Cesnak, rovnako ako cibuľa, je základom každej dobrej kuchyne. Je všeobecne známe, že je vynikajúci aj pre naše zdravie a mnohí ľudia si dopriavajú pravidelne cesnak. No vyskúšajte čierny cesnak, ak ste tak ešte neurobili. Nie je to žiadny trend, či móda. Je naozaj zdravší, menej štipľavý, chutí trošku inak a človek po ňom toľko nezapácha 🙂
Čierny cesnak
Na prvý pohľad vyzerá ako pokazený cesnak…alebo akoby ho niekto upiekol a spálil….prípadne že ide o novú odrodu cesnaku. Nič z toho nie je pravda. Čierny cesnak je vlastne klasický biely cesnak, ktorý však prešiel špeciálnou fermentáciou a tá z neho spravila ešte silnejšiu zbraň proti chorobám.
Fermentácia trvá niekoľko týždňov, počas ktorých je biely cesnak vystavený vyšším teplotám, zvyčajne je to až do 80 stupňov Celzia. Vlhkosť dosahuje 60 až 90% a tento proces sa označuje ako zrenie, pretože do cesnaku sa nič iné nepridáva. Iba postupne mení farbu a svoje vlastnosti. Čierny cesnak nie je taký ostrý ako biely a má tiež mazlavejšiu, gélovitú štruktúru. Aj chuť je trošku iná – niektorým sa zdá sladšia, iným pripomína hrozienka, prípadne pečené slivky. Niekto v čiernom cesnaku cíti balzamikový ocot, prípadne aníz.
Naozaj je zdravší?
Vďaka fermentácii stráca na štipľavosti, čo je dobrá správa pre ľudí, ktorí horšie znášajú biely cesnak. Tento čierny tak nedráždi žalúdok.
Má tiež dvojnásobne viac antioxidantov, udržiava na uzde škodlivé radikály, ktoré nám spôsobujú civilizačné ochorenia. Vstrebateľnosť S-allylcysteínu a S-allylmerkaptocysteínu je takmer stopercentná. Ide o zásadné zložky čierneho cesnaku, vo vode rozpustné sírnaté zlúčeniny.
Fermentácia cesnaku pridáva aj ďalšie benefity, pôsobí oveľa viac protizápalovo, antimikrobiálne a podporuje imunitu. Dámy ocenia jeho antidiabetické účinky, ovplyvňuje hladinu krvného cukru a tiež hladinu krvných tukov (hipolipidemické účinky). Čierny cesnak chráni nervovú sústavu a zistili sa aj protinádorové účinky.
Prehľad benefitov:
- fermentovaný cesnak má vyššiu výživovú hodnotu ako čerstvý cesnak
- má vyšší počet antioxidantov, ktoré chránia naše bunky
- je lepší pre zdravie srdca a pomáha predchádzať chronickým ochoreniam
- neškodí tráviacemu traktu, nezaťažuje žalúdok
- posilňuje prirodzenú odolnosť organizmu, imunitu
- pomáha znižovať pocity ťažkých nôh, podporuje krvný obeh v mikrocievach
- vďaka prirodzenému obsahu alicínu podporuje činnosť pľúc
- znižuje príznaky astmy a alergie
- minimalizuje riziko vzniku mŕtvice, trombózy a vzniku hypertenzie
Prečítajte si tiež
Cesnak. Liečivé účinky, domáci tip a RECEPT na cesnakový olej.
Ako si ho možno pripraviť doma?
Nižšie nájdete informáciu, kde si ho môžete kúpiť, ale ak si ho chcete urobiť doma, môžete. Základom postupu sú 3 suroviny: 12 strúčikov bieleho cesnaku, 2 lyžice morskej soli a filtrovaná voda.
Ošúpte cesnak, ale neporušte jeho štruktúru. Vložte ho do pohára a zalejte vodou. Pridajte soľ. Nechajte takto pri izbovej teplote cca 3 až 4 týždne. Potom uložte na chladné miesto.
Kde a ako ho kúpiť?
Čierny cesnak môžete kúpiť v jeho prirodzenej podobe, no treba nájsť správny obchod. Nie všetky ho ponúkajú. No stojí za to pozháňať ho – potom ho môžete využiť do šalátov, nátierok alebo polievok. Hodí sa pri príprave omáčok, príloh a dokonca aj sladkých pokrmov.
Vyskúšajte napríklad recept na omáčku aioli, čo je majonéza ochutená veľkým množstvom cesnaku. Je veľmi obľúbená v stredomorskej strave a hodí sa nielen k morským plodom, ale všeobecne k mäsu či zelenine, pokojne aj na grilovačke. Skúste si ju pripraviť podľa šéfkuchára Romana Paulusa, nie je to nič zložité: stačia vám žĺtka, cesnak, soľ, korenie, olivový olej a citrónová šťava.
Čierny cesnak si môžete kúpiť aj ako doplnok stravy vo forme kapsúl. Povedzme 60 kapsúl zoženiete za cca 12€, v lekárňach, bio obchodoch, na internete. 1 kapsula zvyčajne obsahuje 500 mg sušeného prášku fermentovaného cesnaku kuchynského, čiže obsah 1 kapsuly = 1 strúčik čerstvého cesnaku. Užíva sa jedna kapsula denne pred jedlom.
Niektoré značky predávajú za cca 13€ až 120 kapsúl.
Bio čierny cesnak 2 hlavičky v balení dostanete za necelých 7 eur.
Foto: wikimedia/foodista, freepik.com