Cuketa, melón vodový, či cukrový a ďalšia zelenina, či ovocie môžu krásne zakvitnúť, majú veľa kvetov, ale následne odkvitnú a nevytvoria sa žiadne plody. Alebo len málo plodov. Veľmi často sa to stáva napríklad pri spomínanej cukete – dorastajú kvety, sú nádherné, ale odkvitnú a plody nikde. Prirodzene, záleží na tom, či je to samčí alebo samičí kvet, lebo len z jedného bude plod. Povieme si nižšie.
Ale čo robiť, aby ste podporili opelenie kvetov a mali ste viac plodov? Ktoré medonosné rastliny je dobré zasadiť si v záhradke? Údajne až 70% našich potravín sa nejako dotýka opeľovačov, takže je nevyhnutné prilákať ich do záhrady.
Kvitne…ale má málo plodov
Poďme najskôr k tej cukete, ktorá vytvára samčie a samičie kvety. Najskôr sa na nej objavia samčie kvety, ktoré sú na dlhších stopkách. Ľahko ich identifikujete.
Samičie kvety sú na kratších stopkách a z nich sa po opelení vytvoria cukety. Rastú ako druhé v poradí, čiže zo samčích plody nečakajte a nebuďte netrpezliví 😊
Stane sa však, že dorastú aj samičie kvety, ktoré by sa mali zmeniť na plody, ale nestane sa tak. Môže to mať niekoľko dôvodov, ale najčastejší je nedostatočné opelenie.
jednoducho nemáte v záhrade dostatok opeľovačov (včiel a ďalšieho hmyzu), ktorí by kvet opelili a začal by sa meniť na plod.
Jeden trik – opeleniu môžete jednoducho pomôcť.
Rozkvitnutý samčí kvet s tyčinkami, ktoré sú plné peľu odlomte a tým peľom opatrne potrite piestik na samičom kvete.
Ďalšie dôvody, že sa kvety nezmenia na plody je nedostatok vlahy a živín (treba prihnojovať najmä dusíkom) alebo je príčinou množstvo plodov na jednej rastline (dôležitá prebierka, prípadne pri cuketách zbierať priebežne, vo veľkosti 10 až 20 cm, nenechať ich dlho na rastline, lebo ďalšie plody sa nevyvíjajú).
Prečítajte si tiež
Vyskúšané kombinácie rastlín.
Čo s čím pestovať, aby sa podporovali a lepšie plodili?
Vysaďte medonosné rastliny
Aby ste mali viac plodov, čiže aby kvety dostali lepšie opelenie – stačí vysadiť na záhradke medonosné rastliny, ktoré prilákajú opeľovačov. Prípadne budujte hmyzie domčeky.
Medonosné rastliny produkujú nektár a peľ, čím lákajú opeľovače, ako sú včely a čmeliaky.
Nektár je sladká tekutina, ktorú produkujú kvety a je zdrojom energie pre včely a čmeliaky. Výmenou za nektár opeľovače prenášajú peľ z jednej rastliny na druhú.
Peľ je zasa prášková látka, ktorú produkujú samčie orgány rastliny. Obsahuje samčie pohlavné bunky rastliny a je potrebný na oplodnenie vajíčok v samičích orgánoch rastliny. Preto to „umelé“ opelenie, ktoré sme popísali vyššie.
Tipy, ako prilákať včely a čmeliaky:
Vyberte si rôznorodé rastliny: Včely a čmeliaky preferujú rôzne druhy kvetov. Ideálne sú rastliny, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach, aby ste im zabezpečili zdroj potravy počas celého roka.
Vyberte si rastliny bohaté na nektár a peľ:
- Medzi také patria napríklad ovocné stromy, bylinky, hrach, fazuľa a ľalie. Výborná je aj slnečnica, klinček čínsky, fialka, kocúrnik, saturejka, či medvedí cesnak.
- Čmeliaky napríklad milujú levanduľu, jablone a hrušky, ďatelinu.
- Vysaďte veľa trvaliek, majte ovocné stromy, krásne zakvitnú černice.
- Z ďalších medonosných rastlín odporúčame zemolez voňavý, krókusy, vŕbu, glejovku, samozrejme lipu malolistú, borák lekársky, šalviu a echinaceu.
- Z letničiek si zasaďte chryzantému, georgínu, krasuľku, krásnoočko.
- Rastliny s neskorším kvitnutím počas leta a jesene: aksamietnica, agát, javor a brečtan, gaštan.
Vyhnite sa používaniu pesticídov: Pesticídy môžu zabíjať včely a čmeliaky, takže sa im radšej vyhýbajte.
Nechajte rastliny kvitnúť: Nekoste lúky, neodtrhávajte všetky kvety, nechajte ich čo najviac na rastlinách, aby mali včely a čmeliaky dostatok potravy.
Zabezpečte včelám prístup k vode: Včely potrebujú vodu na pitie a reguláciu telesnej teploty. V záhradke umiestnite misku s vodou a kamienkami, aby sa včely mohli napiť a zároveň sa v nej neutopiť. Prípadne ak máte sud s dažďovou vodou, dajte doň kusy dreva, aby mali na čo zosadnúť a napiť sa.
Pozrite si video, ako do svojej záhrady prilákať viac včiel:
Zdroj a foto: rastlinky.sk, vcelari.sk,
Freepik.com, Vecteezy.com