Efektívne spôsoby, ako ochrániť smartfón pred poškodením

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozbitým displejom si prešiel v dnešnej dobe asi takmer každý z nás. Pád na schody, na obrubník alebo nevinný pád z nočného stolíka. To všetko môže spraviť váš smartfón nepoužiteľným.  Stačí jeden zlý dopad, displej pukne, neskôr sa prasklinky šíria a vy toho vidíte na displeji čoraz menej. Výrobcovia dnes preto kladú veľký dôraz na to, aby používatelia svoje mobily chránili. Máme pár tipov na efektívne spôsoby, ako ochrániť smartfón pred poškodením, ktoré by vás veľmi mrzelo. Radšej zvoliť sklo alebo fóliu? A čo puzdrá, sú ešte in? Koľko vás vyjde sklo na mobil a ako si ho vyberať, aby naozaj ochránilo smartfón?

 

Puzdrá a kryty

Prvými populárnymi prvkami na ochranu mobilných zariadení sa medzi mladými ľuďmi stali kryty, zatiaľ čo staršia generácia volila častejšie celé puzdrá. Oba tieto doplnky plnili svoju funkciu dostatočne, no každý z nich mal svoje chyby.
Kým plastové kryty mali tendenciu po určitom čase praskať, puzdrá boli kvôli svojmu dizajnu nepraktické. S technickým pokrokom a dizajnovými požiadavkami zákazníkov sa trend posunul smerom k moderným, praktickejším spôsobom ochrany.

 

Ochranné sklá a fólie

V posledných rokoch sa tešia popularite následníci krytov a puzdier – ochranné fólie a tvrdené sklá. S kompaktnejším dizajnom prinášajú na trh mobilných telefónov aj oveľa vyššiu mieru ochrany. Posledné roky sa niesli v znamení veľkých displejov, preto najnovšie modely smartfónov dosahujú najväčšie rozmery za posledné desaťročie. Ak by tieto modely neponúkali možnosť ochranných skiel, s ochrannými krytmi by sa stali masívnymi a nepraktickými na používanie.

ako ochrániť smartfón sklo alebo fólia

 

Rozdiely a špecifikácie

Ochranné fólie sa používajú pri ochrane displeja pred drobnými škrabancami. Na rozdiel od skiel, ktoré sú dnes oveľa viac preferované.
Sklo na mobil ponúka väčšiu ochranu nielen pred škrabancami, ale aj pred pádmi a nárazmi z výšok. V dnešnej dobe sa uplatňujú aj pri ochrane a stavbe zadných strán mobilov, nakoľko sú vhodnejšie na použitie ako kov.

Hlavnými špecifikáciami ochranného skla sú hrúbkazaoblenie. Hrúbka skla sa môže líšiť od 0,2 mm po 0,4 mm, vo výnimočných prípadoch 0,5 mm. Často sa však stretnete so „zlatou strednou cestou“ 0,3 mm, ktorá poskytuje dostatočnú ochranu a zároveň nepôsobí na displeji veľmi rušivo.

Zaoblenie skla je spojené aj s celkovou mierou pokrytej plochy, na ktorej je sklo nalepené a tým prispieva k lepšej ochrane displeja. Na trhu rozlišujeme zaoblenie 2D; 2,5D3D, pričom vyšší index označuje väčšie zaoblenie, ktoré vytvára prirodzený prechod medzi displejom a povrchom skla.

ako správne nabíjať batériePrečítajte si tiež
17 užitočných tipov, ako správne nabíjať mobil.

 

Na čo myslieť pri výbere skiel a ich cena

Výber ochranného skla sa môže na prvý pohľad javiť ako banalita, no opak je pravdou. Existuje nespočetné množstvo druhov a modelov skiel, preto je potrebné zvážiť, ktoré sklo je pre vás to pravé.
V základe vám odporúčame riadiť sa týmito štyrmi bodmi:

  • Vybrať sklo určené presne pre váš model telefónu.
  • Zvoliť si vami preferovanú hrúbku a zaoblenie skla.
  • Zvážiť prípadné dokúpenie puzdra alebo krytu.
  • Zabezpečiť precízne nalepenie skla na displej.

Ceny ochranných skiel na trhu sú rôzne. Bežné ceny sa pohybujú v priemere okolo 10-12€, no ak si chcete zadovážiť modernejšie varianty ako napr. diamantové sklo, ceny sa posunú vyššie.
Širokú ponuku ochranných doplnkov nájdete na weboch internetových obchodov, akým je napríklad aj Mobilonline.sk.

Foto: Syda Productions / Shutterstock.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.