Samozber broskýň. 16 lokalít, kde si nazbierate broskyne v roku 2021

LinkedIn

— aktualizované 9. augusta  2021 —
Broskyne nazbierané vlastnými silami, priamo zo stromu a pri tom môžete aj ochutnávať – to je úžasný zážitok! Pritom samotné broskyne sa s tými z hypermarketov nedajú ani porovnať! Vyskúšajte aj vy samozber broskýň, ktorý je čoraz populárnejší.
Broskyne v roku 2021  budú – na niektorých miestach menej, budú aj drahšie, ale určite sa oplatí. Napríklad úroda v Dvoroch nad Žitavou je úroda nižšie o 40%, v prepočte je to 50 až 60 ton broskýň. Celkovo možno povedať, že tento rok bude o 30% menej broskýň ako po minulé roky.
Nižšie nájdete 16 lokalít, kde sa organizuje samozber broskýň.

Liečivé broskyne
Viac o správnom zbere a účinkoch broskýň sa dozviete nižšie, no teraz aspoň v skratke o liečivých účinkoch.
Broskyne chránia oči vďaka betakaroténu, ktorého obsahujú naozaj veľa. Konzumovaním broskýň tak vyživujete sietnicu oka a pomáhate tiež predchádzať šedému zákalu.
Broskyne tiež prospievajú koži, podporujú chudnutie (sú bez tuku a obsahujú len 68 kalórií) a pomáhajú v boji s rakovinou.
Sú tiež dobré na zdravé cievy a srdce, podporujú trávenie (čistia hrubé črevo, obličky, žalúdok a pečeň od toxínov) a sú výborné na dobrú náladu. Neveríte? Obsahujú totiž niacín, ktorý v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom dokáže zlepšiť náladu. Odstraňuje aj pocit strachu, nervozity a celkovo má upokojujúce účinky na náš organizmus.

 

ikona broskyňaOvocný sad Selice

broskyneSamozber broskýň aj sliviek, tak neváhajte.
Broskyne 1 eura za kilogram pri samozbere, 0,80€ za kilogram sliviek. Pred odchodom z domu si zavolajte pre istotu na +421905532496. Alebo čeknite ich FB profil.
Začiatkom augusta vyzbierali samozberači odrodu Redhaven, čiže dočasne zatvorili a ďalšia odroda sa začne oberať okolo 13.augusta. Postupne pribudnú odrody Flamingo, Fairhaven, Cresthaven a Halehaven.
V ponuke majú aj melóny, 0,80€ za kilogram.
Selice sa nachádzajú v okrese Šaľa, majú necelých tri tisíc obyvateľov a sú približne medzi Novými Zámkami a Galantou. Keď zavoláte na vyššie uvedené číslo, milý pán vás rád naviguje až k nemu. Alebo si na na Google mapách zadajte Ovocný sad SZIGET Selice.
Otvorené mávajú každý deň od 8:00 do 20:00, aj cez víkendy.

 

ikona broskyňaEmilove sady – Dvory nad Žitavou

Vychytené Emilove sady na samozber rôzneho ovocia. Vynikajúca bola sezóna jahôd a vychutnať si môžete aj broskyne. V týchto dňoch si môžete objednať broskyne na zaváranie Flamingo, rozvoz prebieha v týždni od 9.8. do 13.8.2021. Odrodu Cresthaven, ktorá dozrieva v druhej polovici augusta, bude možné objednávať aj naďalej.

12 kilogramová prepravka vás vyjde na 27 eur, čiže v prepočte 2,25 eura na kilogram. Ich odrody Redhaven, Flamingo a Cresthaven sa ľahko oddeľujú od kôstky, a preto sú ideálne na zaváranie. Balené v praktickej drevenej prepravke.
Set broskýň si môžete objednať cez ich e-shop a zvoliť si týždeň doručenia. Prvý rozvozový týždeň broskýň na zaváranie bol už od 2.augusta, ďalšie budú od 23.augusta a od 30.augusta 2021.

