Nájsť si správneho partnera je niekedy ťažké. No ešte ťažšie je udržať si ho a nezničiť si dokonalý vzťah. Občas máme pocit, že to ide dolu vodou, že s iným by nám bolo lepšie a že ten druhý sa nesnaží, len sa vezie… Naozaj to tak je? Objektívne a úprimne. Skúste sa na svoj vzťah pozrieť s nadhľadu a inými očami skôr, ako si ho zničíte. „Milovať niekoho a byť ním milovaný je tá najvzácnejšia vec na svete,“ napísal slávny a obľúbený spisovateľ Nicholas Sparks.
Základom dobrého a fungujúceho vzťahu je komunikácia. Existuje mnoho spôsobov, ako si zničiť dokonalý vzťah a výborne ich rozobral Jason Wachob v knihe Žite. My nižšie uvádzame 5 najrozšírenejších spôsobov, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
„Pravá láska nikdy neprebieha hladko.“
William Shakespeare (Sen noci svätojánskej)
Vzťahy – to je tvrdá práca. Udržanie aj toho najlepšieho vzťahu v spletitostiach a zákrutách života vyžaduje veľké úsilie. Kľúčom je naozaj komunikácia s partnerom. Vzťah môže narušiť, ba i pretrhnúť nielen trápenie s peniazmi, neúspech v práci, konflikty s príbuznými, ale aj zdravotné problémy. „Vzťah pomaly nahlodávajú aj malé veci a časom môžu krásny mrakodrap so silnými základmi zmeniť na budovu plnú trhlín, ktorá sa pravdepodobne rozpadne,“ dodáva Jason Wachob.
Práve maličkosti sa časom nahromadia a môžu kedysi zdravý skvelý vzťah nahlodať. Preto je dôležité rozprávať sa, diskutovať, hľadať spoločne riešenia.
5 spôsobov, ako si zničiť dokonalý vzťah
Jedným z najobľúbenejších odborníkov na problematiku vzťahov je Dr. Sue Johnsonová. Tu je jej rada o úskaliach, ktorým by sa mali romanticky spriaznené duše vyhnúť. Sú to situácie, ktoré neraz prehliadame, neuvedomujeme si, no ony zatiaľ pomaličky ničia náš dokonalý vzťah…
1. Pomalý rozklad
Keď sa emočný hlad stane pravidlom a prevládnu negatívne vzory rozhorčenej kritiky a obranyschopnosti, naše postoje sa menia. Náš milovaný sa začína cítiť ako nepriateľ. Náš najbližší priateľ sa mení na cudzinca. Dôvera umiera, naozaj začína smútok.
2. Jedovatá kritika
Nikto nepočúva rád, že robí niečo zle alebo že by mal na sebe niečo zmeniť, najmä ak táto správa zaznie od milovanej osoby. Kritika blízkych ľudí uvoľní hlboko zakorenený strach, že nás zavrhnú a opustia.
3. Otravné obštrukcie
Všetci sa zvykneme dať na ústup, keď sme zranení alebo urazení alebo keď sa jednoducho obávame povedať niečo zlé. Vo vzťahu s partnerom je to ako prestávka v duete. Máme možnosť pozbierať si myšlienky, pouvažovať a nájsť stratenú rovnováhu. Ale keď sa ústup stane bežnou reakciou na partnerove obviňovanie, je to otravné. Pri vyhýbavom správaní (obštrukciách) vypíname svoje city, zostávame ako zmrazení a sťahujeme sa až k stuhnutosti. Ale keď jeden tanečník odíde z parketu, tanec končí.
Prečítajte si tiež
Šťastná rodina? 7 tipov a pravidiel.
4. Slepá ulička
Keď sa cyklus nepriateľskej kritiky a obštrukcií opakuje častejšie, hlboko sa zakorení a začne vzťah definovať. Tieto epizódy sú také deštruktívne, že každé pozitívne správanie je ústupkom. A ako sa správanie páru zužuje, tak sa zužujú aj vzájomné názory partnerov.
V očiach toho druhého sa scvrkávajú: ona je malicherná suka, on odmietavý chrapúň. Obaja partneri sa stávajú nesmierne ostražití pri akomkoľvek náznaku očiernenia a zneváženia. Ani na chvíľu nemôžu jeden druhému poskytnúť výhodu z pochybnosti.
5. Náhla hádka
Vzťah môže ochromiť nejaká aféra, ale rovnako škodlivé môžu byť aj iné udalosti, pretože sú v rozpore s naším očakávaním, že v čase tiesne nám budú naši blízki oporou. Ak nechápeme neuveriteľnú silu blízkeho vzťahu, môžeme svojho partnera nechtiac zraniť, lebo nechápeme, aký druh reakcie požaduje. Všetky takéto nešťastné udalosti sú poznamenané okamihmi intenzívnej potreby a zraniteľnosti, keď milovaného človeka vyzývame, aby nám poskytol citlivú starostlivosť a tá sa neobjaví. Pri takýchto incidentoch nezaznie odpoveď na kľúčové otázky upevňujúce vzťah – „Si tu pre mňa, keď ťa potrebujem?“ a „Som pre teba najdôležitejší?“.