Zmena zdravotnej poisťovne. Postup, výber poisťovne a užitočné rady

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chodievate častejšie k lekárovi a zistili ste, že vaša zdravotná poisťovňa neprepláca mnohé veci, ktoré sa vás týkajú? Že iná poisťovňa dáva vyšší príspevok na okuliare, iná na zubára, prípadne ďalšia vráti lieky až 300€? na Slovensku máme tri hlavné zdravotné poisťovne a vy sa každý rok môžete rozhodnúť, v ktorej chcete byť. Podľa toho, aké má benefity a finančné príspevky, ktoré sedia vašej situácii.
Zmena zdravotnej poisťovne nie je zložitá, no dobre si zistite, aké benefity naozaj ponúka a čo všetko treba urobiť pre prechode. Poradíme.

Zmena zdravotnej poisťovne

Na Slovensku máme 3 zdravotné poisťovne:

zdravotná poisťovňa VšZPštátna Všeobecná zdravotná poisťovňa

zdravotná poisťovňa dôvera

súkromná Dôvera

zdravotná poisťovňa Unionsúkromná Union zdravotná poisťovňa

Všetky poisťovne musia poskytovať rozsah služieb zdravotnej starostlivosti definovaný zákonom. No líšia sa v benefitoch, finančných príspevkoch, zľavách a celkovo vo svojich službách, ktoré sú nad rámec zákona. A práve tie si musíte zistiť a takpovediac ušiť na svoju situáciu, ak sa rozhodnete zmeniť poisťovňu.

Čiže nedá sa povedať, že jedna je lepšia, pokrýva toho viac, iná menej. Každý pacient je iný, potrebuje iné zákroky, chce preplatiť iné veci a rozhodujúce je aj to, či daný doktor má uzatvorenú zmluvu s vašou poisťovňou.

zmena zdravotnej poisťovne

 

Postup pri zmene poisťovne

  • O zmenu poisťovne môžete požiadať raz ročne a to najneskôr do 30. 9.  daného roku. Poistencom novej poisťovne sa stanete od 1. 1. nasledujúceho roka.
  • Prihlášku do novej poisťovne môžete vyplniť a podpísať osobne na pobočke vybranej poisťovne.
  • Prihlášku môžete podať aj elektronicky, online. Poisťovne majú na stránkach zverejnené online prihlášky, ktoré vyplníte a zašlete elektronicky. Poisťovňa vám následne pošle kuriéra s prihláškou, ktorú pred ním podpíšete.
  • Prihlášku z internetu si môžete aj vytlačiť, potom vyplniť a pošlete ju do poisťovne poštou (prípadne odnesiete osobne).
  • Keď vaša nová zdravotná poisťovňa akceptuje prihlášku, pošle vám nový preukaz zdravotného poistenia a jej poistencom sa stanete od 1. januára nasledujúceho roka.
  • Ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa vám vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý budete využívať v zahraničí.
  • Čo s pôvodnou zdravotnou poisťovňou? Z tej sa prirodzene odhlasovať nemusíte, nová poisťovňa vybaví všetko za vás.
  • Tým sa to však nekončí. V januári, keď sa stanete poistencom novej zdravotnej poisťovne, musíte najneskôr do ôsmich dní  nahlásiť zmenu poisťovne svojmu zamestnávateľovi. Ak ste živnostník, nezabudnite si upraviť trvalý príkaz a presmerovať odvody do novej poisťovne.
  • Zmenu poisťovne netreba nahlasovať vášmu všeobecnému lekárovi, zubárovi alebo iným špecialistom, ku ktorým chodievate.

ako postupovať pri dopravnej nehodePrečítajte si tiež
Ako postupovať pri dopravnej nehode?

 

Aké sú benefity zdravotných poisťovní?

Tu sú tri zdravotné poisťovne, e-mailové adresy, infolinka a priamo link z názvu poisťovne na ich stránku, resp. na benefity, ktoré ponúkajú.

Môžete si pomôcť aj špeciálnymi stránkami, ktoré ponúkajú bezplatné poradenstvo a vytiahnu najdôležitejšie benefity zo stránok poisťovní za vás. Napríklad prehľad najčastejších benefitov nájdete na stránke Poistenie.sk – pre zrak, lieky, očkovanie, šport, zuby, ale aj ďalšie zľavy.

Príklad

Zaujíma vás napríklad príspevok na zuby. Union dáva na výkony 100€ a na dentálnu hygienu 50€. Na tú nedáva ani VŚZP, ani Dôvera…no tie dávajú na výkony vyššie sumy, 150€, resp. 120€. Treba teda zvážiť, či využijete aj dentálnu hygienu, alebo chcete len vyššie príspevky na samotné výkony.

Alebo zrak: Príspevok na komplexné vyšetrenie dáva len Union (50€), takisto príspevok na rámy okuliarov (70€).
Ale nedávajú príspevok na okuliare, zatiaľ čo Dôvera dáva 50€ deťom a VšZP 100€ všetkým. Štátna zdravotná poisťovňa dáva navyše príspevok 450€ na laserovú operáciu očí, čo zvyšné dve nedávajú.

zmena zdravotnej poisťovne

 

Zazmluvnení lekári a nemocnice

Dôležité je teda zistiť si benefity vhodné pre vašu situáciu.
Rovnako dôležitá je však aj sieť lekárov, takže nepozerajte len na finančné príspevky a výhody. Poisťovne sa líšia pokrytím aj rozsahom siete zazmluvnených lekárov a nemocníc. Od toho sa potom odvíjajú aj čakacie doby na vyšetrenia alebo operačné zákroky!

Tu nájdete zmluvných poskytovateľov jednotlivých zdravotných poisťovní:

Každá poisťovňa má tiež rôzny počet pobočiek. Dobré je prezistiť si aj elektronické služby, ktoré vám môžu zjednodušiť komunikáciu. Cez mobilnú aplikáciu môžete mať vždy poruke svoj preukaz poistenca, prehľad zdravotných výkonov, predpísaných receptov alebo zaplatiť poistné len na pár klikov.

Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.