Vymeňte zimné vône za svieže jarné. Podľa čoho a ako vyberať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiež ste už netrpezlivo čakali na príchod slnečných jarných dní? Aj svieže jarné vône by mohli svojou mierou prispieť k tomu, aby privábili hrejivé a príjemné počasie. Ich tóny sú jemné, plné akejsi neopísateľnej čistoty a zároveň sviežosti. Zahaľte sa do nich ako do voňavého obláčika. Áno, reč je o parfumoch, voňavkách, toaletných vodách, ale aj čoraz obľúbenejších izbových vôňach.
Aké boli zimné vône a aké by mali byť tie jarné? Ako si nájsť parfum online a kde sa vybrať za nákupmi?

Možno patríte medzi tých, ktorí radi menia svoju osobnú vôňu každý rok alebo roky ostávate verný tomu istému parfumu, resp. toaletnej vode. Ak hľadáte zmenu, koniec zimy je ideálny čas vykročiť do slnečných dní a nájsť pre seba jarný parfum. Jar je sezóna, kedy každoročne prichádzajú na trh nové parfumy, z ktorých sa stávajú hity niekoľkých sezón. Zmena ročného obdobia, hlavne zo zimného obdobia do jarného, by mala priniesť iskru, sviežosť a dobrú náladu.

Aké boli zimné vône?

V zime sa túžime zababušiť pod perinu a byť pekne v teplúčku. Možno až podvedome siahame po vôňach, ktoré sú drevité, korenisté, evokujú v nás zmyselnosť a teplo domova. Ich vôňa je intenzívna, aby dokázala prejsť cez vrstvu oblečenia, ktorú máme na sebe. Parfumy na zimu nie sú len silné a zmyselné, ale aj slávnostné, vhodné na večernú príležitosť.

Vanilkové a škoricové nádychy, pikantné korenie, také sú vonné doplnky na zimu pre sebavedomé ženy. Na mužoch v zime vyniknú výrazné orientálne vône, občas plné kontrastov, plné sily a zároveň aj jemnosti, ktoré dokážu voňať nekonečne dlho. V zložení nájdete kožu, cédrové i santalové drevo, ale aj pačuli či tabak.

jarné vône

Jar si žiada zmenu vône

Ako prechádzame zo zimy do jari, zanechávame za sebou hlboké opojné vône. Hľadáme vône kvetinové, ovocné a citrusové, ktoré sú ľahké a plné života. Prichádza jar a s ňou teplejšie a na slnečné lúče bohatšie mesiace. Vaša obľúbená zimná vôňa sa vám zrazu zdá príliš „teplá“, príliš intenzívna, možno chvíľami až dotieravá.
Určite viete, že zima je ideálny čas na nosenie ťažších intenzívnych vôní. S príchodom slnka a tepla sa zvyšuje aj teplota nášho tela, a to je dôvod, prečo meníme „teplé“ vône za svieže. Úplne rovnako to platí u žien i u mužov.

letný parfumPrečítajte si tiež
Ľahké letné parfumy: po ktorej vôni siahnuť?

Zmena šatníka i zmena vône

S príchodom jari by sme sa nemali zamerať len na zmenu svojho šatníka, ale doslova presedlať z ťažkých, sladkých, výrazných, niekedy až ponurých zimných vôní, ktorých úlohou bolo nás zohriať, na jemnejšie a svieže. Naše dni sa aj vďaka nim stanú krajšími, pomôžu nám precítiť príchod jari a bezpochyby nám aj zdvihnú náladu. Ako by mala voňať jarná vôňa všeobecne?

Jemne a zeleno, s nádychom energie a šumivej sviežosti, ktorú prinášajú hlavne kvety a ovocné tóny. Čoraz viac si získavajú obľubu aj vône bylinkové a niektoré sú také unikátne až nevšedné, že sa môžu stať pre nás i naše najbližšie okolie priam návykovými.
Okrem kozmetiky a parfémov sa určite mení aj štýl líčenia. Odložte tmavý matný rúž a vymeňte ho za sexy lesk na pery. Už viac neváhajte, zmeňte šatník a rozkvitnite s novou vôňou.

