Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť? Čo pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno aj vás v zime trápia zarosené okná. Najmä ráno sú takmer celé sklá pokryté vodou, v noci dokonca niekedy stekajú kvapky po okne na parapet a potom podlahu. Ráno okná otriete, dáte slabšie kúrenie a aj tak sa vám počas dňa opäť zarosia. Neraz vlhne murivo, do ktorého je vsadené okno, prípadne sa až tvoria plesne.
Poviete si – rosia sa nám okná v byte. Čo mám robiť? Ako tomu zabrániť? Môžem tomu nejako predísť?

Poradíme niekoľko tipov, čo pomáha, čo radia odborníci a čo sa osvedčilo ľuďom.
Vynecháme prípady, kedy treba vymeniť okná, pretože na to nemáte možno teraz priestor, peniaze, ani možnosti. Hoci je pravdou, že rosenie rámu zvyčajne spôsobuje nesprávne zrealizované napojenie okna na ostenie. Chýba tepelná izolácia a tvoria sa tepelné mosty. Rám sa tak ochladzuje vonkajším studeným až mrazivým vzduchom, pričom teplý vzduch vnútri izby sa následne kondenzuje na okne, či ráme.

 

Rosia sa nám okná – čo robiť?

Na internete nájdete viacero článkov o rosení okien, ako ich treba vymeniť, odstrániť tepelné mosty ap. To vám v tejto chváli asi veľmi nepomôže.
Nájdete tiež rôzne diskusie – rosia sa nám okná, vzniká pleseň, pritom vetráme, utierame, čo robiť? Najčastejšie rady sú – vetrajte, utierajte, vymeňte okná, odstráňte záclony, závesy či žalúzie, ktoré bránia prúdeniu vzduchu.

Čo zvyšuje vlhkosť a následné rosenie okien?

  • Pary vznikajúce pri varení a pečení
  • Sprchovanie
  • Sušenie bielizne v miestnosti
  • Polievanie kvetov
  • Pobyt viacerých ľudí v miestnosti
  • Akváriá a teráriá
  • Nedostatočné a nesprávne vetranie
  • Nevhodné umiestnenie radiátora
  • Parapet prečnievajúci ponad radiátor umiestnený pod oknom
  • Stiahnuté žalúzie

rosia sa nám okná

 

Vlhkomer

Ako prvé si môžete kúpiť vlhkomer, aby ste videli, akú vlhkosť máte v byte/dome, keď je vonku mrazivo alebo teplejšie. Prípadne, keď sa vám príliš rosia okná, aká je vlhkosť. Môže to byť aj do 70% a vtedy naozaj treba vetrať viac a častejšie. Ak klesne vlhkosť k 50%, je to lepšie a stačí vetrať párkrát.
Pomocou vlhkomera postupne zistíte, ako sa správa ovzdušie u vás doma, kedy vlhkosť stúpa, čo ju pomáha znížiť ap.

 

Správne vetranie

Treba vetrať nárazovo a krátko. Otvorte okná v byte/dome na kríž, aby sa prevetral celý priestor. Určite nevetrajte, keď je vonku vlhko, čiže keď je dážď, hmla ap.
V zime určite nevetrajte na mikroventiláciu. Výmena vzduchu takto prebieha pomalšie, takže by ste museli „mikrovetrať“ veľmi dlho, aby sa vymenil vzduch a znížila sa vlhkosť. Steny zatiaľ vychladnú a ohriatie vzduchu trvá dlhšie, čo zvyšuje náklady na následné vykurovanie.

Všeobecne platné pravidlo znie: vetrajte radšej intenzívne a párkrát za deň ako dlho, prípadne na tzv. vetračku.

 

Zvážte vetracie systémy

Na trhu nájdete aj špeciálne vetracie systémy, ktoré zabezpečia pravidelný prístup čerstvého vzduchu cez okná. Dajú sa namontovať k rámom okien, medzi rámy alebo krídla. Niektoré dokonca umožňujú inštaláciu peľových filtrov, čo ocenia najmä alergici.

