Citrón. 22 tipov, na čo všetko môže poslúžiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Citrón máme doma každý, no jeho použitie sa obmedzuje na pár bežných vecí. Do čaju, ranná voda s citrónom, do koláča ap. Pritom citrón sa osvedčil ako skvelý pomocník pri upratovaní v domácnosti, na čistenie škvŕn či mastnoty, prospieva pri rôznych zdravotných problémoch a vie toho ešte oveľa viac.

Skôr ako sa pustíme do tipov, kde všade môžete citrón zužitkovať, pár slov o jeho liečivých účinkoch. Citrón pôsobí preventívne proti hemoroidom a kŕčovým žilám, odstraňuje krvácanie z ďasien a dodáva energiu. Urýchľuje liečbu rán, znižuje horúčku a pomáha pri bolestiach hlavy. Citrón tiež využijete pri liečbe infekcie močového mechúra a obličiek, a detoxikuje pečeň.

 

22 tipov, ako využiť citrón

DOMÁCNOSŤ

1. Očistí odpadkový kôš

Keď citrón vyšťavíte, nevyhadzujte šupku. Reznou ranou prejdite po okraji koša, bude z neho unikať menej zápachu a nebude lákať ani hmyz. Sušenú kôru z citrónu dajte pokojne aj na dno odpadkovej nádoby pod vkladané vrecko. Vydrží tam voňať niekoľko týždňov.

2. Škvrny od horčice

Škvrny od horčice ihneď pokvapkajte citrónom alebo kyselinou citrónovou. Potom vyperte látku v saponátovej vode a nechajte vyschnúť. Prípadné zvyšky môžete dočistiť liehom.

3. Škvrny od ovocia

Škvrny od ovocia pokvapkajte citrónom alebo tkaninu so škvrnou namočte do mlieka a preperte. Ak sú škvrny staršie, vyčistite ich teplou vodou s kyselinou citrónovou.

4. Škvrny od hrdze

Škvrny od hrdze pokvapkajte citrónovou šťavou a dobre navlhčite vodou, prípadne naparte nad vriacou vodou.

čistiace prostriedkyPrečítajte si tiež
10 tipov na šetrné domáce čistiace prostriedky.

5. Vodný kameň

Odstraňuje ho nielen octová voda, ale aj citrón. Povarte v nádobe asi 10 minút olúpanú citrónovú kôru – usadenina sa uvoľní.

6. Odpudzovač hmyzu

Nakrájajte citrón na kolieska, usušte ich a zaveste medzi oblečenie do skrine. Ak ste na citrón zabudli a už je dosť usušený, tvrdý, napichajte doň pár klinčekov. Potom ho dajte takto do skrine – bude vysychať ďalej, odplaší mole a jemne prevonia bielizeň. Nezabudnite ho vyhodiť, keď už začne plesnivieť 🙂

7. Prečistite mikrovlnku

Niekedy „zabudneme“ mikrovlnnú rúru poriadne očistiť, možno sa nám nechce. Máme super tip – vezmite misku s vodou, dajte do nej pár koliesok citrónu, nastavte na stredný výkon a pustite na päť minút. Potom rúru vytrite suchou handričkou.

citrón

KUCHYŇA

8. Citrón čistič

Vytlačený citrón nevyhadzujte, ale ďalej použite napr. na čistenie striebra.

9. Chlieb ako čerstvý

Chlieb zabaľte na krátky čas do vlhkej utierky, chvíľu ho prepečte v rúre a bude ako čerstvý.

10. Zápach po vyprážaní

Pri zápachu z vyprážaného jedla zapáľte kúsok citrónovej kôry – pohltí nepríjemný pach.

11. Jablkovo-citrónový čaj

Šupky z jabĺk nevyhadzujte, ale usušte pri izbovej teplote a potom z nich varte čaj. Usušené ich uchovávajte v zaváracích pohároch. Na jednu šálku dávajte hrsť sušených šupiek, nechajte zovrieť, chvíľu vylúhovať, preceďte a oslaďte (najlepšie medom). Pridajte citrónovú šťavu.

12. Karamel ešte chutnejší

Skúste pripraviť karamel inak ako obvykle. Cukor dajte na primerane slabý plameň a keď sa začne roztápať, pridajte trochu citrónovej šťavy alebo niekoľko kvapiek rozriedeného vínneho octu. Karamel bude chutnejší.

13. Nerozvarená ryža

Stane sa vám občas, že prevaríte ryžu? Skúste k nej pridať pár kvapiek citrónovej šťavy a trošku masla.

14. Chutnejšie kakao

Chuť kakaa zlepšíte, keď pred podávaním pridáte do hotového kakaa trochu citrónovej šťavy.

15. Voňavá grilovačka

Určite pri grilovaní rýb využívate citrón. Skvelé. Ale skúste položiť vysušené zvyšky citrónu na okraj grilu k uhliu. Na záhrade, terase sa to prevonia a nebude tak prerážať pach z pripaľovaného tuku z mäsa.

citrón voda

ZDRAVIE

16. Citrónové masáže

Citrónové oleje a esencie sa výborne hodia na masáže a do aróma lámp. Najviac sa nám poďakuje pokožka, hoci pôsobenie citrónovej vône je veľmi široké.

17. Nápoj na boľavé hrdlo

Osvedčený nápoj pri bolestiach hrdla. Umyté jablko ošúpte a šupky zalejte v nádobe horúcou vodou. Nechajte vylúhovať, sceďte a pridajte citrónovú šťavu. Poslúži aj ako osviežujúci nápoj v lete.

18. Bolesti kĺbov

Dobrý tip pri bolestiach kĺbov alebo pri nedostatku vápnika v tele. Dôkladne usušte škrupiny z 15 vajec, rozdrvte ich a pomeľte v kávovom mlynčeku. Každé ráno ich užívajte tak, že si z nich naberiete do malej lyžičky, pridáte pár kvapiek citróna a jednu – dve kvapky oleja.

19. Inkontinencia

Proti inkontinencii, čiže neudržaniu moču vypite dva až tri decilitre teplej vody so šťavou citróna. Vydržíte aj pol dňa bez vyprázdnenia močového mechúra.

20. Komáre a zápaly

V lekárňach možno kúpiť všelijaké prípravky na ošetrenie poštípaných miest od komárov, ale použiť môžete aj prírodné spôsoby. Listy medovky a citrónová šťava tíšia svrbenie.
Cibuľová šťava zasa vťahuje horkosť a odvádza ju z tela von. Hojí zápaly, ktoré sa zvyknú vyskytnúť po bodnutí.

21. Lámavé a mäkké nechty

Ak máte problémy s nechtami, sú mäkké a lámavé, doprajte si dvojtýždňovú kúru: zmiešajte lyžičku čistej želatíny z potravín, šťavu z polovice citróna, lyžičku medu. Nezohrievajte, dobre vymiešajte a pite každé ráno pred raňajkami.

22. Prírodný depilátor

Nemusíte vždy kupovať drahé depilačné krémy alebo chodiť ku kozmetičke. Prevarte citrónovú šťavu s jedným decilitrom medu až na karamel a vychladnutou zmesou natierajte ochlpené miesta. Citrónová šťava potláča rast chĺpkov.

Tipy sme čerpali okrem iného aj z publikácií Poraďme si navzájom 1 a Poraďme si navzájom 2.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.