Keď človek ráno otvorí oči, pretrie si ich a siahne po kávovare, ešte netuší, že práve tie ruky – jeho verní päťprstí parťáci – môžu do večera zažiť celé spektrum hrozieb. V práci sú totiž naše telá niečo ako orchester, v ktorom každý nástroj je dôležitý, každý zraniteľný, no niektoré sekcie hrajú v neustálej hrozbe disharmónie. Ktoré časti tela teda patria v pracovnom nasadení k „nosičom rizika“? Poďme si ich rozobrať ako v bio-mechanickej detektívke – s láskou, štipkou humoru a vedou po boku.
Ruky – univerzálni hrdinovia s vysokou mierou poškodenia
Predstavme si ruky ako multifunkčný švajčiarsky nožík nášho tela – píšu, zvárajú, krájajú, držia, ťahajú, hladia i hádžu. Niet divu, že až 40 % všetkých pracovných úrazov sa týka práve rúk. Podľa štúdie NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health) patria prsty a dlane medzi najčastejšie postihnuté miesta pri práci v manuálnych a strojárskych profesiách. Rezné rany, popáleniny, modriny, tržné rany – ruky zažívajú viac ako účastník boxerského turnaja bez rukavíc.
A tu sa ukazuje, aký veľký význam má nielen ochrana rúk, ale aj kvalita použitých nástrojov. Napríklad kvalitné planétové prevodovky – tie tiché mechanické baletky v strojoch – svojou presnosťou a hladkosťou prevádzky pomáhajú predchádzať trhnutiam a zadrhávaniam, ktoré by mohli skončiť fiaskom pre prsty obsluhujúceho zamestnanca.
Chrbát – atlas moderného bremena
Sedavé zamestnania, dvíhanie bremien bez ergonómie, stres – to všetko spôsobuje, že chrbtica zamestnanca pripomína vykrivený zipový kód. WHO uvádza, že až 60–70 % pracujúcich ľudí pociťuje bolesti v dolnej časti chrbta, pričom ide o jednu z najčastejších príčin práceneschopnosti.
Čo na to medicína? Pravidelné prestávky, správne nastavená výška pracovnej plochy a občasné natiahnutie ako mačka po zimnom spánku môžu spraviť divy. A keď sa do toho zapojí odborná pracovná zdravotná služba, ktorá sleduje zdravie zamestnancov ako orol termiku, zvyšuje sa šanca, že chrbtice zostanú pevné ako stĺpy antických chrámov.
Oči – unavení maratónci modrého svetla
Oči – tie verné pohľady do sveta a monitora. V dobe, keď bežný úradník mrká menej ako suchomorský kaktus, nie je prekvapením, že tzv. digitálny očný syndróm (DES) trápi čoraz viac ľudí. Podľa Americkej optometrickej asociácie až 90 % ľudí, ktorí trávia viac ako 3 hodiny denne pred obrazovkou, pociťuje únavu očí, suchosť či rozmazané videnie.
K tomu pridajme ostré svetlá v priemysle, jemnú prácu pod lupou, alebo iskry zváračky – a máme recept na zrakové preťaženie hodné sci-fi filmu. Prevencia? Mrkanie. Pitie vody. Zmena zorného poľa a okuliare, ktoré nie sú len štýlový doplnok pre intelektuálov.
Prečítajte si tiež
Ktoré kúpele na Slovensku si vybrať?
Lokalita, zloženie vody a liečivé účinky.
Nohy – tichí trpitelia pracovného maratónu
Či už stojíte za pultom, pri lise, v sklade alebo vo fabrike – nohy vás nesú ako ťavy karavánou úloh. A potom sa večer odmenia opuchom, kŕčovými žilami, bolesťami kolien alebo plochými nohami, ktoré pripomínajú pristávaciu dráhu pre jumbo jet.
Statické zaťaženie dolných končatín je podľa štúdií z oblasti ergonómie jedným z najväčších rizikových faktorov pre vznik svalovo-kostrových porúch. Pritom kvalitná obuv, možnosť posedenia, či podložky na státie dokážu tieto problémy výrazne zmierniť.
Krk a ramená – posvätný trojuholník napätia
Krk a ramená sú ako satelitné paraboly – neustále natáčané, skláňané, napínané, podceňované. Nečudo, že napätie v týchto oblastiach je častým hosťom kancelárií, dielní i obchodov. Kombinácia stresu, zlého držania tela a opakujúcich sa pohybov vytvára z krku husľový kľúč bolesti.
Výskumy hovoria jasne – ergonomická analýza pracoviska dokáže znížiť výskyt bolestí v oblasti krku a ramien až o 30–40 %. Dôležité je správne nastavenie výšky stola, stoličky, ale aj poloha monitoru či spôsob dvíhania ramien (nie ako nervózna operná diva, ale s gráciou tanečníka tanga).
Telo je teda náš najdôležitejší pracovný nástroj. Nie je na výmenu, nemá záručný list a opravné diely sú zvyčajne drahé, bolestivé a nedokonalé. Preto je rozumné – a ľudské – starať sa oň. Chrániť si ho ako krehkú vázu z muránskeho skla v prostredí pracovného cirkusu.
TS, foto: sergeychuyko/freepik.com