Moruša. Šťavnaté a sladké ovocie – aké má účinky a čo z neho pripraviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Moruša mi pripomína detstvo. Kúsok od nášho činžiaka bol obrovský strom moruše, na ktorý som rád liezol a vychutnával si stromovú jahodu, ako sa moruši niekedy vravievalo. Samozrejme, domov som prichádzal zafarbený nielen na tvári, ale aj na tričku. No bola to úžasná chuť, akási iná ako bežného ovocia.

Na Slovensku máme dva druhy moruše – bielu a čiernu, neskôr pribudla aj červená. Najchutnejšia je však asi čierna moruša…hoci priadke morušovej chutia skôr listy moruše bielej 🙂 Pestovanie moruše má dlhú tradíciu, pravdepodobne ich na naše územie doviezli Rimania spolu s viničom. Bielu morušu pestujeme vo väčšom rozsahu od 18.storočia. Mária Terézia dokonca iniciovala výsadbu morušových stromov ako alejí, no tie postupne odumierali a vytratili sa.

 

Chutná a farebná moruša

Chuť moruše ťažko popísať slovami, treba ju naozaj ochutnať. Plod je malý, mäkší, ľahko sa popučí a vyteká z neho silne farbiaca šťava. Optimálne je teda zbierať morušu priamo na strome. Ak ju strasiete na plachtu pod stromom, čo najskôr ju treba spracovať.

Moruša obsahuje vitamín C a K, k tomu železo, vápnik, horčík a draslík. Má dobre stráviteľnú vlákninu a až 50 percentný obsah prírodných cukrov. Nájdeme v nej aj prírodný antioxidant resveratrol. Moruše využívali už v tradičnej čínskej medicíne, pretože šťava z moruše pôsobí ako silný antioxidant. Posilňuje imunitu, spomínaný resveratrol pomáha chrániť srdce a krvný obeh.
Moruše sú prospešné pri cukrovke, keďže obsiahnutý moranolín spomaľuje vstrebávanie sacharidov. Tieto plody tiež priaznivo vplývajú na zdravie našich čriev a pravidelné vyprázdňovanie.

Vedci tiež zistili, že moruša pomáha udržiavať zdravý zrak, chráni naše oči pred voľnými radikálmi, ktoré sú príčinou degenerácie sietnice a straty zraku. Obsiahnutý zeaxantín pomáha znižovať oxidačný stres v bunkách.

Známe je aj využitie moruše v jesennom a zimnom období, pretože chráni pred chrípkou a prechladnutím. Predovšetkým biela moruša sa využíva v ľudových receptoch proti prechladnutiu. Pôsobia totiž sťahujúco, baktericídne a preventívne.

moruša na strome

 

Ako využiť plody moruše

Najlepšie je ich jesť priamo zo stromu J Vtedy sú najchutnejšie, ale pokojne ich môžete spracovať rôznymi spôsobmi. Pravdou je, že čerstvé moruše vydržia len krátko a tak sa z nich robia džúsy, kompóty, sirupy, džemy, destiláty a vína.
U nás je ťažšie kúpiť toto ovocie, skôr u farárov, či od niekoho, kto pestuje morušu vo vašom okolí. Najčastejšie ju nájdete ako sušenú morušu (pol kila vás vyjde na necelých 6 eur) alebo už spracovanú, napríklad morušová šťava prípadne sirup.

V kaukazskom regióny vyrábajú z moruše ovocné kože, ktoré sú naozaj skvelé. Zahustenú šťavu z plodov vylejú na plátno, to prikryjú druhým plátnom a zavesia, až kým sa šťava úplne nevysuší.

Z morušových listov sa zvykne vyrábať čaj, z púčikov zasa tinktúra. Čaj sa podieľa na rovnováhe cukrov v krvi, pretože priaznivo ovplyvňuje metabolizmus glukózy. Sparte lyžičku sušených moruší v 250 ml horúcej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Potom sceďte, vytlačte šťavu z plodov a môžete piť.

superpotravinyPrečítajte si tiež
Superpotraviny. Vyskúšajte niektorú z týchto.

Plody môžete pridávať do raňajkových kaší, k ovseným vločkám, do ovocných šalátov, na puding, alebo ako náhradu za maliny či černice v receptoch. Výborne doplnia zmrzlinu.

Môžete si pripraviť morušový kompót – potrebujete liter vody, 400 gramov cukru a plody moruše. Tie umyte, naplňte nimi čisté zaváraninové poháre a zalejte horúcim nálevom z vody a cukru. Pasterizujte asi 20 minút pri teplote 80 stupňov Celzia. Moruše môžete takto kombinovať napríklad s ríbezľami, egrešmi ap.

Najmä z bielych moruší sa zvykne pripravovať domáce víno. Čierna moruša je kyslejšia a preto menej obvyklá na víno. Na 5 litrov vína budete potrebovať približne 3 kilogramy zrelých moruší.

Foto: Pixabay.com, Wikimedia/Miloslav Bahna


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.