Ako si uľahčiť jarné práce v záhrade  

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Súčasná záhradná architektúra vyniká jednoduchosťou a premysleným vypracovaním detailov. Nezáleží na tom, či vlastníte záhradu prevažne okrasnú alebo úžitkovú, veľkú alebo malú, podstatná je zdravá zeleň a kvalita úrody.

Záhrada je miestom očarujúcej atmosféry, v ktorej je možné zažiť širokú škálu zmyslových zážitkov. Tráva, stromy, kríky, kvety a všetky ostatné rastliny pôsobia na ľudí blahodarne, poskytujú regeneráciu nielen očiam, ale aj všetkým ostatným vnemom a zmyslom. A navyše, domáce ovocie a zelenina sú nielen chutnejšie a šťavnatejšie, než plody zo supermarketov, ktoré neraz precestujú polovicu zemegule, kým sa dostanú na naše stoly, ale obsahujú aj viac živín.

Okrasné a úžitkové záhony

Aktuálnym trendom v záhradách sú kombinované záhony, ktoré sú prospešné nielen pre rast rastlín, ale sú krajšie aj na pohľad. Kvetinové záhony je dobré zakladať pozdĺž hraníc pozemku alebo pred živým plotom a úžitkové záhony je dobré situovať do stredu. Jarné obdobie považujú záhradkári za najpodstatnejšie v sezóne, kedy sadia nielen nové smená a sadenice, ale dôkladne sa po zime venujú aj údržbe chalupy, jej okolia a oploteniu. Je všeobecne známe, že úspešná starostlivosť začína vhodným výberom náradia. Preto na začiatku sezóny treba dobre zvážiť, aké pracovné náradie je potrebné na to, aby všetky práce boli čo najjednoduchšie.

prvé jarné kvetyPrečítajte si tiež
Prvé jarné kvety a bylinky. Čo zbierať + recept na púpavový med.

Údržba a renovácia oplotenia

Aj oplotenie pozemku potrebuje údržbu. Drevený plot je potrebné pred náterom obrúsiť a pred hnilobou ho ochrániť impregnačnými prípravkami. Poškodené časti plota je potrebné vytmeliť tmelom. Na náter kovového oplotenia je možné použiť rôzne farby, no aj tu je nutné povrch najprv ošmirgľovať a odstrániť z neho hrdzu. Pri renovácii veľmi vysokého či veľkorozmerného oplodnenia dobrú službu poskytne kvalitný rebrík alebo malé pojazdné lešenie, tiež nájazdové rampy, ktoré zjednodušia všetky remeselné práce nielen pri renovácii oplotenia, ale aj pri údržbe chalupy – či sa rozhodnete na jar opravovať fasádu, strechu alebo hocičo iné.

Kvalitné pracovné oblečenie

Pri žiadnych pracovných aktivitách v záhrade a v okolí chalupy nie je však možné podceniť vhodné oblečenie a obuv. Pri výbere pracovných odevov a obuvi dbajte najmä na kvalitu materiálov a správnu veľkosť. Pokiaľ vám pri remeselných prácach na chalupe a pri pestovateľských prácach v záhrade pomáhajú aj vaše ratolesti, detské oblečenie a pracovnú obuv im vyberajte obzvlášť premyslene. Obuv pri každej práci vonku má byť vhodne tvarovaná, pohodlná, nepremokavá a odev má byť z pevného, no vzdušného materiálu. Na jar je počasie často premenlivé, preto je nutné pri práci v exteriéri nosiť také oblečenie a obuv, ktoré zaručí ochranu celého tela dôsledne.

TS, foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.