Všetky broskyne dopestovali v systéme integrovaného poľnohospodárstva, takže sú chutné,  zdravé a vhodné aj na detskú výživu. Boli zbierané a preberané ručne, pričom mesiac pred zberom robia na stromoch prebierku malých kusov. Tak zostanú len veľké a zdravé plody.

broskyne emilove sady 2018

 

ikona broskyňaSamozber broskýň Sedliská

Sedliská nájdete v okrese Vranov nad Topľou a po minulé roky tam mali samozber broskýň – 1,20€ za kilogram.
Tiež samozber malín (3 eurá za kilo), samozber marhúľ (1€ za kilo) a samozber sliviek (0,80€ za kilo).
Sedliská patria medzi najpopulárnejšie lokality na samozber ovocia – nachádzajú sa pod hradom Čičva, ktoré obhospodaruje spoločnosť Agromix. Jahodovú sezónu tam mali perfektnú, tiež sa im urodilo veľa chutných marhúľ. „Broskýň je menej ako obyčajne, ale zasa budú pekné veľké,“ tvrdí vedúci rastlinnej výroby v Agromixe Jozef Pisarčík.
Sliviek aj malín sa tiež urodil dostatok.

 

ikona broskyňaPlantex

Plantex neďaleko Piešťan je známy svojimi chutnými jahodami, či marhuľami, a každý rok tam chodia stovky ľudí aj na mimoriadne chutné broskyne. Väčšinou majú otvorené od 7:30 do vyzbierania.
Broskyňový sad a jahodovisko nájdete TU. Cena broskýň je pri samozbere je 1,49€ za kilo, tento rok odroda Flamingo.

Samozber broskýň je otvorený od 6.8.2021 od 7:30 do 17:00. V utorok 10.8. tiež, ale potom až ďalší týždeň, aby broskyne dozreli. Nazbierané broskyne si stále môžete zakúpiť v ich farmárskej predajni Veselé pri Piešťanoch a v „jahôdke“ pred OD Prior Piešťany. I.trieda vás vyjde na 2,49€ za kilogram, II.trieda za 1,49€ za kilogram.
Overte si vždy vopred, či majú práve v ten deň otvorené – na telefónnom čísle 033/7796322, alebo sledujte ich Facebook profil, kde dávajú aktuálne info.

 

ikona broskyňaČachtice

Poľnohospodárske družstvo Čachtice organizuje rôzne samozbery vrátane chutných broskýň. Tento rok sa začal samozber 6.augusta 2021.
Pondelok až piatok od 7:00 do 17:00. V sobotu od 7:00 do 12:00, v nedeľu zatvorené.
Cena za samozber je 1€ za kilogram. Keď si kúpite v podnikovej predajni, tak vás vyjdú na 0,90€.

Ak teda budete mať cestu po diaľnici od Trnavy smerom na Trenčín, odbočte pri Novom Meste nad Váhom, odkiaľ sú Čachtice naozaj len pár kilometrov. Tamojšie PD má v ponuke rôzne iné lahôdky ako kravské mlieko, mak, jablčné šťavy a jablká, fľaškové a sudové vína z vlastnej produkcie. Ohľadom samozberu sa informujte na tel. č. : +421327742911 alebo +421907714886.

Samozber broskýň
Za vlastnoručne natrhané broskyne zaplatíte neraz aj o polovicu menej ako v obchode. A pritom viete, čo trháte, môžete ochutnávať a nazbierať si, koľko uznáte za vhodné.
Broskyňa má množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie.  Jedna veľká broskyňa obsahuje veľké množstvo draslíka a naopak veľmi nízke množstvo sodíka, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak.
Broskyne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zvyšovať prietok krvi do srdca. Pravidelná konzumácia slúži ako prevencia pred infarktom a mozgovou mŕtvicou.

