Na Sitno od jazera Počúvadlo. Nádherné výhľady a magická atmosféra

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sitno je najvyšší vrch Štiavnických vrchov a považuje sa za kolísku európskej horskej turistiky. Jedna z najpríťažlivejších a najznámejších tisícoviek na Slovensku. Kúsok opodiaľ magická Banská Štiavnica, opradená pestrofarebnými príbehmi. Množstvo jazier v okolí a samotné Štiavnické vrchy, ktoré sa vedia v každom ročnom období potešiť pohľad každého milovníka prírody.
Sitno a okolie boli vždy atraktívnym cieľom turistov – viaceré odlesnené svahy ponúkajú nádherné výhľady, a najmä z rozhľadne na vrchole Sitna to stojí za to. Možno viete, že Sitno je vyhlásené ako archeologicky chránené územie. Samotný vrchol bol osídlený už v období praveku…a tak sa teraz spoločne v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska vyberme na tento  magický vrch.

 

Legendami opradené Sitno

Sitno na mapeRovnako tajuplné legendy ako o záhadnom Tribeči sú spojené aj s hradom Sitno. Dnes je to len ruina, ktorá splýva so skalou, kde pôvodne stál, ale magická atmosféra sa ani po storočiach z najvyššieho vrchu Štiavnických vrchov – zo Sitna (1 009 m) – nevytratili. Najznámejší vrch v širokom okolí si nemožno zmýliť, a to vďaka veľkému vysielaču, ktorý je na ňom umiestnený.

Samotné Sitno je vrch opradený mnohými bájami a povesťami – najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch žijúcich v masíve Sitna, pripravených pomôcť národu, keď mu bude najhoršie.
Na Sitno vedie niekoľko ciest, ale tou najfrekventovanejšou je turistický chodník od Počúvadlianskeho jazera. Je najkratší, ale zároveň najstrmší.

 

Od jazera Počúvadlo

Počúvadlianske jazero

Počúvadlianske jazero.

Okruh od jazera Počúvadlo na Sitno a späť vám zaberie cez tri hodiny, je dlhý cca 10 km s prevýšením asi 440 metrov. K jazeru sa dostanete zo severu od Banskej Štiavnice, alebo z juhu od Žemberoviec a Levíc.
Ak idete autom, môžete zaparkovať na Parkovisku nad Omadom. Ak prídete autobusom, zastávka sa nachádza pri Penzióne Turista a odtiaľ je to k jazeru možno 300 metrov.

Príkre stúpanie lesom po širokom chodníku zvládnu deti a primeraným tempom aj starší. Aj keď turistickí sprievodcovia uvádzajú čas výstupu približne jeden a pol hodiny, už po štyridsiatich minútach môžete stáť pri rázcestí na Tatárskej lúke.
Pokračujúc chodníkom vpravo sa vnoríte opäť do lesa, kde vás ovanie záhadný závan. Popod Rytierske bralo vedú drevné schody, preto výškové metre v závere výstupu rýchlo a ľahko pribúdajú. Mohutným skalám sa nedá odoprieť zvláštna jedinečnosť. Legenda totiž hovorí, že sú v nich zakliati sitnianski rytieri a každých sedem rokov sa skaly otvoria, aby jeden z rytierov zvolal: „Už?“
No, ak mu nikto neodpovie, vrátia sa do skaly a ďalších sedem rokov v nich spia.

Sitno pre lezcov
Sitno patrí aj k veľmi významným lezeckým oblastiam Slovenska. Sitnianske veže poskytujú priestor na lezenie v krásnej prírode, kde výška stien dosahuje až 50 metrov a približne 250 lezeckých línií.

 

Náučný chodník Sitno

Po zdolaní posledného dreveného schodiska na trase sa odvážlivci môžu postaviť na mohutné skaly a v prípade priaznivého počasia sa vynadívať na okolité vrchy a lúky. Na priestrannom vrchole je dostatok miesta pre rozhľadňu aj chatu Andreja Kmeťa.
Prvá chata tu vznikla v 20. rokoch minulého storočia prestavbou starej hájovne. Tá bola neskôr zbúraná a začalo sa s výstavbou novej chaty. Dodnes sa na nej pracuje a z jej slnečnej terasy dovidieť aj na Krupinskú planinu.

Značený náučný chodník sa pri vysielači mení na asfaltovú cestu a po desiatich minútach chôdze orientačné tabule upozorňujú na zrúcaniny hradu Sitno vpravo od cesty. Ruiny nie sú veľké a turistom sú sprístupnené.

Sitno a okolie z vrcholu

 

Návrat k Počúvadlu

Pri návrate na pôvodne značený chodník sa o niekoľko sto metrov objaví pri ceste prameň a prístrešok, tu sa dá zísť na lesnú cestu, ktorá ústi na Tatárskej lúke. Potom stačí už len zbehnúť naspäť k jazeru, kde sú takmer vždy hlúčiky „motorkárov“, ktorí sa tu od prvých slnečných jarných dní preháňajú po kľukatých cestách.

Počas horúcich letných dní si v jazere treba osviežiť aspoň nohy. Počúvadlianske jazero patrí k najnavštevovanejším v tejto lokalite. Minulý rok sa v tlači písalo o drevenej promenáde na koloch, ktorá by sa mala vybudovať nad vodnou hladinou, mala by nahradiť chýbajúci chodník okolo jazera.

časopis Krásy Slovenska

Text a foto: Oľga Krajčiová, LepšíDeň.sk
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama a časopisom Krásy Slovenska
Predplaťte si najstarší časopis Krásy Slovenska.

Krásy Slovenska Dajama


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.