Najčastejšie chyby rodičov pri výchove tínedžerov. Rok po roku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mať doma tínedžera, to je chaos, krik, hádky, podpichovanie, urážanie sa… Jednoducho, hotová Sodoma Gomora 🙂 Poznáte to? Alebo si na to obdobie ešte spomínate?
Je to nesmierne zložité obdobie, ale tiež dôležité, pokiaľ ide o váš vzťah s dieťaťom a kam sa bude uberať neskôr. Ako rodičia tínedžera sa musíte naučiť čítať medzi riadkami. Mladí potrebujú niekoho, kto ich dobre pozná a vie, s čím zápasia. Namiesto toho však neraz obviňujeme, rozčuľujeme sa a robíme chyby.
Ktoré sú tie najčastejšie chyby rodičov pri výchove tínedžerov?

Je ich mnoho a skvele ich vo svojej knihe popísala napríklad Hedvig Montgomeryová, vynikajúca nórska psychologička a rodinná terapeutka. Výchovou a rodinou sa zaoberá už dlhé roky, má výstižné postrehy a triafa do čierneho. Aj preto sú jej knihy a články také populárne.

 

Ako prežiť roky s tínedžerom

Napríklad veľmi často neberieme emócie tínedžerov za dôležité. Zjednodušujeme ich, bagatelizujeme a niektorí – najmä otcovia – sa až vysmievajú. Áno, prejaviť pochopenie a dať najavo, že vieme, aké ťažké je to, čo dieťa práve zažíva, býva veľmi náročná úloha. A ešte nikdy nebola taká zložitá ako v pubertálnom období.

„Ak chcete primerane reagovať na prudké emócie dieťaťa v tomto veku, nesmiete zabúdať na dve veci,“ píše H.Monthgomeryová vo svojej užitočnej príručke Ako prežiť roky s tínedžerom. „Najprv sa vžite do situácie, v ktorej sa dieťa práve ocitlo. Precíťte, ako sa v nej cíti. Potom by ste mali svojej dcére či svojmu synovi sprostredkovať inú perspektívu, ukázať možné východiská a poradiť, ako zaobchádzať s nepríjemnými emóciami.“
Čiže neodsudzovať, nemávnuť rukou, neposmievať sa…

chyby pri výchove tínedžerov

 

Najčastejšie chyby rodičov pri výchove tínedžerov

Máme pre vás pár chýb, ktoré robíme ako rodičia pri výchove tínedžerov. Vždy po dvoch rokoch. Najdôležitejšia však je funkčná, pevná a zdravá rodina. Stabilné, pevné citové puto predstavuje pre mladého človeka tú najlepšiu ochranu pred všetkými problémami. Potom ich aj lepšie prekonáva, rýchlejšie sa z neúspechov dostane a nesiaha po extrémoch, ako sú alkohol, drogy, samovražda, útek z domova ap.

ruka ikona červenáMyslíte si, že dieťaťu je všetko jedno (13 – 14 rokov)

Rodičia majú sklon vykladať si únavu a zdanlivú ľahostajnosť svojho dieťaťa ako nezáujem alebo neochotu. V trinásť- až štrnásťročných deťoch sa odohrávajú obrovské telesné i duševné zmeny. Dôsledkom týchto zmien je, že pre dieťa je všetko náročnejšie.
Doprajte mu dostatok času, vžite sa do jeho situácie a vyjadrite pochopenie napríklad pre to, aké ťažké je prebudiť sa ráno. Potom mu poskytnite pomoc, nech deň napriek tomu hladko prebehne.

 

ruka ikona červenáSprávanie tínedžera nie je iba vzdor (14 – 16 rokov)

chyby pri výchove tínedžerovAk pátranie dieťaťa po svojej identite budete chápať ako vzdor proti vám a vašej rodine, ľahko budete k nemu pristupovať príliš prísne a neraz ho neprávom potrestáte. Mladí ľudia v tomto veku vyjadrujú svoje názory tak prudko a extrémne, že často pripúšťajú len krajné možnosti. Vy však nikdy nesmiete rovnako reagovať.

Lepšie urobíte, ak sa tejto dobrodružnej výpravy zúčastníte a spoločne budete skúmať, aký človek z dcéry či syna vyrastá. V tejto chvíli je pre dieťa dôležité uvedomiť si rozdiely medzi vami, no zároveň ešte stále potrebuje istotu, že ho neprestajne plne vnímate a ľúbite. Už čoskoro nadobudnú váš syn či vaša dcéra väčšiu sebaistotu.

 

ruka ikona červenáVyvíjate väčší nátlak (16 – 18 rokov)

Mnohí mladí ľudia chcú v tomto období robiť všetko naraz a rodičia majú z tejto novej energie svojho dieťaťa takú radosť, že naň kladú čoraz väčšie nároky, vyvíjajú čoraz silnejší nátlak. No chlapci a dievčatá väčší nátlak nepotrebujú. Skôr potrebujú zorientovať sa, prospeje im vedenie a rozumný dospelý, s ktorým sa môžu porozprávať a ktorý už sám zažil všetko, čím oni teraz prechádzajú. Vyhraďte si teda čas na spoločné rozhovory.

Nezabúdajte, že ani v tomto veku nie sú deti psychicky, emocionálne a sociálne ešte celkom zrelé – i keď sa navonok zdajú už dospelé.

ako komunikovať s tínedžermiPrečítajte si tiež
10 pravidiel, ako komunikovať s tínedžermi.

 

ruka ikona červenáPriskoro necháte dieťa osamostatniť sa (18 – 21 rokov)

Hoci už máte doma mladého dospelého, váš syn či vaša dcéra aj teraz potrebujú útechu, porozumenie a zhovievavosť. „Mladí dospelí ešte stále hľadajú, konfrontujú sa s mnohými zásadnými otázkami a majú potreby, ktoré si chcú napĺňať. Mnohé oblasti pre nich ostávajú neprebádaným územím, mnohé ešte nikdy neskúsili. Sem patrí napríklad podávanie prihlášok na školy či otváranie účtu v banke. Buďte naporúdzi a mladému človeku, ktorý vyrástol z vášho dieťaťa, pripravte v rodine priestor,“ pripomína Hedvig Montgomeryová, autorka knihy Ako prežiť roky s tínedžerom.

 

Foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.