Pár tipov, ako si môžete vylepšiť svoju domácnosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V každej domácnosti je vždy priestor na zlepšenie a vytvorenie ešte príjemnejšieho prostredia pre život. Od malých úprav a zmien, až po väčšie projekty, tu je pár tipov, ako si môžete vylepšiť svoj domov.

Malá zmena, ale veľký šmrnc

Niekedy nemusíte vo svojej domácnosti robiť radikálne zmeny v podobe nového nábytku a vybavenia. Občas postačí len taká menšia zmena, ktorá ale domu dá svoj šmrnc. Napríklad si môžete len vymaľovať izby, a to už bude nejaká zmena, a ešte veľkou výhodou je, že je  finančne nenáročná.

A čo tak tehlový obklad? Ten je nielen štýlový, ale aj funkčný prídavok do vášho domova. Môže zmeniť atmosféru v miestnosti a pridať jej nový nádych. Pri výbere tehlového obkladu môžete zvážiť rôzne možnosti – od tradičných červených tehál po moderné bielo-šedé varianty. Okrem toho môžete vybrať medzi rôznymi textúrami a vzormi, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad. Tehlový obklad vyzerá dobre napríklad na stene, kde máte televízor, alebo v prípade že máte krb.

Vytvorte si kútik na oddych a relax

Každý človek potrebuje oddych. Hlavne vypnúť hlavu od každodenných problémov, stresu a podobne. Relaxačný kútik je miesto vo vašej domácnosti, kde si môžete oddýchnuť a načerpať novú energiu po náročnom dni.

Nemusíte si na to vyčleniť izbu, stačí ak si napríklad v obývačke vyčleníte jeden kút, kde umiestnite pohodlné kreslo, jemné osvetlenie a príjemné doplnky. Ak radi čítate, kľudne si do tohto kútika pridajte aj nejakú knižnicu s obľúbenými knihami, aby ste ich mali po ruke. Môžete si do tohto kútika umiestniť aj aromalampu, ktorú si môžete zapnúť a potom stačí už len oddychovať.

ako vyrobiť domáce potpourriPrečítajte si tiež
Domáce potpourri. Vyrobte si ho
zo sezónneho ovocia alebo kvetov a byliniek.

Upracte si priestor

Niekedy len stačí poriadne si upratať. Možno máte všetkého veľa a je potrebné to nejako pretriediť a nechať si len tie najpodstatnejšie veci, ktoré používate. Či už pretriedite skrinky, šatník či špajzu so starými kompótmi.

Ak toho máte veľa, môžete si na veľké upratovanie najať aj upratovaciu firmu, ktorá sa o všetko postará za vás. No a v prípade, že si niektoré veci chcete urobiť vy, nezabudnite napríklad na poriadne čistenie filtrov napríklad klimatizácie, leštenie nerezových častí, ktoré sú oprskané od vody a napríklad aj také tepovanie. Aj koberce, kreslá či pohovky môžu dostať nový šmrnc. Tieto časti domáceho vybavenia sú najviac používané, takže je to pochopiteľne vidieť. Hlavne na pohovke je často vidieť špiny a nečistoty, vďaka ktorým už jej farba nie je to čo bývala kedysi. Práve vďaka tepovaniu však aj tieto kusy nábytku môžu vyzerať opäť ako nové.

Nakúpte nejaké štýlové dekorácie

Nemusíte robiť žiadne radikálne zmeny. Niekedy je menej viac. Takže ak chcete, aby napríklad vaša obývačka pôsobila novším dojmom, vôbec sa nemusíte trápiť s tým, že budete vyberať novú sedačku alebo budete hľadať novú obývačkovú zostavu.
Niekedy stačí, ak nakúpite nejaké štýlové doplnky alebo rastliny, ktoré len pekne rozmiestnite v priestore, a voilà, zmena je hotová. Nezabudnite aj na zaujímavé obrazy, no a pokiaľ vás baví maľovanie alebo umenie, skúste si niečo vlastné namaľovať, vyrobiť vy. Bude to originálny prvok, ktorý sa bude pýšiť vo vašej domácnosti. A hlavne, bude jedinečný.

dekoracia-byvanie-interier

Zmena exteriéru?

Zamýšľali ste sa aj nad tým, že môžete vykonať aj nejaké tie zmeny v exteriéri? Ak napríklad máte dom, môžete zvážiť či ho nie je potrebné premaľovať. Ak máte dvor, môžete naň vysadiť nejaké nové rastliny alebo nejaké okrasné stromčeky, už práve táto zeleň bude mať za následok to, že váš pozemok bude dýchať novým dojmom.

Môžete si dať tiež vyčistiť strechu a fasádu na svojom dome. Nemyslite si, že tieto služby sú zbytočné. Opak je pravdou. Práve na streche a fasáde sa drží najviac baktérií, nečistôt a plesní, vďaka ktorým pôsobia oveľa starším dojmom a okrem toho sú zdraviu škodlivé, hlavne ak ste alergik. Keď si dáte vyčistiť strechu a fasádu, nielenže urobíte niečo pre svoje zdravie ale taktiež dodáte svojmu domu nový nádych.

Väčšie zmeny a rekonštrukcie

Ak viete, že si chcete vo svojej domácnosti urobiť kompletné zmeny, robiť väčšie zásahy, tak smelo do toho. Bez ohľadu na to, či plánujete len malé úpravy alebo kompletnú prestavbu, rekonštrukcia môže priniesť nový život do vášho domova a zvýšiť jeho hodnotu.

Pokiaľ však zvažujete fakt väčšiu rekonštrukciu, ktorá bude trvať nejaký ten čas, môžete si napríklad aj požičať elektrocentrálu. A prečo? Jednak vás v prípade výpadku elektrickej energie nebude zdržiavať pri prácach čakanie, kým elektrina opäť nabehne, pretože elektrocentrála je záložný zdroj, ktorý vás takto neobmedzí. No a z druhej strany vás toto požičanie môže vyjsť lacnejšie, ako keď si budete na prerábanie míňať svoju elektrinu.

led pásikyPrečítajte si tiež
Ako vybrať LED pásiky na kuchynskú linku,
či iné miesta v domácnosti?

Vymeňte spotrebiče za energeticky úspornejšie

Výmena starých spotrebičov za energeticky úspornejšie modely môže nielen znížiť vaše náklady na energie, ale aj znižovať vašu uhlíkovú stopu a prispievať k ochrane životného prostredia. Pri výbere nových spotrebičov je dôležité zvážiť ich energetickú triedu, spotrebu energie a ďalšie funkcie. Okrem toho môžete zvážiť aj integrované spotrebiče, ktoré ľahko zapadnú do dizajnu vašej kuchyne a domácnosti a ušetria vám priestor.

A čo garáž?

Čo sa týka týchto zmien v domácnosti, nezabudnite ani na garáž a svoje auto. Garáž je často miestom, kde ľudia skladujú nepotrebné veci, a veľmi ľahko sa môže stať, že sa tam nazbiera mnoho nepotrebných vecí. Skúste si pretriediť veci v garáži, poprípade ak vás baví majstrovanie, zariadiť si tam kutilský kútik, kde budete realizovať svoje projekty. No a pre svoje auto nezabudnite ani na nové zimné a letné pneumatiky, ktoré v garáži dobre skladujte.

Nebojte sa ukázať svoju kreativitu a experimentujte s rôznymi nápadmi na vylepšenie domácnosti. S trochou snahy a investícií môžete dosiahnuť úžasné výsledky a vytvoriť domov, ktorý chcete.

TS, foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.