Prečo niektorí ľudia trpia viac než druhí? Veríte, že existuje karma?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám možno už niekedy napadlo – prečo musia trpieť nevinní, či dokonca deti? Veď nikomu nič neurobili a predsa sa im dejú strašné, príšerné veci? Kde je tá povestná KARMA?
Alebo uvažujete, prečo vesmír nestvoril všetkých tak, aby si boli rovní? Prečo sú niektorí zmrzačení a iní telesne zdatní? Toto je tá KARMA?!
A určite vám aspoň raz prebehlo hlavou – prečo sú niektorí chudobní a iní bohatí? Ak existuje Boh, prečo nestvoril všetkých seberovných? Prečo nemôže mať každý pozitívnu KARMU?

Takéto otázky trápia ľudstvo už od úsvitu vekov.
A veľmi radi používame slovo karma, aby sme sa poistili, niečo ospravedlnili, upokojili sa tým, vyhovorili sa. Nie, karma nie je – čo zaseješ, to aj zožneš. Nie je to nejaká bilancia, koľko dobra/zla dáš, toľko aj dostaneš. Uznávaný indický mystik Sadhguru tvrdí, že najmä my na západe sme slovo karma nesprávne pochopili a využívame ho podľa vlastných predstáv.

Čo je to vlastne karma?

Keď v novinách čítate napríklad o znásilnenom malom dievčatku, môžete naozaj povedať, že si to zaslúžilo, pretože je to jeho karma?

Všeobecne sa slovo karma používa primitívne v tom zmysle, že ak urobíte niečo zlé, potom aj vám sa stane niečo zlé. Je to veľmi obmedzený a zjednodušený pohľad na svet. Karma nemá nič spoločné s moralistickými kategóriami dobra a zla; súvisí jedine s príčinou a následkom.
 „Karma jednoducho znamená, že sme si vytvorili predbežný plán pre svoj život. Znamená, že my sami sme tvorcovia svojho osudu. Keď povieme „Toto je moja karma,“ v skutočnosti hovoríme „Ja som zodpovedný za svoj život“,“ vysvetľuje Sadhguru vo svojej knihe Karma, ktorá vyšla aj v slovenčine.

Ak za vami niekto príde a bude sa sťažovať, že má upchaté srdcové cievy, je to azda preto, lebo v minulosti spáchal hrozné činy? Nie. Oveľa pravdepodobnejšie je, že žil nezodpovedne, nevhodne jedol a pil a poškodil si organizmus. Takže to je svojím spôsobom zlá karma, pretože žil bez potrebného porozumenia, ako má zaobchádzať so svojím organizmom. Ignorancia je tiež karma. Konanie je karma, nekonanie je takisto karma!

Karma kniha Sadhguru

Toto je naša karma…

„Každá akcia, ktorú vykonáme, má nejaké následky. Či tie následky prinesú plody dnes, zajtra alebo o desať rokov, to nie je podstatné. Ide o to, že vždy plody prinesú, takým alebo onakým spôsobom. Čiže niektoré skutky, ktoré ste nevedomky vykonali pred mnohými rokmi, môžu priniesť svoje následky dnes. Môžete si povedať, že to nazvete osudom. Ale rovnako by ste to mohli nazvať svojou karmou, svojou zodpovednosťou,“ dodáva Sadhguru.

Karma neznamená, že Boh sedí niekde tam hore a trestá zlých ľudí a odmeňuje dobrých. Nič také nejestvuje. Ale to, v akej spoločnosti žijeme – nie je to naša kolektívna karma? Že sme tak málo vyspelí a žijeme v spoločnosti, v ktorej sa dejú hrozné veci – nie je to naša karma? Keď všetci žijeme bez ľudskosti v srdciach a okolo nás sa dejú ukrutnosti, to je naša karma. Máme takú spoločnosť, akú si zaslúžime.

karma je zdarmaPrečítajte si tiež
Karma je zdarma. Naozaj sa nám vráti všetko dobré i zlé?

 Čo nás skutočne trápi?

Pred tisíc rokmi žili ľudia na celom svete celkom šťastne v skromných príbytkoch. Nebol to problém.
Dnešný problém je v tom, že niekto býva vo vile a niekto v garsónke. To je zdrojom utrpenia toho druhého.
Niekto má tri autá a niekto má jedno. To je zdrojom utrpenia toho druhého.
Niekto dovolenkuje v cudzine a niekto nie. To je zdrojom utrpenia toho druhého.

Takže nie fyzická situácia spôsobuje utrpenie. Ale spôsob, akým na ňu reagujete. „Vaša karma nie je to, čo sa vám stane; vaša karma je to, ako reagujete na veci, ktoré sa vám stanú,“ tvrdí Sadhguru.
Podľa neho sme schopní trpieť úplne pre čokoľvek. Niekto sa nedostane na vysokú školu, tak trpí. Niekto iný sa dostane na vysokú školu, ale nevie sa odtiaľ dostať, tak trpí! Niekto nemôže zohnať prácu, tak trpí. Niekto dostane prácu a trpí ešte viac. Niekto nie je ženatý, tak trpí. Niekto sa ožení a je úplne v agónii! Niekto nemá deti, tak trpí. Niekto má deti a jeho utrpenie je nekonečné.

Netrpíme preto, do akých okolností sme sa dostali. Trpíme preto, čo sme zo seba spravili. A práve to je to, na čo sa musíme zamerať.

veríte, že existuje karma?

Kto je Sadhguru?
sadhguruSadhguru je zaraďovaný medzi päťdesiat najvplyvnejších ľudí Indie. Je to jogín, mystik a vizionár. V Indii bol trikrát ocenený cenou prezidenta, vrátane ceny za environmentálnu prácu a najvyššieho výročného občianskeho ocenenia krajiny za výnimočné a významné služby. Sadhguru je medzinárodne uznávaný rečník a mienkotvorca.

Prednášal na rozličných fórach po celom svete, vrátane OSN, Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Snemovne lordov v Spojenom Kráľovstve, TED a vo vedení firiem Microsoft a Google. Dostáva pozvanie na prednášky aj od popredných vzdelávacích inštitúcií – okrem iných Oxford, Stanford, Harvard, Yale, Wharton a MIT. V priebehu rokov rozbehol veľké ekologické iniciatívy. V slovenčine vo vydavateľstve Noxi mu už vyšla kniha Vnútorné inžinierstvo a teraz teda Karma.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Noxi, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.