Vedeli ste, že únava za volantom zaviní až tretinu všetkých dopravných nehôd? Môže ísť o mikrospánok, či strata pozornosti a tie prichádzajú najmä vtedy, keď sme unavení. Či už idete na dovolenku s celou rodinou alebo na služobnú cestu, nepodceňujte základné pravidlá a tipy, ako v zdraví prežiť noc za volantom. Únava môže byť horšia ako alkohol a podľa zistení vedcov dochádza k zvýšenému počtu nehôd po troch hodinách jazdy bez prestávky.
Nepreceňujte svoje sily, nech ste akokoľvek dobrý šofér. Najhoršie je vyraziť na dlhú cestu po ťažkom pracovnom dni, alebo v noci bez predchádzajúceho spánku. Niekto to vyrieši kávou alebo energetickými nápojmi a myslí si, že je to v poriadku. „Dospím na dovolenke,” povie si. Podľa dopravného psychológa Pavla Lužana však dochádza k 60% nehôd po troch hodinách šoférovania bez prestávky!
Určite nepodceňujte ani uzavretie PZP, ktoré vám pri mnohých dopravných incidentoch bude kryť chrbát.
Noc za volantom
Stačia drobné tipy a môžete v pohode a zdraví prežiť akúkoľvek noc za volantom.
- Napríklad správne nastavenie sedadla – mali by ste pohodlne dotiahnuť na volant a oprieť sa. Neseďte vzpriamene (rýchlo sa unavíte), ani neležte (to uspáva).
- Volant by ste mali otáčať len rukami, nie celými ramenami.
- „Brzdu a plyn by ste mali stláčať len spodnou časťou nohy. Pri pridávaní plynu a brzdení by ste tak vôbec nemali zapájať stehnové svaly,“ radí odborník, britský inštruktor šoférov limuzín Andi McCann.
- Nepreháňajte to s klímou v aute, ideálna je stála teplota asi 20 stupňov.
- Majte po ruke slnečné okuliare, prípadne špeciálne okuliare na nočné šoférovanie. Ide o žlté „nočné“ okuliare do šera a zhoršených svetelných podmienok.
- Od umelých energetických drinkov zázraky nečakajte, radšej skúste osviežujúci nápoj so zeleným jačmeňom (Energy Fit Drink), môžete si dopriať tabletky s originálnou brazílskou guaranou proti únave, či caffit, povzbudzujúce tabletky s kofeínom a vitamínmi.
Prečítajte si tiež
Nevoľnosť v aute? Vracanie? Takto tomu predídete.
Oddych a spánok
Európska spoločnosť pre výskum spánku upozorňuje, že únava je pre šoférov rovnako nebezpečná ako alkohol. Zaviní viac ako tretinu nehôd. Takže predtým, ako strávite noc za volantom si doprajte dlhý spánok v trvaní aspoň šesť hodín. V daný deň si neplánujte príliš ťažké pracovné úlohy, vyhýbajte sa stresu a skôr oddychujte.
Na oddych počas cesty myslite každé dve hodiny, alebo po 180 kilometroch. Stačí zastaviť, ponaťahovať sa, trošku si zacvičiť – pár drepov nikdy neublíži. Biologické hodiny totiž prepli na nočný spánkový režim a organizmus musí preto vyvíjať viac energie, aby to prekonal. Najhoršie je to medzi druhou a štvrtou hodinou nadránom, kedy je ideálne zastaviť a aspoň na hodinku si zdriemnuť.
Vyhýbajte sa ťažkým jedlám
Niekto má vo zvyku sa pred cestou poriadne najesť, aby nebol hladný a „vydržal“. Chyba – keď sa riadne najeme, prekrví sa oblasť brucha a zníži sa zároveň prekrvenie mozgu. To so sebou prináša únavu a ospalosť. Radšej si dajte niečo ľahké, ako je šalát s kuracím mäskom, celozrnný chlieb, prípadne počas jazdy môžete jesť mysli tyčinky.
Počas prestávok si môžete dopriať jednoduché cukry v ovocí, cukríky z hroznového cukru, nejakú medovú pochúťku. Určite sa vyhnite jedlám, ktoré nadúvajú a môžu vám počas dlhého sedenia za volantom spôsobiť tráviace ťažkosti.
Mikrospánok je zabijak
Koľkokrát ste už počuli o nehode, ktorú spôsobil mikrospánok vodiča? A možno ste si veľakrát povedali, že vám sa to nemôže stať, máte pevnú vôľu, prípadne máte triky, ktoré vás udržia v bdelom stave – dynamická hudba, zahryznutie do pery ap.
Noc za volantom a únava, to sú dve prepojené veci – u niekoho príde skôr, u iného neskôr. Rýchlejšie sa dostaví, keď je cesta monotónna, posádka auta spí, idete po rovnej diaľnici. Vtedy môže prísť mikrospánok znenazdajky, ani si to nevšimnete.
Existujú však určité symptómy: bolesť v chrbte, strnulosť, krížia sa vám oči, mierne sa rozostruje zrak a vy musíte „nasilu“ zaostriť. Máte nesúvislé myšlienky, hlava vám mierne padá na stranu, zívate, prehliadnete dopravnú značku, prípadne vyjdete zo svojho pruhu.
V tej chvíli okamžite zastavte na najbližšom odpočívadle a skúste sa prebrať (ak musíte pokračovať), ale ideálne je zdriemnuť si. V tej chvíli už väčšinou nepomôže nič iné, len spánok. Žiadna káva, energetické nápoje, nič. Pospite si, napite sa čistej vody, minerálky a pokračujte v ceste.
Netelefonujte a nefajčite
Vedci z univerzity v Sydney zistili, že pri telefonovaní počas šoférovania rastie riziko nehody až o 500%! Neuveriteľné číslo. A pozor – aj keď máte handsfree, zvyšuje sa riziko dopravnej nehody. S telefónom v ruke totiž prehliadame až polovicu dopravných značiek a v štvrtite prípadov nedávame prednosť v jazde, čo sa môže skončiť katastrofou. Výrazne sa tiež znižuje predvídateľnosť a tak ľahšie dochádza ku kolíziám.
Odborníci tiež upozorňujú na fajčenie. Nikotín sťahuje cievy, takže sa nám horšie prekrvuje a funguje mozog. Poťahovanie z cigarety znižuje pozornosť.
Všetky tieto dôsledky sú v malých množstvách, ale ak sa spoja a napríklad počas nočného šoférovania po ťažkom dni, nevyspatí, fajčíte, telefonujete a ešte vás niečo rozčúli, ste naozaj veľmi blízko k nehode.