 

ikona broskyňaAgro – Matúškovo

Broskyne si môžete ísť zvyčajne nazbierať  do Matúškova na miestne Agro. Matúškovo je kúsok na juh od Galanty, môžete tam predtým brnknúť, či majú ešte dostatok broskýň: +421905607422. Prípadne napíšte na email agromatuskovo@centrum.sk.
Z dôvodu silných jarných mrazov v roku 2021 sa však samozber broskýň v tejto lokalite nekoná 🙁
Bežne mávajú otvorené každý deň okrem nedele od 8:00 do 18:00. Mohli ste si vybrať od skorých odrôd až po neskoré. K dispozícii mávajú káričky, do ktorých si môžete nazbierať také množstvo, aké potrebujete. Ponúkajú aj broskyne neštandard 2.trieda, ktoré sú  vhodné na džemy a pálenice (cena podľa dohody).

samozber marhúľPrečítajte si aj
Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

 

ikona broskyňaPoľnohospodárske družstvo Vajnory

Táto bratislavská časť má aj vynikajúce broskyňové sady – Redhaven, Flamingo, Fayerhaven, Greshaven. Ich broskyne sú ideálne pre domácu spotrebu a vďaka jednoduchému odkôstkovaniu sú veľmi vhodné aj na zaváranie.
Keď sa začne zber, obvykle od začiatku júla, stoja tam často dlhé rady záujemcov.
Zistite si viac – Gyipgyak Iosif je vedúci ovocných sadov a mobil naňho: +421905899774.

 

ikona broskyňaGalafruit Malá Tŕňa

Predovšetkým vinohradníctvo a vinárstvo, výroba a predaj tokajských vín. No Galafruit tiež pestuje a predáva ovocie. Malá Tŕňa sa nachádza priamo v oblasti Tokaj, na juh od Trebišova na úplnom východe Slovenska.
Galafruit sídli na Medzipivničnej ulici v Malej Tŕni, môžete im napísať e-mail na galafruit@ovocie.sk  alebo zavolať na číslo +421566684440.
Rozsiahle sady Galafruitu (známe ako Varehove, takmer 400 hektárov), lákajú ľudí z celého okolia. V minulých rokoch vyšiel kilogram broskýň pri samozbere na cca 0,70€.

 

ikona broskyňaVladimír Vičík – Záhradníctvo

Rodinná farma Vladimír Vičík – Záhradníctvo organizuje každý rok (prevažne na prelome júla a augusta) samozber broskýň na zaváranie, odroda Redhaven.
Cena za broskyne v predajni : 1,20€/kg.
Cena za samozber je 0,80€/kg.
Môžete si u nich zakúpiť aj mäkšie broskyne po 1,00€/kg.
Cena samozberu mäkších broskýň : 0,50€/kg
Otvorené majú v pondelok až piatok: 8:00 – 16:00. V sobotu od 8:00 do 12:00.
Bližšie info na tel.č.: 0905 480 608. Nájdete ich v Podolí – Kopanice neďaleko Nového Mesta nad Váhom.

samozber broskýň

 

Ďalšie tipy na samozber broskýň

ikona broskyňaBroskyne Majcichov

Ponúkajú tam niekoľko odrôd ako Harbirger, Fénix, Sun haven, či Sankrest. Ich broskyne sú naozaj sladké a šťavnaté. Odhadujú, že budú až do 5.septembra.
Zavolajte si na +421948418567 alebo píšte na broskyne.majcichov@gmail.com.
Broskynky na zaváranie aj konzumáciu si môžete objednávať na t.č. +421948418567. Cena je 1,50€/kg.
Majcichov nájdete na juh od Trnavy – keď odbočíte po diaľnici z Trnavy do Nitry, po pár kilometroch zíďte na Vlčkovce a do Majcichova.

