Prvý krokom k zdraviu a dlhovekosti (v dobrej forme a v zdraví) sú preventívne prehliadky. Sú dôležitou súčasťou starostlivosti o naše telo, hoci ich mnohí prehliadame, odkladáme, mávneme nad nimi rukou – „veď k lekárovi sa ide až vtedy, keď je nejaký problém“. No vtedy už môže byť neskoro. Preventívka môže odhaliť prípadné zdravotné problémy včas, kedy sú liečiteľné alebo kedy sa dá predísť ich zhoršeniu.
Prinášame vám prehľad 10 preventívnych prehliadok, na ktoré by ste mali myslieť. Samozrejme, prispôsobujú sa veku, pohlaviu a genetickým predispozíciám, prípadne životnému štýlu, ktorý vediete.
Preventívne prehliadky, ktoré by ste mali absolvovať
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne absolvuje preventívky menej ako 40% dospelých! Veľmi nízke číslo, pritom vedia takéto prehliadky doslova zachraňovať životy. Tu je prehľad, čo by mali obsahovať, ich odporúčaný interval a zdravotné benefity.
1. Všeobecná preventívna prehliadka u praktického lekára
Raz za dva roky majú dospelí nárok na bezplatnú preventívku.
Zahŕňa odber krvi a moču (sleduje sa cukor, cholesterol, pečeňové testy, kreatinín a iné).
Ďalej meranie krvného tlaku, tepu a telesnej hmotnosti. Vyšetrenie pohybového aparátu, zraku a sluchu. Posúdenie anamnestických rizík (fajčenie, alkohol, rodinná anamnéza).
Mala by obsahovať aj onkologickú prevenciu vrátane vyšetrenia kože, konečníka, semenníkov alebo pŕs.
Ľudia s vysokým krvným tlakom alebo rizikovými faktormi by si mali dať vyšetriť krvný tlak aj častejšie.
Čo môže odhaliť? Vysoký krvný tlak, cukrovku, poruchy metabolizmu, srdcovo-cievne ochorenia.
Dobré je poznať aj hodnoty tzv. dlhého cukru – glykovaného hemoglobínu (test HbA1c ukazuje, aké priemerné množstvo glukózy naviazané na hemoglobín bolo za posledné tri mesiace v krvi.
2. Stomatologická prehliadka
Dospelí majú nárok na preventívku raz ročne. Skontroluje sa stav zubov, odstráni sa zubný kameň. Ak je potrebné, spraví sa RTG snímok. Vhodné je chodiť aj na dentálnu hygienu.
Dvakrát ročne ju hradí zdravotná poisťovňa, a to na prevenciu zubného kazu, parodontitídy a kontrolu orálneho zdravia u tehotných žien.
Čo môže odhaliť? Zubný kaz, paradentózu, poškodenie skloviny a skryté zápaly.
3. Preventívna prehliadka u gynekológa (pre ženy)
Nárok máte raz ročne, od 18 rokov alebo od začiatku sexuálneho života.
Zahŕňa vyšetrenie krčka maternice (cytologický ster, HPV test). Palpačné vyšetrenie pŕs a podpažia, príslušných lymfatických uzlín. Vyšetrenie zrkadlami, kolposkopické vyšetrenie /mikroskopická kontrola maternice).
Čo môže odhaliť? Rakovinu krčka maternice, pŕs, cysty, endometriózu, sexuálne prenosné ochorenia.
4. Urologická prehliadka (pre mužov)
Nárok na preventívnu prehliadku u urológa je raz za dva roky, po 40. roku života sa odporúča každý rok. Obsahuje palpačné vyšetrenie prostaty, vyšetrenie moču (napr. na prípadné infekcie alebo krv v moči). Tiež PSA test (po 50. roku veku, na prítomnosť rakoviny prostaty).
Čo môže odhaliť? Zväčšenie prostaty, rakovinu prostaty, infekcie močových ciest.
