Prečo sa vlastne zbierajú vrchnáky z PET fliaš?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste sa už aj vy stretli s tým, že niekto zbiera štuplíky, plastové vrchnáky z PET fliaš.  Pre choré deti, pre manžela v bdelej kóme, pre ženu, ktorá zostala na vozíku… Aby boli peniaze na liečbu, na drahé prístroje, či na rehabilitáciu v zahraničí. Stačí tak málo – nevyhadzovať vrchnáky do koša, ale odkladať ich, a môžete tak pomôcť naozaj chorým a sociálne slabším ľuďom. Prečo sa vlastne zbierajú len vrchnáky? A koľko za ne dostanú eur? Viete, aké vrchnáky sa môžu zbierať a aké radšej nie?

Odkrútiť z fľaše pred vyhodením vrchnák, odložiť ho do misky alebo vedierka, a potom zaniesť na zberné miesto…to naozaj nič nestojí. Ale znásobené to znamená veľa. Pre mnohých zlepšené zdravie. Pre niektorých dokonca záchranu života

 

Prečo plastové vrchnáky?

Možno ste nevedeli, že vrchnáky z PET fliaš sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, takže ide o drahšiu surovinu ako bežná plastová fľaša. Preto je dobré ich recyklovať a to nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska.

Preto je skvelé, že sa v posledných rokoch tak rozmohlo zbieranie plastových vrchnákov, takže nekončia na skládke a v spaľovni, ale reálne aj pomáhajú. Čím viac škôl, firiem a organizácií sa zapojí do zbierania, tým lepšie. Plastové vrchnáčiky sa totiž neoplatia zbierať v malom, museli by ste nazbierať stovky, aby ste dostali pár desiatok centov.
Ak ale ide o organizované zbieranie, množstvo rastie a tým aj výkupná cena – nižšie sa dozviete, koľko napríklad dostanete za kilogram vrchnákov.

Ako hovorí jedno africké príslovie, keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení“.

vrchnáky z PET fliaš

Aké vrchnáky zbierať?

Zbierajú sa vrchnáky z PET fliaš alebo škatúľ od nápojov:

  • minerálne vody ako Rajec, Fatra ai.
  • sladené nápoje, čiže Kofola, Coca Cola…
  • štuplíky z tetrapakov, tz. mlieko, džúsy, Acidko.
  • vrchnáky z olejov

Zvyčajne sa nezbierajú vrchnáky z nenápojových výrobkov, ako je drogéria (šampóny, spreje, odličovače ap.). Niektoré z nich sú síce z PET plastov, ale veľká väčšina nie je.
Na niektorých fľašiach je tzv. cucátko s gumovým tesnením. To musíte pred odovzdaním odstrániť.

Ak si nie ste istí, či daný vrchnák patrí do zberu alebo do koša (na plasty), riaďte sa materiálovým označením na vnútornej strane. Je vždy v maličkom trojuholníku – ak je v ňom číslo 2, 4, 5 (HDPE, LDPE, PP), tieto vrchnáky určite odkladajte.
Ak majú v trojuholníku číslo 1 a PET, alebo číslo 6 a pod tým PS, tie nie sú vhodné (ide o polyethylenteraftalát a polystyrén)

 

Koľko za vrchnáky?

Nuž, asi to tušíte, ale nie je to žiadna sláva. No ako sa vraví – babka k babce, budú kapce 🙂

  • 1 vrchnák má asi 2,5 gramu
  • 1 kilogram vrchnákov obsahuje cca 400 kusov a dostanete zaň asi 22 centov
  • za 100 kíl vrchnákov po 22 centov dostanete približne 22 eur
  • za 1 tonu vrchnákov teda získate okolo 220 až 300 eur (závisí aj od rôznorodosti vrchnákov).

A z toho už sa dá financovať časť liečenia, drahý zákrok ap. Preto je lepšie spájať sa, nosiť vrchnáčiky na zberné miesta alebo posielať organizáciám, ktoré sa tým zaoberajú.

Buď si vyberiete konkrétny subjekt, alebo si nájdete zberné miesto. Tých je na Slovensku niekoľko. Napríklad len v Bratislave sú to Saleziáni don Bosca na Mamateyovej 4, Dom Quo Vadis na Veternej 1, či Univerzitné pastoračné centrum na Starých Gruntoch 36.
V Žiline je to Stanica Žilina – Záriečie (Závodská cesta 3).
V Trenčíne zbiera vrchnáky Syráreň Syrakus svet syrov, aj Detský svet Motýlik.
V Prievidzi MC Slniečko na Novackého 14…

Tých zberných miest je veľa, stačí sa popýtať a pozorne sa obzerať, keď idete okolo mestských oznamov, či do obchodného domu.
„Pre rýchlejšie nadobudnutie požadovaného váhového množstva však odporúčame osloviť školy a škôlky,“ tvrdia na stránke Plastové vrchnáky. „Veľkú časť detí a rodín bude motivovať nielen finančný výťažok za vrchnáky, ale tiež možnosť vzájomnej spolupráce alebo súťaženie.“

Sabinka

Malá Sabínka trpí hypotóniou, zníženým napätím vo svaloch.

Komu vrchnáky pomáhajú?

Tých, ktorým môžete zbieraním vrchnákov pomôcť, je veľmi veľa. Často sú to bežné rodiny, ale aj organizácie, či nadácie, ktoré prijímajú nazbierané vrchnáky, následne ich predajú a z peňazí potom financujú prostriedky či liečbu pre chorých.

Napríklad taká Zbierka pre Leušku, ktorá má detskú mozgovú obrnu.
Alebo malá Sabínka Fajnorová, ktorá trpí hypotóniou (znížené napätie vo svaloch, ktoré získa len usilovným cvičením) a zbieraním vrchnáčikov prispievate na jej neurohebalitáciu.

Viacero zbierok nájdete aj na stránke Ľudia ľuďom, čo je online systém darcovstva na Slovensku. Jeho základom sú žiadosti o finančnú pomoc pre fyzické, či právnické osoby, s verejnoprospešným zámerom. O úspechu rozhodujú samotní darcovia, ktorí svoje príspevky posielajú adresne vždy konkrétnemu príjemcovi. Ten dostáva vždy celú sumu daru.
Vrchnáky zbiera aj samotná organizácia Ľudia ľuďom, tiež v partnerských spoločnostiach, a odovzdávajú ich Tobiaskovi Labajovi.

„Každý môžeme urobiť malú, zdanlivo nepatrnú službu, ktorá sa nakoniec premení vo veľké spoločné dielo,“ tvrdí Ladislav Rydzyk, koordinátor projektu HorebPET.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.