ikona broskyňaSady Novosady

Začali so samozberom od konca júla, oberala sa odroda Redhaven. Šupka je stredne hrubá, jemne plstnatá, šúpateľná. Dužina je žltá, v okolí kôstky červenkastá, pevná, jemne zrnitá. Má veľmi dobrú, výraznú, aromatickú chuť. Dužina sa oddeľuje od kôstky v plnej zrelosti, predtým ťažšie. Samozber 1,50€ za kilogram, pri nazbieraných 2 eurá za kilo.
Po Redhavene budú nasledovať odrody Firehaven, Cresthaven, Suncrest a Flamingo. Zbierajú tam aj slivky, odroda Katinka, menšia, veľmi sladká a aromatická slivka. Cena na predajni 1€/kg.
Dozrievajú letné jablká Júlia, chutné, šťavnaté, sladkokyslé jabĺčka, vhodné na priamy konzum, odšťavovanie, detské výživy. Cena na predajni 1€/kg.

Ďalšie tipy na lokality:

Borovce pri Piešťanoch ponúkajú samozber broskýň za 0,79€/kg.
V Prievidzi nazbierate broskyne za 1,20€za kilo.

V sadoch v Lazanoch predávajú broskyne po 2 eurá za kilogram cez pracovné dni.
Odrody: Fertilia Morettini – žltočervené šťavnaté plody výbornej chuti, žltá dužina, stredne ide od kôstky- vhodné na zaváranie a priamy konzum. Red Haven – výborná chuť, žltá dužina oddeliteľná od kôstky – vhodné na zaváranie
Samozber sa koná v sade Lazany, od 2.8.2021. Informujte sa v Centre rozvoja Záhradníctva severne od Prievidze na čísle 0948 668 089. Prípadne píšte na crz@crz.sk.

Sady v Koši ponúkajú tiež samozber, namiesto broskýň majú však vynikajúce jablká.  Píšte na jozef.snirc@gmail.com alebo si zavolajte na 0910 955 484.

Broskyňový sad Veľké Vozokany ponúka broskyne odrody Redhaven a Flamingo – vhodné na zaváranie. Dobre sa oddeľujú od kôstky, cena pri samozbere je 1€ za kilogram. Kontakt na Ivetu Babockú je broskyne-sad@centrum.sk alebo mobil +421908132609.
Veľké Vozokany nájdete v okrese Zlaté Moravce, presne TU.

samozber broskýň

Kedy a ako zbierať broskyne

Kvalita broskýň závisí od správneho termínu zberu. Nemôže byť ani predčasný, aby nebolo ovocie tvrdé, ani oneskorený, pretože prezreté ovocie sa rýchlo kazí.
Záleží na tom, na aký účel plody použijeme. Na bezprostredný priamy konzum zberáme plody v plnej zrelosti, najlepšie postupnou prebierkou. Oberáme ich opatrne, predovšetkým broskyne, ktoré sú veľmi citlivé na otlačenie. Plody kladieme opatrne v jednej vrstve do platóniek a čo najskôr ich uložíme do chladnej pivnice, v menšom množstve do chladničky.

Na prípravu kompótov zberáme plody v skoršom štádiu zrelosti, keď sú ešte pevné.
Na lekvár sú najvhodnejšie plody v štádiu mäknutia, môžu byť aj mierne prezreté.

samozber jahôdPrečítajte si aj
Samozber jahôd. Kde nájdete super jahodoviská?

Broskyne na priamy konzum sú najchutnejšie, pokiaľ úplne dozrú na strome. V tomto štádiu sa však zle prepravujú, preto sa zberajú v čase kedy ich zelená farba začne presvitať, plody voňajú a povrch pri stopke pri stlačení ľahko povolí.

Broskyne na spracovanie sa zbierajú skôr ako na priamy konzum. Na to sú najvhodnejšie odrody, pri ktorých možno oddeliť kôstku od dužiny a ošúpať šupku. Oboje ide lepšie, keď necháme plody niekoľko dní odležať. Šúpanie si môžeme uľahčiť tak, že plody ponoríme do horúcej a ihneď do studenej vody. Pri odkôstkovaní plody rozkrojíme nožom až ku kôstke krížovým rezom na štvrtiny.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.