Vetracie systémy integrované do rámov sú zložité, je tam nenávratná montáž, takže to nie je ideálne cesta. Odporúčame skôr vetracie klapky, ktorými môžete regulovane privádzať vzduch do miestnosti. Tie sa dajú namontovať aj na staršie, i nové okná a fungujú na princípe automatického vetrania.
Malé upozornenie: vetracie klapky reagujú aj na vietor, čiže ak fúka, zaklapnú sa, aby sa netvoril prievan.

zarosené okná

 

Čas na umytie okien

Možno vám to ešte nezišlo na um, ale skúste si nabudúce pred zimou správne naplánovať umytie okien. Musí to byť skôr ako vonku začne mrznúť.
Najskôr odstráňte hrubé nečistoty, vysajte prach zo záhybov a štrbín, zvyšky lístia, hmyzu ap. Skontrolujte odtokové kanáliky. Potom sklá utrite handričkou namočenou vo vode so saponátom. Na záver utrite sklá handričkou z mikrovlákna a použite antistatický prípravok. Ten zabráni opakovanému usádzaniu prachu.

 

Skúste odvlhčovač

Najmä v novostavbách sa osvedčili pohlcovače vlhkosti, čiže odvlhčovače. Novostavby sa totiž prvý rok až dva vyznačujú vyššou vlhkosťou.
Odvlhčovač môžete vyskúšať aj v staršom byte.

Poznáme kondenzačný/kompresorový odvlhčovač, ktorý je najbežnejším typom, funguje na princípe ochladenia nasatého vzduchu, čím vlhkosť v ňom skondenzuje. Voda sa zbiera v nádobke, ktorú treba pravidelne vylievať.

Absorpčný odvlhčovač funguje opačne ako kondenzačný – prijatý vzduch ohrieva. Preto je vhodnejší do miestností pri nízkych teplotách. Má tichšiu prevádzku, je však menej výkonný a náročnejší energeticky.

Pri výbere sa pýtajte na niekoľko dôležitých parametrov:

  • objem kondenzačnej nádobky (ideálne okolo 5 litrov, luxusnejšie majú nad 6 litrov)
  • hlučnosť, ktorá je dôležitá najmä v spálni, detskej izbe ap. (najtichšie majú pod 44 dB)
  • rýchlosť odvlhčenia (výkonnejšie prístroje odvlhčia od 1 do 4,6 litra za hodinu)
  • odvlhčovací výkon (základný model má menej ako 16 litrov za deň, radšej hľadajte 16 až 45 litrov za deň)
  • hmotnosť (ak ho chcete prenášať, pretože odvlhčí len jednu miestnosť)

Tiež zvoľte prístroj, ktorý má časovač (štart a vypnutie), automatické vypnutie pri plnej nádržke, filtráciu vzduchu (odstránenie zápachov ap.), indikáciu znečistenia filtra a prehľadný displej.

ako zabrániť vlhkosti v kúpeľniPrečítajte si tiež
Spôsoby, ako eliminovať vznik vlhkosti v kúpeľni.

 

Podstielka do ponožky

Ďalší dobrý tip – vezmite staršiu ponožku a naplňte ju materiálom, ktorý dobre saje vlhkosť. Napríklad podstielka pre mačky, stelivo je dobou voľbou, pretože výborne pohlcuje vlhkosť a zároveň aj zápach. Ponožku jednoducho položte na parapet a uvidíte, koľko vlhkosti pohltí.
Podobný účinok má aj drevené uhlie, dekoratívne kamenivo Zeolit, chlorid vápenatý, Silikagel, ryža, kamenná alebo kuchynská soľ, prípadne krieda.

Využiť môžete aj tablety, ktoré pohlcujú vlhkosť. Môžu byť bez vône alebo aromatizované. Ide o tablety z aktívnych kryštálov, ktoré majú naozaj silné absorpčné účinky. Zabraňujú zrážaniu vlhkosti a následne aj vzniku plesní.

Foto: LepšíDeň.sk, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.