5. Očné vyšetrenie
Raz za 2 roky alebo častejšie, ak nosíte okuliare, či kontaktné šošovky.
Zahŕňa rôzne očné skúšky, ktoré môžu detekovať ochorenia ako je glaukóm alebo makulárna degenerácia. Tonometria (meranie vnútroočného tlaku) a kontrola sietnice.
Vyšetrenie očného pozadia bez rozkvapkania, ak nie ste liečení oftalmológom. Vyšetrenie farbocitu a zorného poľa.
Čo môže odhaliť? Glaukóm, makulárnu degeneráciu, diabetickú retinopatiu.
6. Dermatologická prehliadka
Raz ročne, najmä pri riziku rakoviny kože alebo ak máte veľa znamienok.
Prehliadka obsahuje kontrolu pigmentových škvŕn, materských znamienok a iných kožných lézií.
Čo môže odhaliť? Včasná detekcia melanómu a iných typov kožnej rakoviny. Tiež sa dajú odhaliť rôzne alergie a infekcie kože.
7. Gastroenterologická prehliadka (kolonoskopia)
Po 50.roku života by ste mali absolvovať raz za 10 rokov kolonoskopiu. Ak máte v rodine pozitívnu anamnézu, tak aj pred 50.rokom života. Ide o vyšetrenie hrubého čreva kamerou.
Čo môže odhaliť? Rakovinu hrubého čreva, Crohnovu chorobu, či polypy, ktoré sa dajú hneď aj odstrániť.
Prečítajte si tiež
„Endoskopia je pre mnohých strašiak.
Spoznajte mýty a fakty,“ tvrdí gastroenterológ Ladislav Kužela.
8. Kardiologická prehliadka
Absolvujte ju raz za 2 roky alebo častejšie pri vysokom riziku.
Urobia vám EKG, echokardiografiu a záťažové testy. Tiež skontrolujú hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Čo môže odhaliť? Arytmiu, ischemickú chorobu srdca, riziko infarktu.
9. Vyšetrenie sluchu
Na toto vyšetrenie by mali myslieť najmä seniori a osoby, ktoré sú často, alebo nepretržite vystavené vysokému hluku pri práci alebo počas voľnočasových aktivít. Najmä seniori by sa mali od praktického lekára pýtať na vyšetrenie.
Asi tretina dospelých vo veku 65-70 rokov má určitý stupeň straty sluchu, vo veku 75 rokov a viac je to asi polovica seniorov. V priebehu starnutia dochádza k degeneratívnym zmenám vo vnútornom uchu a pozdĺž nervových dráh vedúcich do mozgu, čo môže ovplyvniť sluch.
Ako sa to rieši? Strate sluchu sa dá predísť alebo aspoň spomaliť jej zhoršovanie. Stratu sluchu liečime medikamentózne, operačne, prípadne korekciou sluchovej vady naslúchacími aparátmi. Pri ťažkej strate sluchu môžu byť predpísané kochleárne implantáty.
10. Skríning osteoporózy
Absolvujte ju raz za 5 rokov po 50. roku života alebo pri riziku osteoporózy).
Obsahuje denzitometriu, meranie hustoty kostí, prípadné rednutie. Je to dôležité hlavne u postmenopauzálnych žien a osôb s rizikovými faktormi.
Pýtajte sa praktického lekára na štandardizovaný dotazník, tzv. FRAX, ktorý hodnotí riziko zlomenín u chorých na osteoporózu. Seniorov by mal lekár poslať na meranie kostnej hustoty. Najlepšou metódou na určenie množstva kostného minerálu je DXA alebo dvojenergiová röntgenová absorpciometria, ktorá využíva dva typy energií žiarenia.
Prečítajte si tiež
Artritída a artróza.
Tieto potraviny potláčajú zápal a uľavia od bolesti.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk,
Freepik.com, VšZP