Reč mačiek. Ako im porozumieť a zistiť, čo práve cítia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak ako máme my ľudia reč tela, podľa ktorej sa dá všeličo vypozorovať, tak môžete sledovať aj reč mačiek. Majú pohyby, výrazy, hlasové prejavy či polohy tela, na základe ktorých viete odhadnúť, ako sa cítia, čo práve chcú, prípadne či sú s vami spokojné.
Reč tela mačky je skutočne jeden zo spôsobov, ako komunikuje s okolím a s vami. Nie je to len mňaukanie, či pradenie, či vystrčené pazúriky. Prinášame vám prehľad najčastejších prejavov mačky, reč jej tela a znaky, ktoré vám vedia všeličo prezradiť.
Mimochodom, skúmaním reči tela mačky sa zaoberajú etológovia.

 

Reč mačiek – ako im porozumieť?

Mačky vedia dokonale vyjadriť svoje úmysly a želania, treba im však rozumieť. „Pocity často dávajú najavo celým telom, napríklad, keď sa váľajú na chrbte (tým prejavujú spokojnosť alebo si vyžadujú hladkanie) alebo keď sa stojacemu človeku šúchajú o nohu (tým prejavujú náklonnosť alebo líškavo žiadajú o potravu či pozornosť),“ píšu David Meyer, Abbie Moorová a Pia Salková z adopčného portálu Adoptapet.com, čo je najvýznamnejšia nezisková internetová stránka venovaná adopcii zvierat bez domova. V slovenčine im vyšla aj skvelá kniha pre všetkých milovníkov mačiek Mačky – Kompletná príručka.

Tu je rýchly prehľad znakov a čo znamenajú. Nižšie nájdete aj podrobnejší popis.

  • Pomalý pohyb chvosta: mačka je pokojná a uvoľnená.
  • Chvost je rovný, vystretý, špička ohnutá ku hlave: dáva vám najavo priateľstvo.
  • Žalostné mňaukanie: mačka sa nevie dočkať pozornosti alebo potravy.
  • Prudké šibanie chvostom: mačka je pripravená na bitku či dobrodružstvo.
  • Pomalé privieranie očí: mačka je spokojná, milovaná aj milujúca.
  • Zívanie: mačka sa cíti príjemne.
  • Preberanie labkami: mačka sa cíti blažene.
  • Vyvalenie sa na chrbát: dôverujem ti, tak ma nesklam.
  • Sediaca mačka, chvost pri tele: mačka je ospalá, potrebuje si oddýchnuť.
  • Strká do vás nosom: mačka vás má rada, je to veľmi priateľský signál prítulnosti.

reč mačiek - signály

 

Čo prezrádzajú oči

Zreničky v mačacích očiach sa podobne ako u ľudí v tme rozširujú, aby vpustili dnu viac svetla, a zužujú sa pri jasnom svetle. Ak má však mačka zreničky rozšírené a pritom nie je potme, znamená to, že jej vnímanie je vyostrené a snaží sa zachytiť čo najviac signálov z okolia. Môže byť vzrušená, pripravená zaútočiť, báť sa, cítiť bolesť.
Ak má dlhodobo rozšírené zreničky, môže to byť známkou choroby a mal by sa na ňu pozrieť veterinár.
Keď sa mačke zreničky náhle zúžia, a svetlo sa pritom nezmení, môže byť nahnevaná alebo pripravená na skok.

 

Čo prezrádzajú uši

Vztýčené uši mačky naznačujú, že je zrejme spokojná alebo si prinajmenej nerobí starosti. Ak sa prechádza so vztýčeným chvostom, je uvoľnená a spokojná.
Keď uši otočí nabok, načúva. Ak chce zvuk rozlúštiť, najskôr obráti hlavu smerom k nemu. Ak ju zvuk dráždi, ucho stočí, aby ho stlmila.
Uši sklopené dozadu značia, že mačka je pripravená na bitku alebo na skok.

rozumiete reči mačiek?

 

Čo naznačuje chvost

Mačka chvostom vyjadruje svoju náladu a tiež ním oznamuje, čo má za lubom. Pomalý pohyb chvosta sem a tam je znakom spokojnosti. Pri mačke ho možno z času na čas pozorovať, najmä pri kŕmení.

Keď konček chvosta smeruje rovno nahor a srsť na chvoste leží rovno, ide o šťastnú mačičku. Ak je chvost vztýčený a srsť na ňom zježená, mačka môže byť vystrašená alebo nazlostená.
Ak sa mačka pohybuje s chvostom zveseným či medzi nohami, je nepokojná; môže sa tiež vliecť s telom blízko pri zemi. Keď jej hrozí nebezpečenstvo, snaží sa zmenšiť, pritisnúť k zemi.
Chvost pri chôdzi vystretý dozadu znamená, že sa má dobre – nie je veľmi šťastná, ale ani nešťastná. Ak to spozorujete, prívetivo sa jej prihovárajte. Možno vám odpovie vztýčením chvosta.

Pokiaľ rýchlo šibe chvostom sem a tam, na niečo sa pripravuje. Možno sa chce hrať, chystá sa zo zábavy na niečo skočiť, ale môže to znamenať aj agresivitu a rozrušenie. Ak je isté, že sa nehrá, a pozorujete aj iné známky hnevu či vzdoru, napríklad veľmi zúžené alebo veľmi rozšírené zreničky, dozadu sklopené uši, a najmä vrčanie, možno sa chystá vrhnúť sa na niektoré z vašich ďalších zvierat.

pes domáci miláčikPrečítajte si tiež
Aký je domáci miláčik, taký je aj jeho pán?

 

Pozor na dychčanie!

Mačka dychčí len výnimočne. Obyčajne je vtedy pod veľkým stresom. Mačka môže skučať a potom dychčať, keď s ňou v debničke idete k veterinárovi na kontrolu. „Občas sa zdá, že mačky dychčia, aj keď len otvárajú papuľku, v ktorej majú na podnebí prídavný čuchový orgán. Takto môžu lepšie zamerať hlodavca alebo iný zdroj pachu,“ popisujú autori v knihe Mačky – Kompletná príručka.
Ak je teplo a mačka sa pri hre príliš zohriala, môže dychčať, aby sa ochladila tak, ako to robia psy. Keď mačka dychčí bez zjavného dôvodu, vezmite ju na kontrolu k veterinárovi, pretože môže mať bolesti.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.