„Odkaz z vesmíru? Na južnom Slovensku znova našli kruhy v obilí,“ písali pred časom médiá. Áno, je to jedna z najobľúbenejších tém medzi milovníkmi záhad, paranormálnych javov a ufológov. Záhadné kruhy v obilí. Kto ich vytvoril? Skutočne nám tým chcú niečo povedať?
Ľudia zaoberajúci sa touto témou dobre vedia, že sa začali objavovať niekedy v 60.rokoch 20.storočia. Dodnes ich pod celom svete zdokumentovali viac ako desaťtisíc. A niektoré aj na Slovensku… Boli to nebeskí umelci? Alebo špekulanti s kosačkou?
„Záhadológovia“ si na preskúmanie kruhov v obilí prizvali dokonca vedcov z oblasti fyziky a chémie. Tí na preskúmaných kruhoch údajne zistili rôzne fyzikálne zvláštnosti, ako je zvýšená rádioaktivita, prítomnosť silne koncentrovaných magnetických anomálií, prejavy zväčšenej ionizácie ovzdušia či abnormálne zásahy do elektrických polí.
Slovenskí ufológovia chodia skúmať kruhy v obilí do zahraničia. Individuálne, ale aj v rámci spoločných expedícií cestujú najmä do Británie, kde ich je najviac. „Médiá napríklad uvádzajú, že za jediný mesiac ich v lete 2012 na ostrovoch objavili až osemnásť, najviac v grófstve Wiltshire,“ píše sa v knihe Najväčšie záhady a mystériá Slovenska. Vynikajúca kniha viacerých autorov, ktorá sa venuje zvláštnym prírodných úkazom, paranormálnym javom, legendám. Odporúčame ako oddychové čítanie, najmä pre ľudí s kritickým myslením.
Kruhy v obilí na Slovensku
Prvý obrazec sa objavil na poli pri Fiľakove 20. júla 1992. Podrobnejšie údaje chýbajú, vie sa iba to, že mal tvar jednoduchého kruhu.
Ďalší bol zaznamenaný o štyri roky neskôr, 4. júla 1996, pri obci Pustá Ves neďaleko Vrbového. Našiel ho náhodný chodec pri ceste do práce. Keď vošiel dovnútra piktogramu, na niekoľko minút stratil vedomie.
Päť dní potom sa dva kruhy objavili na obilnom poli v susedstve petržalského sídliska v zadunajskej časti Bratislavy. Leto roku 1996 ešte zažilo dva objavy kruhov, 27. júla pod hradom Branč v okrese Senica a 11. augusta pri Blatnici v okrese Martin.
V nasledujúcom roku sa spomínajú nálezy záhadných kruhov v obilí. V prvom prípade sa to javí ako návrat domnelého páchateľa na miesto činu, lebo udalosť sa stala 15. júla 1997 pri Kunovskej priehrade, len kúsok od spomínaného hradu Branč. K druhému piktogramu prizvali členov Bratislavského ufo klubu o dva týždne neskôr do Malinova.
Roztrhnuté vrece s kruhmi…
Na kruhy v obilí, ale aj ďalšie úkazy vysvetľované v súvislosti s ufom bol zvlášť bohatý rok 1998. Väčšina objavov sa sústredila do oblasti sprašovej tabule v okolí Trnavy. Aktívna sezóna sa pre ufológov začala okolo 19. mája, keď záhadný piktogram spozorovali na pšeničnom poli v lokalite Pažiť pri obci Bučany. Mal tvar dvoch vzájomne prepojených kruhov s priemerom 33 a 10 metrov. Podľa očitých svedkov z miestneho poľnohospodárskeho družstva by pomerne veľké obrazce bežní smrteľníci nedokázali vytvoriť za jedinú noc. Domnienku, že sú dielom mimozemšťanov, podporila informácia, že v odhadovanom čase vzniku kruhov dve pracovníčky plynární spozorovali veľký svetelný objekt bielej a žltej farby.
O niekoľko dní sa udalosť zopakovala, tentoraz neďaleko obce Cífer. Na poli s pšenicou sa opäť objavili dva kruhy s priemerom 36 a 12,5 metra. Opäť to bolo spojené s pozorovaním neznámeho objektu, v tomto prípade mal tvar polmesiaca a svietil bledomodro. Nehlučne zakrúžil nad dedinou a veľkou rýchlosťou odletel preč. Pri Bučanoch sa situácia zopakovala 18. júna, na poli pri železničnej trati sa objavili až tri kruhy.
Od Jaslovských Bohuníc sa smerom na Sereď po oblohe pohybovala guľa neónovej farby a na trnavskom sídlisku Družba ľudia obdivovali nezvyčajný objekt v tvare oblaku, z ktorého vychádzali záblesky a svetelné lúče. Dokázal sa pohybovať veľkou rýchlosťou, akú nevie vyvinúť žiadne bežné lietadlo. V záznamoch z roku 1999 majú slovenskí ufológovia iba jeden zápis, týka sa obrazca, ktorý na Záhorí spozorovali piloti amatérskeho aeroklubu z Malaciek.
Matka všetkých piktogramov
V zozname objavov kruhov obilí na Slovensku zverejnenom na stránke Slovenskej asociácie výskumu paranormálnych javov chýba obdobie prvých rokov nového tisícročia. O dôvodoch osemročnej odmlky tento prameň mlčí.
V roku 2007 prichádza na scénu asi najzaujímavejšia lokalita – obec Hul v okrese Nové Zámky. Asi kilometer od dediny sa v noci z 12. na 13. júla na obilnom láne pripravenom na žatvu objavil prazvláštny obrazec veľkých rozmerov.
