Väčšie upratovania absolvujeme najmä pred sviatkami, ako sú Vianoce, Veľká noc, prípadne jarné upratovanie. Dobré je však upratovať priebežne, ale nevenovať tomu príliš veľa času ani energie. Nájsť si triky, ako to zvládnuť rýchlejšie a nezničiť sa pri tom. Základom je dobre si všetko naplánovať, nakúpiť všetko potrebné a potom ísť krok za krokom. Takto poupratovať vás neoberie o čas a ešte budete mať dobrý pocit, že vám všetko išlo od ruky 🙂
Predtým, ako sa pustíte do práce, premyslite si, čo upracete najskôr. Odborníci odporúčajú začať uprataním hmotných vecí, ako sú knihy a ich vloženie do políc, zarovnanie; oblečenie, riad v kuchyni a keď už vám nič neprekáža, tak poutierajte všetky povrchy. Nachystajte si potrebné čistiace prostriedky – mnohé si viete pripraviť aj doma, ako sme o tom písali v článku 10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky.
Zbavte sa prachu
To je základ a tým by ste mali začať. Zle sa v ňom dýcha, býva príčinou astmatických záchvatov i alergií, takže preč s ním. Dajte dolu závesy a záclony. Raz za čas vyprášte koberce a dajte dolu aj rôzne prikrývky a deky. Všetko dôkladne vyprášte, vyčistite, ale ešte ich nedávajte na miesto. Počkajte.
Ak máte v pláne umývať okná, teraz je ten správny čas. Povysávajte rámy a očistite ich jarovou vodou. Skvelým pomocníkom je vysávač na okná. Leští ich bez škvŕn, elektricky odsáva vodu a má dlhú nastaviteľnú tyč, takže sa dostanete aj vysoko pod plafón, či na strešné okná.
Niektoré ženy tvrdia, že s takýmito vysávačmi sa stalo pre ne umývanie okien oddychovou aktivitou. Najčastejšie sa ľudia rozhodujú medzi dvomi značkami – Kärcher alebo Leifheit. Z množstva ohlasov a recenzií vychádza lepšie Kärcher, hoci je drahší, no kvalitnejší a výsledok je naozaj lepší. Môžete si pozrieť rôzne značky a cenové typy na Heureke.
Prečítajte si tiež
Poriadok v domácnosti znamená poriadok v živote.
Technika zhora nadol
Áno, toto pravidlo odporúčajú mnohí – postupujte zhora nadol. Hoci sa to zdá logické, nie každý to dodržiava. Najskôr teda vymeťte pavučiny, potom poutierajte prach na skriniach a policiach. Takto postupujte až k podlahe. Často pri bežnom upratovaní vynechávame určité miesta ako priestor za skriňami, kam sa nevieme dostať. Vysoké skrine ap. Poupratovať dokonale znamená však dostať sa všade – aspoň raz za čas. Zavolajte si pomocníka a požiadajte ho o pomoc. Odsuňte posteľ, gauč a skrine. Zohnite sa, choďte do rohov a menej prístupných miest. Určite sa vám bude potom lepšie dýchať.
Po zime vyčistite tiež radiátory – vezmite si vysávač s úzkou násadou alebo špeciálny valček na čistenie radiátorov. Ten sa dostane aj do ťažko prístupných miest. V radiátoroch je totiž aj veľa organických nečistôt ako šupinky kože, vlasy, vlákna z oblečenia a mŕtvy hmyz. A toto dýchať určite nechcete 🙁
Pri rebrových radiátoroch je ideálna štetka nasadená na nadstavci, ktorou sa dostanete medzi rebrá, aj dozadu. Pri plochých a doskových radiátorov uplatníte kombináciu fúkania a súčasného odsávania.
Vyčistenie spotrebičov
- Chladničku a mrazničku najskôr rozmrazte, potom umyte odtokový kanálik, ktorý odvádza vodu a tiež kondenzátor. Zvyčajne je to čierna mriežka na zadnej strane chladničky. Ak je na kondenzátore vrstva prachu, vysajte ju vysávačom. Potom dôkladne vyčistite vnútro chladničky a jednotlivé priehradky octovou vodou. Pred zapnutím dôkladne vysušte.
- Práčka s sušička. Pred čistením je vhodné pustiť práčku naprázdno na 60 alebo 90 stupňov, aby sa vyplavili zvyšky textílie a špiny. Tiež vyčistite filter a zásobník na prací prostriedok. Miesto, ktoré sa často špiní, je gumová manžeta okolo dvierok. Na tu použite dezinfekciu, pretože sa v nej množia baktérie.
- Umývačka riadu. V spodnej časti sa nachádza drobný filter, ktorý sa zanáša a zachytáva mnoho nečistôt. Výrobcovia odporúčajú pravidelne používať prostriedky určené na čistenie umývačky.
- Rúra. Staršie modely musíte vyčistiť handrou a vhodným odmasťovacím prostriedkom. Moderné rúry už majú v sebe zabudovanú tzv. pyrolýzu. Je to špeciálny program, ktorý zahreje rúru a nečistoty spáli. Fyzikálno-chemickým dejom sa vytvorí vysoká teplota až 500 stupňov, nepoužívate žiadne čistiace prostriedky, nedrhnete – len zapnete program a počkáte, kým potom vychladne. Následne spálené nečistoty vytriete.