Liečivá soľ. V kozmetike, liečbe, aj v strave

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Príliš veľa soli škodí a môže spôsobovať problémy. Odborníci nám to neustále pripomínajú a upozorňujú, že náš denný príjem je niekoľkonásobne vyšší, ako by mal byť. Ak ale vieme, ako soľ využiť pri liečbe a koľko presne, je nám to len na úžitok. Veď soľ je jedna z najrozšírenejších zlúčenín v prírode, stála zložkou tkanív rastlín a živočíchov, bez ktorej by existencia živých jedincov bola nemysliteľná. Liečivá soľ.

Vedeli ste, že morskú soľ, získavanú odparovaním morskej vody, ľudstvo používa už tisícky rokov. Pytagoras povedal, že „morská soľ je dieťaťom dokonalých rodičov: slnka a mora“. Starovekí Gréci verili, že „more dokáže zmyť všetky choroby“. Plínius (okolo roku 75 rokov pred n. l.) nazval morskú soľ „najväčším liekom, aký ľudstvo pozná od všetkých vekov svojej existencie“.

„Archeológovia našli dôkazy o tom, že kamennú soľ používali už ľudia, ktorí žili pred 6 500 rokmi na území dnešného Rakúska, neďaleko Salzburgu (historický slovenský názov Soľnohrad), čo v preklade znamená „soľný hrad“,“ píše popredný odborník, lekár-fyzioterapeut L.I.Danikov v knižke Liečivá soľ.

 

Liečivá soľ a jej využitie

Poznáme niekoľko druhov soli, nielen kuchynskú a morskú, ale tiež himalájsku, maldonskú, čiernu soľ, francúzsku sivú, či  soľ Čutjom. Využitie soli je naozaj obrovské a pri správnom použití dokáže liečiť, prospieva organizmu, skrášľuje. Tu je niekoľko tipov.

liečivá soľ ikonaKozmetika

Pálená soľ čistí zuby od kameňa a vo forme masti redukuje krvné podliatiny, a to bez ohľadu na to, kde sa vytvorili. Zmiešaná s medom zlepšuje farbu pleti. Morská voda zbavuje prasklín koži, ktoré vznikajú z chladu, a to ešte skôr, než sa z nich stanú rany. Zabíja vši a vstrebáva podkožné krvné zrazeniny. Úspešne sa používa proti svrabu a herpesu. Med so soľou je účinným liekom na podliatiny baklažánovej farby.

liečivá soľ ikonaVyrážky a akné

Soľ s medom a hrozienkami vo forme liečivého obväzu pomáha pri hnisavých vyrážkach; v zmesi s mätou sivou a medom sa používa ako masť na vyrážky na sliznici; taktiež zabraňuje šíreniu pľuzgierov na sliznici (herpesu).

liečivá soľ ikonaRany a vredy

Soľ rozožiera prebytočné tkanivo. Pomáha odstrániť vredovitý zápal a opary. Soľou s olivovým olejom a octom sa natierajte pri ohni, aby ste sa spotili. Zmiernite tak svrbenie, predovšetkým slizníc.

Soľ s olivovým olejom, priložená na popáleniny od ohňa, zabráni vytvoreniu pľuzgierov, najmä soľ s vlastnosťami bavraku. Pokiaľ ide o vyťahovanie a vysúšanie, látky s vlastnosťami bavraku sú neporovnateľné so soľami. Soľ lepšie rozpustí vlhkosť, potom vpije a naviaže na seba to, čo zostane v častiach orgánu. Pór so soľou je dobrý proti malígnemu vredu. Slaný roztok zo solených rýb je prospešný na hnijúce rany, ktoré prečistí. Malé solené ryby sú dobré na liečbu zahnívajúcich rán. Šošovica s morskou vodou lieči gangrénu, herpes, ružu a praskliny, spôsobené mrazom. Pálené račie panciere so soľou vo forme prášku pomáhajú pri popálení ohňom; treba ich ponechať na popálenom mieste dovtedy, kým nevyschne. Chlieb, zmiešaný s vodou a soľou je veľmi prospešný, ak si budete touto zmesou natierať opary.

liečivá soľ ikonaKĺby

Soľ s múkou a medom sa aplikuje na „stiahnuté nervy“. Obväzy s týmto prostriedkom treba prikladať pri bolestivej dne.
Soľ zmiešaná s olivovým olejom je vhodná na natieranie končatín. Kúpanie v morskej vode pomáha pri nervových ochoreniach, napríklad pri trase, ochrnutí a znecitlivení.
Proti bolestiam v bedrovom kĺbe účinne pomáha, ak si viackrát urobíte klystír s odvarom z nasolených rýb. Solené mäso z ježa je účinné proti ochrnutiu, kŕčom, rôznym nervovým ochoreniam a elefantiáze.