Ako prvý ho zbadal mladý poľovník v posede, z ktorého v strachu ušiel po pomoc. K čertovskému výtvoru na poli sa začali zbiehať miestni ľudia, privolaný predseda poľnohospodárskeho družstva spolu s agronómom dali pole z obavy pred požiarom strážiť až do nasledujúceho rána.
Prizvaným špecialistom na paranormálne javy bolo zrejmé, že pri Hule majú dočinenia s čímsi, čo sa na Slovensku ešte nevyskytlo. Podivuhodný výtvarný počin s dokonalou geometriou označili za „matku všetkých piktogramov“. Ešte pred zotmením ho zamerali a nafotili.
Prečítajte si tiež
Najväčšia záhada Agathy Christie.
Neskôr nad zhotovenými fotografiami žasli aj kolegovia z Anglicka. Po mesiaci fotografovanie zopakovali. Fotografa udivilo, že piktogram bol viditeľný aj na pooranom poli. Krátko pred odchodom si stačil vysoko nad južným horizontom všimnúť ožiarený bod, ktorý po chvíli náhle zmizol.
Obrazec pri Hule mal v strede rovnoramenný trojuholník zasadený do kruhového prstenca. Z každého z troch vrcholov trojuholníka vybiehala spojovacia cestička k trojici menších kruhov rozdelených na štyri vnútorné výseče. V centrálnom trojuholníku bolo vidno od základne smerom k vrcholu zužujúci sa obilný spletenec. Ľahnuté steblá pšenice neboli vôbec polámané, iba sa zohýnali o takmer 180 stupňov proti smeru hodinových ručičiek.
Podvodníci a špekulanti?
„Výsledky výskumu pripúšťajú, že asi desatina kruhov v obilí je fingovaná,“ píše Ján Lacika v knihe Najväčšie záhady a mystériá Slovenska. „Nepravé kruhy boli vytvorené z rôznych pohnútok, z recesie, z túžby po senzácii a sláve či zo snahy prilákať turistov do regiónu.“
Eric Chaline, autor zaujímavých kníh o podvodoch a podvodníkoch, uvádza úsmevný prípad, ktorý sa udial v Anglicku v roku 1991. K vyrábaniu nepravých kruhov sa priznali dvaja páni, Dough Bower a Dave Chorley. Keď jedného z nich začala manželka podozrievať z nevery, musel priznať skutočné dôvody svojich častých výjazdov do nočnej krajiny.
V roku 2000 sa ďalší Angličan menom Matthew Williams stal prvým človekom, ktorý za vytvorenie nepravého kruhu v obilí dostal pokutu. Jeho počin ohodnotili ako vandalstvo, čo ho stálo 125 britských libier. K činu sa sám priznal, viedla ho k tomu osobitá pohnútka. Chcel vyvrátiť tvrdenia istého ufológa o svojom mimozemskom pôvode. Za desať rokov si vyrobil unikátny katalóg vlastných kruhov obilí a zverejnil ho v televízii, aby zosmiešnil takzvaných cereologistov – fanatických zástancov mimozemského pôvodu kruhov. Matthew pritom podľa svojho tvrdenia nepatrí do opačného tábora skeptikov a verí v existenciu paranormálych javov.
Pravé a nepravé kruhy v obilí
Významnou a opakovanou lokalitou výskytu kruhov v obilí na Slovensku je okolie mestečka Tlmače v okrese Levice. V noci z 9. na 10. júla 2009 vznikol piktogram na obilnom poli, ktorý zbadala obyvateľka sídliska Lipník vďaka tomu, že býva na siedmom poschodí bytovky. Tvorilo ho päť nerovnako veľkých kruhov od vyše 2 do 20 metrov v priemere.
Veľmi pekný obrazec objavili o týždeň neskôr v ovsenom poli v katastri neďalekej obce Kozárovce. V máji nasledujúceho roku bol pri Kozárovciach nový piktogram, tentoraz vytvorený do žltej repky olejnej.
Aj do Tlmáč sa tvorca kruhov v obilí vrátil, keď 19. júla 2010 svoje dielo zanechal v obilnom polí. Podľa ufológov však nebolo pravé.
V zozname objavov kruhov v obilí Slovenskej asociácie výskumu paranormálnych javov sú okrem Tlmáč a Kozároviec ešte prípady z Českého Brezova pri Poltári a Hliníka nad Hronom.
V roku 2010 boli zaznamenané pravdepodobne pravé kruhy v obilí aj pri Šamoríne a Bojničkách neďaleko Hlohovca. Prípad z Dolných Lovčíc pri Trnave bol podľa zhodnotenia odborníkmi veľmi nevydarenou kamuflážou. V roku 2011 si tvorcovia poľných piktogramov na Slovensku dali pauzu.
V roku 2012 sa odohral už spomínaný pokus o falošný piktogram pri Huli, v lete roku 2013 sa na osvedčenom mieste pri Tlmačoch objavil kruh s vnútorným obrazcom v tvare kvetu. Skúsení odborníci si postupom času vytvorili akýsi manuál na rozpoznávanie pravých a nepravých kruhov v obilí.
Zo stoviek analyzovaných prípadov zistili, že pravé kruhy majú zreteľnú špirálovitú formu a sú mierne eliptické, stred špirály nie je v strede obrazca.
Okraje pravých kruhov sú ostré a čisté, pôda pod nimi je nepoškodená, steblá obilia nie sú zlomené, ale len ohnuté, navzájom sú prepletené, majú zväčšené kolienka. Semená v kruhoch buď celkom chýbajú, alebo sú poškodené. V pravom kruhu býva zaznamená zvýšená rádioaktivita.