Letné horúčavy a elektronika. 8 častých chýb, na ktoré si určite dajte pozor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Letné horúčavy škodia nielen nám, ľuďom a vedia nás poriadne vyšťaviť. Škodia aj elektronike, či už je to mobil, tablet, notebook, čítačka e-kníh, inteligentné hodinky ap. Dajte si pozor na prehriatie, zlé nabíjanie aj vodu. Teplo môže skrátiť životnosť batérie, spomaliť výkon a v extrémnych prípadoch zariadenie aj poškodiť. Letné horúčavy a elektronika nejdú dokopy. Máme pre vás najčastejšie chyby, na ktoré nepomyslíme a dá sa im ľahko vyhnúť.

Elektronika v letných horúčavách

Počas horúcich letných dní môže nesprávna manipulácia s o smartfónom, či tabletom viesť k jej nenávratnému poškodeniu. Pritom väčšina z nás si berie na pláž, kúpalisko alebo k jazeru mobil, tablet, čítame si tam na čítačke e-knihy, alebo si odložíme smart hodinky. Ste možno v tieni, ale stačí, že sa posunie slnko a začne na elektroniku pražiť.

ikona mobil1. Nechajte elektroniku dýchať

Možno to na prvý pohľad znie čudne, ale aj elektronické zariadenia potrebujú v sparných dňoch dostatočný prísun vzduchu. Preto ich nenechávajte dlho v kabelke, ktorá je na slnku. Nenoste ich dlho vo vrecku na rozhorúčenom tele. Malé ventilátory telefónu majú aj tak plné ruky práce. Prípadne vyberte smartfón z obalu alebo plastového puzdra.
Notebook si nepoložte na kolená, aj keď ste v tieni. Radšej ho dajte na ventilačnú podložku, aby ste zariadeniu zabezpečili dostatočné vetranie v okolí priestoru pre batériu. Takáto chladiaca podložka vás vyjde na pár eur, kvalitnejšia za 20€.

ikona mobil2. Pozor na priame slnko

Určite málokto odloží mobil či tablet na priem slnko, ale stačí, že sa posunie tieň, vy si to nevšimnete a na elektroniku začne priamo pražiť. Prípadne ležíte na bruchu, opaľujete si chrbát a pozeráte do mobilu. Čo najviac obmedzte čas, počas ktorého je elektronika na priamom slnku.  Nebezpečné sú najmä kovové a matné povrchy. Priame slnečné žiarenie môže zariadenie prehriať a poškodiť jeho vnútorné komponenty.
Ideálna prevádzková teplota pre elektroniku je medzi 0°C a 35°C.

letne-horucavy-elektronika

ikona mobil3. Nenechávajte elektroniku v aute

Veľmi častá chyba – podceňujeme teplotu v aute. Zaparkujeme na slnku, odbehneme na hodinku-dve, alebo aj dlhšie, a notebook či tablet v aute trpí. Teplota v aute sa môže vyšplhať až na 60 °C, ktorá môže byť pre elektronické zariadenia smrteľná. Väčšina smartfónov je napájaná lítium-iónovými batériami, ktoré sú veľmi citlivé na prehriatie.

Čo to môže spôsobiť? V prvom rade prudký pokles kapacity alebo skrátenie životnosti batérie. V extrémnych prípadoch môže batéria v telefóne dokonca explodovať.
na to treba myslieť aj pri jazde, keď máte upevnený mobil na palubnej doske, na ktorú praží slnko. Skúste radšej umiestniť držiak zariadenia do blízkosti klimatizácie a nechajte telefón chvíľu dýchať, keď nepotrebujete navigáciu.

ikona mobil4. Vyčistite smartfón správnym spôsobom

Piesok, prach a drobné kamienky môžu vašu elektroniku veľmi rýchlo poškodiť, preto ich z času na čas vyčistite. Alebo zaneste do servisu, kde vám ich odborne vyčistia za pár eur. Drobné nečistoty môžu upchať prieduchy zariadenia a spôsobiť, že nebude môcť plniť svoju funkciu. Zrniečka piesku z pláže vedia poškodiť aj konektory alebo zhoršiť kvalitu reproduktorov.
Prípadne vám upchajú konektor na nabíjanie, ktoré bude potom vypadávať, prípadne sa mobil nebude dať vôbec nabiť, ako sa to stalo nám.

Pozrite si video, ako vyčistiť a dezinfikovať svoj smartfón:

 

ikona mobil5. Elektronika ďalej od vody

Nielen prach či piesok škodia elektronike, ale aj vlhko. Žiadna sauna, parný kúpeľ a v lete ďalej od vody, bazéna ap. Morská voda je naozaj zákerná, pretože  soľ môže spôsobiť koróziu vnútorných obvodov a spôsobiť trvalé poškodenie.
Ak chcete fotiť vo vode alebo pri potápaní, vyberte si kvalitné vodotesné puzdro. Telefón z neho však hneď po skončení aktivity vyberte a nechajte ho vystavený vzduchu.
V prípade náhodného utopenia alebo nečakaného letného lejaku telefón čo najskôr rozoberte a nechajte ho vyschnúť.

ikona mobil6. Nabíjate mobil správne?

Čo je to za otázka, však? Strčím mobil do nabíjačky a nabíjam.
No nie je to také jednoduché. Fungovanie elektroniky pri vysokých teplotách je pre ňu energeticky náročnejšia, takže batérie sa vybíjajú rýchlejšie. Navyše, teplota zariadenia môže pri nabíjaní stúpnuť až o päť stupňov Celzia, na čo treba myslieť. Preto je dobré nechať horúci telefón pred pripojením k nabíjačke vychladnúť.
Nabíjať by ste mali v chladnejšom prostredí a vždy s nepoškodenou nabíjačkou.

ako správne nabíjať batériePrečítajte si tiež
17 užitočných tipov, ako správne nabíjať batérie do mobilu,
notebooku či hodiniek.

ikona mobil7. Nepreťažujte zbytočne svoje zariadenie

Ste na pláži alebo pri jazere a krátite si chvíľu scrollovaním sociálnych sietí. Vie to zabrať aj hodinu, či viac a mobil alebo tablet sa v horúcom prostredí prehrieva rýchlejšie. Šetrite seba 😊, ale aj svoje inteligentné elektronické pomôcky. Vypnite všetky nepotrebné aplikácie, Bluetooth alebo GPS. Napríklad hry sú pre mobilné telefóny mimoriadne náročné. Môžete tiež znížiť jas obrazovky alebo vypnúť aktualizácie operačného systému.

ikona mobil8. Všímajte si signály prehriatia

Ideálne je predísť prehriatiu elektroniky, ale určite nepodceňujte varovné signály, ktoré vám hovoria, že máte konať.
Ak sa zariadenie počas používania alebo nabíjania príliš zahrieva, spomaľuje alebo sa správa akýmkoľvek nezvyčajným spôsobom, ideálne je ho okamžite vypnúť a nechať vychladnúť. Niektoré zariadenia sa v prípade prehriatia vypnú automaticky.
Ochladzovanie potom musí byť postupné a pomalé. Nárazové ochladenie v chladničke alebo mrazničke by batéria určite neabsolvovala.

s-mobilom-pri-vode-riziko

Zdroje a foto: LepšíDeň.sk, dumazahrada.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.