liečivá soľ na kĺby a kolená

 

liečivá soľ ikonaHlava

Soľ s dužinou kolokvinty sa natiera na akné na tvári; andaranská soľ zlepšuje mozgovú činnosť. Soľ, najmä andaranská, posilňuje a sťahuje zdurené ďasná; s octom sa používa na liečivý obväz pri bolesti v ušiach. Para z morskej vody je liekom na bolesť hlavy z chladu. Med sa zmieša s andaranskou soľou a teplá zmes sa púšťa do ucha. To čistí a vysušuje ucho a zlepšuje sluch.

liečivá soľ ikonaOči

Soľ hubí prebytočné tkanivo na viečkach a zväčšené spojivkové tkanivo prerastajúce cez rohovku a soľný kvet sa používa proti bielemu a sivému zákalu.
Soľ s olivovým olejom a medom na gáze je užitočná ako obklad na oči. Vstrebáva stuhnuté krvavé škvrnky v oku.

liečivá soľ ikonaDýchacie orgány

„Ropná soľ s medom a octom sa prikladá na podnebie. Pomáha to pri angíne, opuchu jazyka a svalov ústnej časti hltana. Andaranská a ropná soľ, ako aj ďalšie druhy soli, oddeľujú viskózny hlien v hrudi,“ radí Danikov v knižke Liečivá soľ.
Slané kapary pomáhajú chorým na astmu. Ak si ich dáte pred jedlom, uvoľnia žalúdok. Morskou vodou treba umývať prsník s nádorom. Zo šošovice varenej v morskej vode sa robí obklad pri nádoroch prsníka, ktoré vznikni následkom zastavenia krvi a mlieka v ňom.

liečivá soľ ikonaStrava

Soľ pomáha vyvolať vracanie, hlavne ropná soľ a predovšetkým andaranská. Potláča pocit mrazenia v žalúdku. Para z morskej vody účinkuje proti vodnateľnosti.
Vylisovaná šťava z koreňa nátržníka plazivého zmierňuje bolesti v pečeni a lieči žltačku, ak sa pije niekoľko dní so soľou a medom. Pálené račie panciere, najmä ak sú pálené so soľou, majú schopnosť čistiť zuby.

liečivá soľ ikonaVylučovacie orgány

Každá soľ uľahčuje prechádzanie potravy tráviacim traktom a vylučovanie stolice. Ropná soľ zbavuje hnijúceho hlienu, vody, žltej aj čiernej žlče a používa sa ako súčasť klystírov. Čierna soľ, ktorá je veľmi čierna, ale nie ropná, uvoľňuje hlien a čiernu žlč. Čiernu žlč uvoľňuje aj horká soľ.

Andaranská soľ veľmi účinne uvoľňuje nezrelý hlien aj čiernu žlč a samotná soľ je mimoriadne prospešná pri úplavici (dyzentérii čiže červienke). Pomáha preháňadlám uvoľňovať čiernu žlč a viskózne tekutiny v častiach orgánov. Soľ sa používa spolu s horskou mätou sivou, pamajoránom, rozpusteným maslom a kvasnicami pri nádoroch semenníkov; s mätou sivou a medom zbavuje vredov na penise.
Z morskej vody sa robí klystír proti rezaniu v črevách. Niekedy sa dáva piť ako preháňadlo a potom na upokojuje pálenia od morskej vody treba vypiť slepačí vývar.

liečivá soľPrečítajte si tiež
Prečo menej soliť a ako to dosiahnuť?

Na čo sa používa soľ z Mŕtveho mora?

Je užitočná pri rôznych kožných ochoreniach. Vzhľadom na jej schopnosť vysúšať ju odporúčajú na psoriázu, ekzém, dermatitídu. Je vhodná aj na seboreu, diatézu, olupovanie kože.
Výborné výsledky sa dosiahli v komplexnej liečbe rôznych zápalových ochorení, alergických reakcií (vrátane detskej diatézy), bronchiálnej astmy, žihľavky a neurodermatitídy.

Používa sa pri liečbe bolesti kĺbov a svalov. Soľné kúpele pomáhajú zmierniť napätie, odbúrať stres a osviežiť sa. Tieto procedúry ešte k tomu trénujú srdce a cievy. Po ponorení do vody sa najskôr zvýši krvný tlak, zrýchli sa tep, ale potom sa všetko postupne vráti do normálu. Vzhľadom na tento účinok je po procedúre potrebné 30 až 40 minút pokojne ležať a odpočívať.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.