Typické jarné vône

Každý parfém je tvorený z troch vrstiev vonných tónov. Vôňa, ktorú ucítite ako prvú, vychádza z vrchných tónov. Keď odznie, zacítite tóny srdca. A základné tóny, to sú tie, ktoré zostávajú a pretrvajú najdlhšie.
Typické jarné vône sú svieže, zelené, kvetinové. Vyjadrujú radosť, šťastie, prebúdzajúcu sa prírodu. Takto vonia bergamot, citrón, mandarínka a romantické kvetinové tóny ako kosatec, jazmín a ruža.

jarné vône

Ako nájsť nový parfém online?

Vybrať si nový parfém len na základe recenzií, tvaru flakónika, farby parfému a v neposlednom rade zloženia, môže byť veľmi náročné. Preto je lepšie nájsť si čas, navštíviť parfumériu a vyskúšať niekoľko vytipovaných vôní buď priamo na koži alebo aspoň na testovacích prúžkoch.
Ak však máte dostatok odvahy a nebojíte sa riskovať, vyberte si vôňu naslepo. Bude to vzrušujúce dobrodružstvo, očakávať balíček a aplikovať si novinku, ktorá by vás mala sprevádzať jarnými dňami až doma. Ak predsa len trafíte ťažšiu a výraznejšiu vôňu, bude dobrá na večerné spoločenské príležitosti aj počas jari a leta.

Nezabúdajme na pánov
Všetko, čo sme spomenuli, platí jednoznačne aj o pánskych vôňach. Aj v tejto kategórii vôní vládnu trendy, ktorým stojí za to podľahnúť. Veď dobrá vôňa by mala človeku sedieť rovnako dobre ako obľúbené oblečenie či elegantný oblek. Aj páni môžu voňať sviežo ako dokonalý jarný deň

Jarná vôňa sviečok

Viackrát sme opakovali, že jarné vône sú svieže a ľahké, tento trend platí aj na bytové vône. Vonné sviečky s jarnou vôňou obsahujú dokonale zladené kompozície vôní, plné čistoty a radosti zo života. Ak si zapálite takúto sviečku, aj vaše príbytky sa rozvoňajú jarou.
Pri výbere treba dbať na to, aby bola vôňa 100 % prírodná a jej výpary neškodili nášmu zdraviu. Vhodné sú preto sviečky s obsahom včelieho vosku a sójového vosku, prípadne aj ich kombinácia. Pohlaďte svoje zmysly a prebuďte sa spolu s prírodou zo zimného spánku.

parfumPrečítajte si tiež
Parfum, ktorý vás vystihuje. Vyznajte sa vo vôňach.

Kde sa vybrať za nákupmi

Už sme spomenuli, že toaletné alebo parfémové vody kúpite online na internete v rôznych cenových kategóriách. Internetové parfumérie sú bohato zásobené a ceny sú zvyčajne nižšie ako pri nákupe v kamennej predajni. Pri nákupe vôní priamo v obchode zas máte zvyčajne možnosť takmer každú vôňu otestovať, buď priamo na pokožke alebo pomocou testovacích prúžkov. Okrem vôní je načase vymeniť aj kozmetiku, dekoratívnu aj tú pestiacu. A myslite na to, že každá kozmetika má tiež určitý dátum spotreby. Preto vytrieďte to, čo je už staré a vašej pokožke by mohlo skôr uškodiť ako jej pomôcť.

Nezabúdajme na jedno: aj tá najkrajšia vôňa, najštýlovejší make-up a najnovšie módne oblečenie nám budú úplne nanič, ak naša krása nebude vyžarovať predovšetkým z nášho vnútra.

jarné vône

Foto: LepšíDeň.sk, Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.