Hronský Beňadik – perla Pohronia. Benediktínsky kláštor a gotický kostol

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vojsť do nádvoria beňadického opátstva v krásnej jesennej atmosfére je, ako by ste vstúpili na posvätnú zem. Pred historickou kamennou bránou opevnenia vás víta obrovský kameň s vyrytým nápisom v starej hlaholike.
Z malého námestia hľadia na nás mohutné veže chrámu benediktínskeho kláštora s gotickým vstupným portálom.
Vpravo je pre návštevníkov otvorená drevená brána do nádvoria kláštora, ktoré krášli socha Vincenta Pallotiho, svätorečeného v roku 1963, zakladateľa Spoločnosti katolíckeho apoštolátu, rehole pallotínov. Jej členovia spravujú farnosť v Hronskom Beňadiku a od roku 1992 pôsobia aj na Slovensku…
Pozývame vás spoločne s naším partnerom, časopisom Krásy Slovenska do perly Pohronia, ako sa prezýva Hronský Beňadik. Pohodlne sa usaďte, vyrážame tentoraz virtuálne prostredníctvom nášho magazínu…no veríme, že vás nalákame, aby ste sa tam neskôr pozreli aj osobne.

 

Hronský Beňadik – ako sa tam dostať?

Hronský Beňadik mapaHronský Beňadik sa nachádza v okrese Žarnovica, v Banskobystrickom kraji. Má len okolo 1100 obyvateľov, no prvá písomná zmienka pochádza z roku 1075, takže obec je vďačným cieľom turistov a milovníkov histórie. Najčastejšie ľudí láka Benediktínske opátstvo, Rímskokatolícky kostol sv. Egídia, neskorobarokové súsošie sv. Jána Nepomuckého, ale aj turistov na vrch Klíča, ktorého vrcholové časti boli v roku 1973 vyhlásené za prírodnú rezerváciu.

Obec leží na pravom brehu Hrona, približne v polceste medzi Žarnovicou a Zlatými Moravcami. Ak idete zo severu po rýchloceste R1 buď od Nitry alebo od Zvolena, treba z nej zísť pri Tekovskej kúrii, výjazd Hronský Beňadik. Odtiaľ je to do dedinky možno dva kilometre.
Ak idete z juhu, z Levíc je to asi 15 minút. Odbočte smer Tlmače a potom na sever do Hronského Beňadiku.

 

Benediktínsky kláštor

Hronský Beňadik opátstvoBeňadický kláštor zaujme už zvonku. Nie pre ošarpanosť, lebo áno – potreboval by poriadnu opravu. Ale pre mohutnosť múrov a nárožných veží, z ktorých ochrancovia opátstva bránili územie pred Turkami a ďalšími dobyvateľmi. Napriek tomu v roku 1599 Turci mestečko spustošili a vypálili. Opátstvo ešte trikrát vyhorelo. V 16. storočí na základe tohto stavu rehoľnú komunitu prepustili a kláštor sa stal vojenskou pevnosťou. V roku 1752 postavili na južnej strane mohutnú sýpku.

Benediktínsky kláštor existoval už v roku 1075. Bol úradným miestom, správcom administratívy širokého územia a od tohto dátumu sa eviduje vznik mnohých obcí v okolí a viažu sa k nemu oslavy výročí prvej písomnej zmienky, aj Hronského Beňadika.
Kláštor prežil mnohé útrapy tureckých vpádov, Tatárov i cisárskych vojsk a nebol ušetrený ani po druhej svetovej vojne, keď benediktínov z kláštora vyhnali a v roku 1950 urobili z neho koncentračný kláštor pre rehoľné sestry z celého Slovenska. Bol to dôsledok tzv. barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950.

 

Jedinečná gotická perla

gotická brána Hronský BeňadikPerlou kláštora by sme mohli označiť gotický kostol. Trojloďovú katedrálu postavili v rokoch 1346 – 1375 (podľa historických záznamov na základoch ešte staršieho kostola) a dnes sa radí medzi najvýznamnejšie gotické stavby na Slovensku.

Portál katedrály pochádza z roku 1400 a predstavuje vrcholnú gotiku na Slovensku. Zobrazuje štyroch evanjelistov a Krista. Na stene ľavej lode je freska z roku 1423, na ktorej je zobrazená legenda o sv. Jurajovi v boji s drakom. Okná katedrály krášlia nádherné vitráže, zobrazujúce svätých. V chráme sú okrem krásneho hlavného oltára bočné oltáre, tabuľový oltár, Boží hrob, ale aj sarkofág Štefana Koháryho, ktorý padol v boji s Turkami na koni. Noha mu zostala v strmeni, a tak ho kôň vliekol po chotári z Levíc až do Hronských Kosíh, kde má postavený pamätník.

Pozoruhodnosťou kostola je relikvia Kristovej krvi. Pápež Pavol II. daroval v roku 1483 kráľovi Matejovi kúsok Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej krvi. Kráľ sa rozhodol relikviu uložiť na dôstojné miesto a zvolil si kostol benediktínskeho kláštora. Tu je uložená v Kaplnke Božej krvi.

Slovensko - tajuplná prírodaPozrite si ďalšie
CESTOVATEĽSKÉ TIPY po Slovensku.

 

Akoby sa tu zastavil čas…

oltár benediktínsky kláštorVnímame históriu a prijímame to zbožné ticho s pokorou a oddanosťou. Stojíme pod vysokou rebrovou klenbou katedrály a obdivujeme prácu majstrov minulých storočí. Cez vysoké vitrážové okná preniká dovnútra svetlo jesenného slnka a ponúka nám krásu gotických okien. Akoby sa tu zastavil čas.

Aj keď minulý režim neprial sakrálnym objektom, predsa len bolo opátstvo v Hronskom Beňadiku v roku 1970 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.
Hronský Beňadik si žije svoj život, ešte tu môžeme vidieť malebné domčeky v starých uliciach dediny. Je to pohľad, ktorý nám nevdojak pripomína izby starých materí. Právom sa toto miesto nazýva tiež Slovenská brána.

nápis v hlaholike

Obrovský kameň s vyrytým nápisom v starej hlaholike.

Text a foto: Milan Hlôška, Wikimedia/Civertan
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama a časopisom Krásy Slovenska
Predplaťte si najstarší časopis Krásy Slovenska.

časopis Krásy Slovenska

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.