ku knihám pribudla aj nová úžasná hra Ako to bolo kedysi. Originálna hra pre babičku, dedka a celú rodinu. Hra o rozprávaní príbehov, otázkach i odpovediach, a zaujímavom hracom pláne.

7 tipov na darčeky pre mužovPrečítajte si aj
7 tipov na darčeky pre mužov.

Aj si teda aj vy lámete hlavu, čo darovať na Vianoce alebo na ktorýkoľvek sviatok svojím starým rodičom, toto je geniálny tip. Každého poteší hoci aj malý darček a vašich starých rodičov nadchne kniha spomienok. Takto sa určite nebudú cítiť osamelí, odstrčení a zabudnutí.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

3 komentáre

  1. Zuzana Kovaličková on

    Naša starká si šetrí na kolobežku, nie obyčajnú ale tú elektrickú s pohonom. Tvrdí nám, že do klubu pôjde na nej ako na klasickej a domov večer keď už nebude vládať, že sa zvezie a že to bude mať lepšie ako teraz na bicykli. Brat jej objednal pod stromček prekvapenie – Nitro scooters Scout MINI od motokolobežiek a dúfame, že ju poteší aj keď myslíme že určite 🙂

  2. tieto knihy sú úžasné (: tento rok sme ich darovali aj my spoločne s kazetami z notina a boli nadšení

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.