Poznáte túto okrasnú rastlinu, ktorá má pekné stopkaté listy, nápadné oranžovožlté kvety a niekedy dorastá stonka aj do 200 centimetrov? Kapucínka väčšia je krásna bylina, no nie je len na okrasu, ale má množstvo liečivých účinkov, o ktorých väčšina ľudí ani netuší. Pritom v lekárňach dostanete rôzne tinktúry, tabletky, kúpiť sa dajú aj celé semienka. Hoci kapucínka pochádza z Južnej Ameriky, dobre sa udomácnila aj u nás a nie je náročná na pestovanie. Pritom sa odvďačí doslova zdravou bombou – ak teda viete, ako ju využiť.
My vám poradíme, ako si pripraviť čerstvú šťavu z kapucínky, ktorá vynikajúco pôsobí proti zápalom, ale aj lupinám, či na poranenia kože. Poznáte kapary chudobných? Áno, robia sa z púčikov plodov kapucínky. Ponúkneme aj recept na tinktúru a čaj z kapucínky.
Mimochodom, v roku 2013 bola kapucínka väčšia v Nemecku vyhlásená za liečivú bylinu roku. Odborníci i lekári ju označili za prírodné antibiotikum budúcnosti.
Kapucínka pre zdravie aj do kuchyne
Prvá kapucínka bola do Európy privezená v roku 1648 a pre nádherný vzhľad ju sadili predovšetkým ako okrasnú rastlinu v parkoch a záhradách. Obľúbili si ju hlavne mnísi z rádu kapucínov.
Využíva sa celá nadzemná časť byliny a na výrobu tinktúry sa niekedy odporúča aj koreň.
Kedysi sa bežne používala v kuchyni. Užíva sa aj čerstvá šťava, ktorá sa získava z koncov konárikov, semien alebo listov. Všetky časti sa zbierajú po celý čas vegetácie od mája do októbra, semená po dozretí koncom septembra alebo v októbri.
Kapucínka obsahuje glykozid glukotropeolín resp. isothyokyanát benzylnatý – zjednodušene ide o hlavných nositeľov antibiotických vlastností tejto rastliny. V organizme začínajú naplno pôsobiť najneskôr do troch hodín po požití a maximum účinku nastáva do dvanástich hodín. Vylučujú sa močom a sčasti aj pľúcami, a preto priaznivo ovplyvňujú aj infekcie dýchacích ciest.
Kapucínka a liečivé účinky
Najskôr si povedzme, kedy sa kapucínka nesmie užívať. Dajte si pozor pri žalúdočných vredoch a podráždených obličkách. Neodporúča sa pre deti do šiestich rokov. „Jej užívanie je obmedzené počas šiestich týždňov, po ktorých je nutné urobiť aspoň mesačnú, lepšie však dvojmesačnú prestávku,“ radia českí experti Josef Jonáš a Jiří Kuchař, autori vynikajúcej knihy Svet prírodných antibiotík.
Ako dodávajú, hlavný účinok kapucínky spočíva v oblasti urogenitálnej, kde pôsobí bakteriostaticky. V nemeckej literatúre nájdete množstvo užitočných informácií o kapucínky. Uvádza sa napríklad, že pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií Streptococcus alebo Staphylococcus, ktoré sú častými pôvodcami zápalových ochorení močových ciest a obličiek.
Bylinkár Pavel Váňa napísal niekoľko kníh, ktoré patria do zlatého fondu českej fytoterapie. Napríklad Rady bylináře Pavla. Ako tvrdí, veľké úspechy pri použití kapucínky zaznamenal pri napadnutí zlatým stafylokokom a baktériami kmeňa Salmonella. Okrem toho má aj insekticídne účinky a používa sa ako pomocný prostriedok pri padaní vlasov a proti lupinám.
Pripravte si z kapucínky
- Celá rastlina je považovaná za lahôdkovú zeleninu, surové listy a čerstvé kvety sa pridávajú do šalátu. Denná dávka by podľa Jiřího Janču nemala prekročiť 60 gramov, ako upozorňuje v Herbáři léčivých rostlin. Môžu sa stať vynikajúcou súčasťou odtučňovacej alebo detoxikačnej kúry. Práve čerstvé listy vykazujú najväčšiu antibiotickú aktivitu.
- Zelené púčiky plodov sa nakladajú ako falošné kapary do kyslého alebo slaného nálevu. Odtiaľ pochádza ľudový názov kapary chudobných.
- Čerstvá šťava sa môže použiť zriedená vnútorne alebo pri lokálnej alopécii a proti lupinám. Šťava alebo obklady z rozdrvených listov dezinfikujú poranenie kože, pri ktorom môžu preventívne likvidovať mikroorganizmy zapríčiňujúce zápal. Celkové množstvo použitej čerstvej šťavy by nemalo prekročiť 40 gramov denne a vzhľadom na silnú koncentráciu účinných látok sa odporúča zriedenie destilovanou vodou v pomerene aspoň 1:1.
Prečítajte si tiež
Oregano. Proti zápalom, kŕčom aj rakovine.
- Čaj z čerstvých alebo sušených listov má slabo horčičnú vôňu a je účinný pri bakteriálnej infekcii močových ciest. Už dve šálky denne výrazne posilňujú organizmus po dlhotrvajúcich chorobách. Do 2 dcl horúcej vody nasypte lyžicu posekaných listov, kvetov a semien. Nechajte lúhovať asi desať minút.
- Tinktúra z kapucínky sa pripraví z 500 ml šesťdesiatpercentného liehu a 50 gramov sušených semien alebo koreňov. Na tienistom mieste sa nechá štyri týždne vylúhovať, potom sa precedí a zriedi na polovičnú koncentráciu. Zvyčajne sa užíva v množstve 10 kvapiek dvakrát až trikrát denne.
- V kuchyni sa využívajú najmä semená kapucínky. Pomleté majú chuť ako žerucha, prípadne reďkovka. Používajú sa na dochucovanie jedál a povzbudzujú trávenie.
- Kúpeľ s kapucínky pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii (posekané kvety, listy aj semienka dáte do vane s horúcou vodou).