Dipy, omáčky, pasty…aj vy si ich radi dávate na cestoviny, namáčate do nich opekané zemiaky alebo si ich zvyknete pridávať k mäsu na tanier? Existuje ich množstvo druhou a naozaj vedia vynikajúco dochutiť každé jedlo. Základom je však vždy dobrý výber kvalitných surovín a najmä osvedčený recept. My máme pre vás hneď tri – domáce pesto, guacamole a humus.
Veľmi dôležité sú vždy suroviny, aby boli naozaj kvalitné a čerstvé. Napríklad spomínané pesto – píniové oriešky, parmezán, cesnak, olivový olej. To je základ, no hviezdou je v lete bujne rastúca, aromaticky voňajúca bazalka. Najlepšie čerstvo natrhaná. Proti nej nemá vôňa lístkov pestovaných v zime v skleníku žiadnu šancu. Alebo taký olej – pri ňom treba naozaj dbať na kvalitu! Na pesto by to mal byť vysoko kvalitný olivový olej, skôr jemný, ako priveľmi výrazný, lebo často majú použité bylinky dostatok arómy. Parmezán zasa dodá šmak, krémovitosť a slanosť. Takže dodržiavajte nielen pomer, ale aj odporúčané suroviny, a budete si určite pochvaľovať 🙂
Domáce pesto
Je proste neporaziteľné. Táto krémová pasta dokáže urobiť z obyčajných cestovín zázrak na tanieri. Bazalková klasika z Janova je perfektnou prísadou a podomácky chutí ešte viac.
Pokojne si pripravte veľkú porciu, pretože pesto sa dá bez problémov zmraziť. Tradične sa prísady spracúvajú v mažiari. Vy si zvoľte rýchlejšiu metódu s mixérom alebo s ponorným mixérom. Aj takto sa dá urobiť bezchybné pesto.
Píniové oriešky opražte len veľmi zľahka, aby sa zohriali. Mali by sa z nich iba uvoľniť éterické oleje. Nesmú zhnednúť, inak budú horké.
Na servírovanie omáčky na cestoviny jednoducho zmiešame jednu porciu pesta s horúcou vodou, v ktorej sa cestoviny varili a primiešame do čerstvo uvarených obľúbených cestovín.
POSTUP:
- Z bazalky odrežeme lístky s jemnými stopkami.
- Ošúpeme a nasekáme strúčik cesnaku.
- 2 PL píniových orieškov zľahka opražíme na panvici bez tuku.
- Bazalku, cesnak a píniové oriešky so soľou, parmezánom a 4 PL olivového oleja rozmixujeme ponorným mixérom vo vysokom pohári, alebo mixérom, až kým nevznikne homogénna hmota. Podľa potreby primiešame viac oleja.
- Pesto dochutíme, príp. ešte prisolíme. Potom buď hneď zmiešame s čerstvo uvarenými cestovinami a s trochou vody z cestovín, alebo uskladníme prikryté v chlade.
Ázijské pesto
Máte chuť na zmenu? Vyskúšajte ázijské pesto podľa nemeckého novinára Matthiara F.Mangolda, ktorý má úspešnú kuchársku školu a vyhľadávané kurzy. Napísal tiež skvelú knihu Princíp varenia. Ako bylinkový základ použijeme bazalku, thajskú bazalku a/alebo vňať koriandra.
Šťava a šupka z limety, nasekaná citrónová tráva, zázvor a jarná cibuľka sa postarajú o sviežu aromatickú vôňu, zelené čili dodá ostrosť. Všetko s olejom rozmixujeme na pyré – ako dip ku krevetám bomba!
Domáce guacamole
Avokádo má síce veľa tukov, ale všetky idú hneď do svalov. Pripravte si z neho úžasné guacamole, avokádový dip, do ktorého sa hodia namáčať nachos. Guacamole sa jedáva v Mexiku k tortilám, takosu, alebo aj ako príloha k mäsu.
Nožom dookola po dĺžke rozrežeme avokádo na dve polovice, odstránime kôstku.
Teraz môžeme poľahky lyžicou vybrať dužinu z oboch šupiek. Tú potom vidličkou roztlačíme a zmiešame s nadrobno nakrájanou čili papričkou, cesnakom, najemno nasekanou cibuľou a citrónovou šťavou.
Podľa chuti môžeme guacamole ešte priostriť tabascom, na vrch dáme na malé kocky nakrájanú paradajku a vňať koriandra.
Domáci humus
Hummus je orientálna špecialita, ktorá sa tradične podáva k falafelu. Chutí skvelo aj ako dip k zelenine, alebo ako nátierka na crostini.
- Cícer z plechovky (asi 240 g) opláchneme v cedidle a necháme veľmi dobre odkvapkať.
- Potom rozmixujeme na pyré s 2 – 3 PL sezamovej pasty (Tahin), 3 PL olivového oleja, 2 strúčikmi cesnaku, 2 – 3 PL vody a 2 PL citrónovej šťavy.
- Hummus dochutíme rímskou rascou, soľou a mletým čiernym korením. Vydrží zopár dní v chladničke.