Domáce potpourri. Vyrobte si ho zo sezónneho ovocia alebo kvetov a byliniek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aromatická zmes potpourri je čoraz obľúbenejšia, nájdete ju v mnohých obchodoch, ale môžete si urobiť aj domáce potpourri a to zo sezónneho ovocia. Získate tak veľmi peknú dekoráciu, ktorá navyše príjemne vonia.

Voňavé potpourri

Najčastejšie potpourri obsahujú sušené kvety, bylinky, drevené hobliny, napríklad cédrové alebo cyprusové. Tiež rôzne korenie, šišky a citrusové odrezky, ktoré sa pridávajú s olejovou esenciou na vytvorenie príjemnej atmosféry v domácnosti.

Ak chcete zvýrazniť vôňu, odporúča sa umiestniť vysušenú zmes s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja na určitý čas do uzatvárateľného vrecka alebo uzavretej nádoby. Vôňa sa dostatočne uvoľní a rozšíri.

Ideálny čas na domáce potpourri je teda na jar, či v lete, keď všetko kvitne a dekoráciu viete aj obmieňať. Čo však v zime?
Žiadny problém. Vyrobte si zimné potpourri z dostupných ingrediencií, ktorými sú najmä citrusové plody, ich kôra, ďalej škorica, badyán, vanilka, klinčeky alebo muškátový oriešok. Citrusovú kôru buď len vysušte. Alebo ju nakrájajte na plátky a mesiačiky a rozložte ich na plech vyložený papierom na pečenie. Prípadne ich uložte na radiátor, aby postupne vyschli.

Kam umiestniť potpourri?
Hotovú zmes umiestnite na ozdobnú sklenenú alebo keramickú misku, drevený alebo prútený podnos. Tiež ju môžete dať do látkových vreciek a zavesiť na okno, najlepšie v blízkosti radiátora, aby sa vôňa olejovej esencie uvoľňovala teplom.

ako vyrobiť domáce potpourri

Ako vyrobiť potpourri?

Najprv nakrájajte mesiačiky pomaranča (veľmi pekné sú červené). Potom kôru z mandarínky a pomela alebo plátky jabĺk.
Na jednu misku budete potrebovať napríklad 1 pomelo, 2 mandarínky, 2 pomaranče a 1 jablko.

Všetko položte na papier na pečenie a pomaly sušte v rúre pri najnižšej teplote (30 – 50 °C). Citrusové plody môžete počas sušenia niekoľkokrát otočiť. Môžete ich sušiť aj v sušičke ovocia alebo na sporáku, prípadne pomalšie na radiátore.

Potom do sušenej zmesi pridajte voňavé korenie, ako je celá škorica, klinčeky, badyán a muškátový oriešok. Všetko nasypte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a pokvapkajte desiatimi kvapkami esenciálneho oleja, napríklad s vôňou mandarínky. Nechajte pôsobiť niekoľko dní alebo aj týždňov.

Vonnú zmes napokon esteticky rozmiestnite do misiek alebo košíkov. Máte hotové domáce potpourri, ktoré je skvelou dekoráciou a krásne vonia.
Po čase sa vôňa vytratí, tak proces iba zopakujte v uzavretej nádobe. Prípadne môžete urobiť 2-3 rôzne zmesi a obmieňať ich. Keď budete mať jednu vyloženú, ďalšia je v nádobke a „naberá“ vône.

esenciálne oleje aromaterapiaPrečítajte si tiež
Správne zvolená vôňa vás zbaví mnohých problémov,
tvrdí odborníčka na aromaterapiu.

Jarné a letné potpourri

V tomto období si vyrobte kvetinové potpourri.
Nazbierajte a usušte kvety a bylinky, ktoré máte radi a milujete ich vôňu. Môžete použiť rôzne druhy, ako levanduľu, rozmarín, mäta, harmanček, nechtík ap.

Do zmesi následne pridajte kôru z citrusových plodov a korenie, napríklad klinček, škorica alebo muškátový oriešok.
Napokon nakvapkajte na to niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (ideálne citrusového ako z pomaranča, citróna, grapefruitu ai.).

Premiešajte všetky zložky v miske a nechajte ich nejaký čas odpočívať v uzavretej nádobke, aby sa vône prepojili. Potom potpourri dajte do peknej misky, na štýlový tanierik, alebo do vzdušného vrecúška. Umiestnite na vhodné miesto.
Aby ste udržali intenzitu vône, občas premiešajte potpourri, prípadne pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja.

ako vyrobiť domáce potpourri

Zdroj a foto: hezkynabytek.cz, prozdravi.cz, dumazahrada.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.