Ľudia sa podvedome obávajú toho, že prídu o prácu, opustí ich partner, zničia si povesť alebo upadnú do nemilosti u priateľov. Aj preto si viac všímame správy, ktoré vyvolávajú nejakú obavu alebo možnosť straty.
Manipulácia pracuje predovšetkým so strachom a robia to nielen médiá (články o tragédiách bývajú na najvyšších priečkach čítanosti), ale samozrejme aj politici, či bežný manipulátori v každodennom živote. Nižšie si môžete vyskúšať jeden malý experiment, ktorý všeličo odhalí.
Ako ukázali výsledky vyše sto štúdií, ak chce manipulátor niekoho prinútiť zmeniť správanie, strachom dosiahne dvakrát toľko než inými metódami. Strach je silná emócia, ktorá môže ľudí motivovať k tomu, aby konali inak.
Manipulatívne techniky
Existuje mnoho techník, ktoré manipulátori používajú na to, aby v nás vyvolali strach a obavy. Niektoré z najbežnejších techník sú:
Strach z neznámeho: Manipulátori vám môžu hovoriť o hrozbách, ktoré neexistujú, alebo o hrozných veciach, ktoré sa vám môžu stať, ak neurobíte to, čo chcú.
Strach zo straty: Manipulátori poukazujú na to, že stratíte niečo dôležité, ak neurobíte to, čo chcú. Napríklad peniaze, prácu, dom, alebo priateľov.
Strach z viny: Manipulátori vám tvrdia, že ste sebeckí alebo zlí, ak neurobíte to, čo chcú.
Strach z trestu: Manipulátori sa neraz vyhrážajú, že vám ublížia, ak neurobíte to, čo chcú. Nemusí ísť o fyzické násilie, ale skôr psychické, či ublíženie v spoločenskom slova zmysle.
Faktom je, že keď sa ľudia boja, je pravdepodobnejšie, že budú konať impulzívne a bez toho, aby si veci dobre premysleli.
Malý experiment

Kouč Martin Wehrle
Poďte si vyskúšať malý experiment, ktorý uvádza kariérny a osobný kouč Martin Wehrle vo svojej knihe Keď ťa každý má rád, nikto ťa neberie vážne.
Keby ste si mali vybrať z nasledujúcich dvojíc článkov, ktorý nadpis vás láka viac?
Dva články týkajúce sa kariéry:
- „Zabijaci kariéry: Tieto chyby ťa budú stáť pracovné miesto!“
- „Kariérny úspech: Takéto správanie ti pomôže udržať pracovné miesto!“
Ktorý článok by ste si prečítali?
Dva články týkajúce sa peňažných investícií:
- „Krach na dohľad: Prečo môžete čoskoro prísť o peniaze?“
- „Núdzové stratégie: Ako zarobiť na kríze?“
Ktorý článok by ste si prečítali?
Dva články týkajúce sa kriminality:
- „Vražda v meste: Nakoľko sú ešte nemecké mestá bezpečné?“
- „Mesto bez zločincov: Vďaka čomu je Nemecko stále bezpečnejšie?“
Ktorý článok by ste si prečítali?
Deväť z jeho desiatich testovaných osôb sa vo všetkých troch prípadoch rozhodlo pre prvú možnosť.
Manipulátori pracujú so strachom
Kto chce ľudí manipulovať – napríklad prinútiť ich, aby si prečítali článok –, pracuje predovšetkým so strachom. Náš mozog je vycvičený tak, aby si ako prvé všimol nebezpečenstvo.
Vedecké experimenty dokázali, že nebezpečenstvo si všímame veľmi rýchlo. Predstavte si, že vám premietajú upokojujúce diapozitívy, napríklad s kvetinovými motívmi. Občas sa medzi nimi mihne iná fotografia. Netušíte, čo presne na nej bolo, no vaše telo vykazuje symptómy strachu, napríklad sa vám spotia dlane a naruší sa vaša koncentrácia. Čo myslíte, že bolo na fotografii? Napríklad had. Vaša intuícia si všimne nebezpečenstvo skôr ako váš rozum.
Preto sa manipulátori zameriavajú v prvom rade na naše obavy. Aký je rozdiel medzi strachom a obavou? Strach je reakcia na aktuálne nebezpečenstvo, ktorá zvyčajne trvá krátko a vzťahuje sa na konkrétny objekt.
Keď sa vám pri posteli zrazu objaví maskovaný zlodej, prepadne vás strach. Obava je nejasnejšia a odohráva sa hlavne vo vašej hlave: predvídate alebo očakávate nebezpečenstvo.
Prečítajte si tiež
Manipulácia vo vzťahoch.
Poznáte 20 najčastejších trikov a techník?
Články o tragédiách a podvodoch
Negatívne správy, ktoré prinášajú len tragédie, vraždy, krádeže, podvody, smrteľné nehody ap. nás nútia cítiť sa ohrození. Nútia nás hľadať spôsoby, ako sa pred hrozbami chrániť. Manipulátori to vedia a využívajú to, aby nám predali svoje produkty alebo služby, alebo aby nás presvedčili, aby sme podporili ich vec.
Ako jednoducho odhaliť, že je správa manipulatívna? Skúste si položiť nasledujúce otázky:
- Kto je zdroj správy? Je to dôveryhodný zdroj?
- Aký je účel správy? Snaží sa ma niekto vystrašiť alebo presvedčiť, aby som niečo urobil?
- Sú informácie v správe presné a objektívne? Alebo sú skreslené alebo neúplné?
- Ako sa cítim, keď čítam túto správu? Cítim sa vystrašený, nahnevaný alebo smutný?
Ak si nie ste istí, je vždy najlepšie byť opatrný a správe neveriť. Prípadne si prečítajte správy z rôznych zdrojov, aby ste získali komplexný prehľad o danej téme.

Kariérny a osobný kouč Martin Wehrle vás naučí, ako sa brániť, nedať sa zmanipulovať, ako zvládať náročné konverzácie a ako dosiahnuť svoje ciele.
Veľmi zaujímavá je napríklad 2.kapitola o manipulatívnych technikách. Autor najskôr opisuje situáciu, v ktorej sa ocitli účastníci vedeckého experimentu, a potom vás požiada, aby ste odhadli svoju reakciu. Odhalíte manipuláciu?
Ešte pred vyhodnotením prenesie príslušnú manipulatívnu techniku do bežného života a opäť sa vás spýta, či ste odhalili manipulatívne správanie. Tak sa postupne oboznámite s jednotlivými manipulatívnymi technikami. Návrhy riešení nasledujú neskôr, čiže nebudú ovplyvňovať vaše odpovede.
Foto: Freepik.com, Vecteezy.com
Tatran, wikimedia/Andre Heeger