Na čo nezabudnúť pri jesenných prácach v záhrade  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každé zo štyroch ročných období prináša do záhrad svoje čaro. Na jeseň sú noci už chladnejšie, ráno sa v ovzduší drží hmla a slnko nad obzorom je čoraz nižšie. Keď listy na stromoch hrajú všetkými farbami, je to signál, že nastal čas na jesenné práce v záhrade.

Na kolobeh zrodu a zanikania rastlinstva v záhrade je každý záhradkár zvyknutý. Záhrada na jar vyklíči, v lete zarodí, na jeseň vydá úrodu a v zime odpočíva.

  • Na jeseň je v záhrade potrebné pozberať úrodu, pretrhať burinu, pokosiť trávu, prekypriť pôdu a rastlinstvo pripraviť na zimný spánok.
  • V jesennom období sa v záhradách nachádza množstvo opadaného lístia, suchých konárov a zvyšky rastlín. Tento biologický odpad je nutné pozbierať a zužitkovať v komposte.
  • Tiež treba uskladniť záhradný nábytok a záhradné dekorácie, ktoré sú vyrobené z dreva a z textilu. Drevo, dekoratívnu látku šifón či iné tkaniny je potrebné pred zimou ochrániť, aby ich mráz a sneh neznehodnotil.

 

Výsadba rastlín

Na jeseň záhradkári vo svojich záhradách zvyknú tiež vysádzať viacero druhov drevín – ihličnatých vždyzelených a opadavých listnatých. Tiež vysádzajú ruže do bežných i vyvýšených záhonov. Dekoratívne vyvýšené záhony sú medzi pestovateľmi veľmi obľúbené, pretože sú nezávislé od kvality pôdy v záhrade a dá sa do nich použiť aj kupovaný substrát.

V jesennom období sa tiež zakladajú živé ploty, no v prvom rade je potrebné rastlinám zabezpečiť ochranu pred mrazom a pripraviť ich na zimný spánok. V sychravom počasí je však dôležité dbať na kvalitné pracovné oblečenie. Pracovné oblečenie je dobré vyberať z priedušných materiálov, no zároveň voliť odevy s tepelnou izoláciou. Skvelým tipom je zateplená bunda a Northfinder nohavice z nylonu. Vďaka vetru a vode odolným odevom je záhradkár pri práci v záhrade chránený pred nepriazňami počasia aj v chladnom a sychravom období.

práca na záhrade ročný kalendárPrečítajte si tiež
Práce v záhrade. Ročný kalendár pre záhradu i balkón.

 

Ochrana dreva

Pokiaľ ste v záhrade na optické predelenie pozemku použili drevo, je potrebné dbať na jeho pravidelnú údržbu rovnako, ako na záhradný nábytok či iné drevené prvky v exteriéri. Povrchová úprava dreva pred zimou je dôležitá najmä z dôvodu jeho životnosti.

Ak na materiál celoročne pôsobí slnko, voda a mráz, drevo môže časom začať zahnívať, praskať a stratiť svoju významnú zložku lignín, čo spôsobí jeho zošedivenie a vysychanie. Následne vznikajú trhliny a drevo sa stane krehké. Preto je dôležité drevené prvky v záhrade pred zimou ochrániť kvalitným náterom. Povrchová úprava dreva významne zmierni útoky vlhkosti, mrazu a biotického pôsobenia aj v najchladnejšej časti roka.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.