Oáza pre vaše kosti… Kúpele Sklené Teplice v sebe skrývajú úžasnú symbiózu histórie, súčasných možností a určite aj sľubnej budúcnosti. Je to zároveň skvelý tip na výlet a relaxáciu od každodenných starostí. Tamojšie alkalicko-sadrové minerálne pramene boli známe už v 16.storočí a dnes sa tam liečia ochorenia pohybového aparátu a nervové choroby.
Vedeli ste, že v Sklených Tepliciach bol napríklad slávny nemecký básnik J.W.Goethe? A že v tamojšej liečivej vode sa môžete nielen kúpať, ale aj ju piť? Ak máte radi čaro historických pamiatok, nad obcou sa týči zrúcanina hradu Teplica, nazývaného tiež Pustý hrad.
Sklené Teplice sú tak ideálnym cieľom s možnosťami na liečbu, relax aj spoznávanie histórie.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska, ktorý vydáva Dajama, vám predstavíme Sklené Teplice, aby ste sa presvedčili, že sa tam naozaj oplatí zájsť.
Sklené Teplice – troška histórie
Prvá zmienka o kúpeľoch Sklené Teplice pochádza už z roku 1550. Majitelia sa striedali a kúpele vlastnili rôzni feudáli.
Na konci 17. storočia vymrel slávny rod Lippayovcov a celý kúpeľný majetok sa dostal do správy Banskej komory v Banskej Štiavnici. Práve spomínaný úrad sa nemalou čiastkou zaslúžil o výstavbu kúpeľných budov.
V druhej polovici 18. a v 19. storočí sa kúpele tešili vysokej návštevnosti. V roku 1868 storočí kúpele kúpil Jozef Gasparetz a jeho rodina ich vlastnila až do roku 1945, kedy celé kúpele pripadli štátu.
Sklené Teplice sa navždy zapísali do dejín v roku 1786, keď významný osvietenský vedec Ignác Anton von Born uviedol do prevádzky amalgačnú hutu práve v tejto obci. Následne usporiadal kongres mnohých svetových vedcov zvučných mien. Na kongrese predstavil svoju metódu tzv. Bornovej nepriamej amalgácie. Išlo o chemický postup, pri ktorom ortuť naviaže na seba čiastočky kovov.
Na kongrese nechýbal ani slávny básnik J. W. Goethe. Jeho meno nosí dodnes najkrajší kúpeľný dom v Sklených Tepliciach.
Najväčšia prírodná zvláštnosť
Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku a množstvom termálnych prameňov sa považujú za najväčšiu prírodnú zvláštnosť. Termálne vody vyvierali na neďalekom travertínovom vŕšku. Z viacerých prameňov boli dva najvýznamnejšie – jeden mal vodu príjemne teplú a druhý horúcu.
V súčasnosti máte na dosah ruky sedem prameňov s teplotou od 37 °C do 52,3 °C. Jedinečný v týchto kúpeľoch je skalný či jaskynný kúpeľ – Parenica. Veľmi zaujímavé je, že na získavanie minerálnej vody sa využívajú aj umelé vrty a studne z vulkanického pásma až do hĺbky 1 600 m.
Procedúra Jaskynný parný kúpeľ pozostáva z 20 min. pobytu v bazéne, po kúpeli nasleduje 20 minútový suchý zábal v oddychovej miestnosti a v prípade záujmu je možné navyše si dokúpiť 20 min. pobyt na masážnom kresle.
Historický Kursalón
Kursalón (na fotografii z roku 1905) je významná kultúrno-historická pamiatka Sklených Teplíc. Z historických dokumentov sa môžeme dozvedieť, že v lete 1836 prišiel nový nájomca kúpeľov Jozef Lentz s návrhom vybudovať tzv. konverzačnú sálu z dreva. Zámerom bolo poskytnúť kúpeľným hosťom spoločenské stretnutia.
Výstavba sály sa mala začať na jar v roku 1837. Jozef Lentz navrhol, že čiastočne bude hradiť stavbu ročným zvýšením svojho nájmu za kúpele. Tento návrh poslala banská komora Dvorskej komore v Budíne, ktorá v apríli roku 1837 definitívne povolila výstavbu prekrásnej sály. V júli v roku 1839 oznámil komorskému grófovi polesný Emil Rombauer, že práce na konverzačnom salóne ukončia do konca mesiaca. Neskôr ho mali prevziať do svojej správy nájomca Lentz a úradníci panstva hradu Šášov. Kursalón bol zrekonštruovaný v roku 2007 a v súčasnosti sa nachádza o 15 metrov ďalej ako pred opravou. Príčinou bola narušená statika, ktorá znemožnila zrekonštruovanie na pôvodnom mieste.
Oko návštevníka určite potešia niekdajšie základy Kursalónu, ktoré v súčasnosti zdobia stĺpy so sochami znázorňujúcimi štyri ročné obdobia.
Viac článkov z rubriky CESTOVANIE.
Liečivé Sklené Teplice
Liečivá voda v Sklených Tepliciach patrí svojím zložením medzi zemité vody mierne mineralizované s dominantným obsahom magnézia a kalcia. Toto jedinečné zloženie ich predurčuje na liečbu ochorení pohybového aparátu a nervového systému.
Termálna voda v bazénoch nie je chemicky upravovaná, no každý deň sa vymieňa. Do bazénov nateká priamo z dvoch liečivých prameňov.
Medzi najčastejšie ochorenia indikované lekármi, ktoré si tu môžeme liečiť, patria ochorenia a poškodenia pohybového ústrojenstva, poúrazové a pooperačné stavy vrátane operácií medzistavcovej platničky, bolesti chrbtice, krížovej oblasti a kĺbov, výmena kĺbov, artritída, osteoporóza.
Tiež ochorenia nervových zakončení, pohybového aparátu a reumatické ochorenia. Pri týchto ochoreniach si môžete uľaviť formou balneoterapie.
Tamojšiu liečivú vodu môžete aj piť. Maximálne 300 ml až 1,5 litra za deň. Pomáha pri funkčných poruchách pohyblivosti čriev, poruchách v tvorbe pankreatických enzýmov, pri podpornej liečbe cukrovky, infekcií močových ciest či čiastočne pokryje potrebnú dennú dávku minerálov (fluór, vápnik a horčík).
Napísala Katarína Šuchová
Foto: Katarína Šuchová a archív Jána Hanušina
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 94.ročník, číslo 9-10/2017.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.