4 pózy jogy na zaručené odbúranie stresu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cítite sa v strese? Či už z práce, rodiny, vzťahov, alebo niektorých povinností? Máte starosti a neustále na ne myslíte? Niekedy to môže byť poriadne ťaživé, no stačia jednoduché cviky a zbavíte sa napätia. Mnohí učitelia jogy tvrdia, že jeden z najbežnejších dôvodov, prečo ľudia začínajú s jogou, je zladenie ich tiel s ich životmi. Najčastejšie je to uvoľnenie, odbúranie stresu. Dostať sa do pohody, striasť zo seba negatívnu energiu a vychutnávať si život naplno.

Ponúkame vám štyri jednoduché cviky od inštruktorky jogy, Kathryn Budigovej. Sú to jej obľúbené a vysoko účinné pózy jogy na odbúranie stresu. Samozrejme, ak vám nevyhovuje joga, zvoľte si iný spôsob. Môžete plávať, chodiť na dlhé prechádzky, bicyklovať, jazdiť na koni, behať či tancovať. Aj toto všetko odbúrava stres, no nasledujúce štyri pózy sú rýchle a môžete ich robiť kdekoľvek. A kedykoľvek.
Ak ste niekedy vyskúšali jogu, dobre viete, ako dokáže po čase otvárať človeka – fyzicky aj duševne. Ako povedal B.K.S. Iyengar v knihe Cesta k holistickému zdraviu, „zdravie je stav úplnej harmónie tela, mysle a ducha. Keď sa človek zbaví fyzických handicapov a psychického rozptyľovania, otvoria sa mu brány duše.“

 

4 pózy jógy na odbúranie stresu

Tieto cviky a celkovo joga zmenila život napríklad aj Jasonovi Wachobovi. Je to zakladateľ poprednej mediálnej značky Mindbodygreen, ktorú mesačne navštevuje 15 miliónov návštevníkov. Jason mal veľké zdravotné problémy, odporúčali mu operáciu, ale on sa vzoprel. Vyskúšal jogu, aj spomínané 4 jednoduché cviky, a dostal sa z toho. Opisuje to vo svojej knihe Žite.

odbúranie stresu

  1. Nohy hore na stene

Toto je skvelý postoj. Otočí krvný obeh, zmierni napätie nôh a donúti vás spomaliť. Jednoducho si ľahnite na zem, boky majte položené na podlahe a zdvihnite jednu nohu dohora a oprite ju o stenu. Pod boky si môžete vložiť podložku alebo vankúš, aby ste vytvorili mierne prevýšenie a uvoľnili chrbát. Zostaňte tak päť až desať minút. Oči si zakryte vankúšom alebo utierkou a nechajte pózu pôsobiť.

  1. Meditácia v sede

Sadnite si na dlážku alebo ak je vám to pohodlnejšie, podoprite sa o vankúš. Zhlboka sa nadýchnite a spievaním „om“ alebo inej mantry či iného upokojujúceho slova vydýchnite. Robte tak aspoň dve minúty. Ďalej tak seďte, sústreďte sa na dýchanie. Vdychujte a vydychujte nosom so zatvorenými očami alebo s pohľadom upretým na zem. Ak na vás spievanie pôsobí príliš cudzo alebo neprirodzene, jednoducho zhlboka vdychujte a vydychujte. Predstavujte si pri tom, že pri vdychovaní do vás vstupuje dobrá energia a pri vydychovaní z vás negatívna energia odchádza.

odbúranie stresuPrečítajte si tiež
Tipy na overené spôsoby uvoľnenia.

  1. Obrat v ľahu na chrbte

V chrbtici sa uchováva veľmi veľké napätie, ale často stačí len jednoduchý obrat a zablokovaná energia sa uvoľní. Nastáva uvoľnenie, upokojujúce a vždy príjemné.
Ľahnite si na chrbát a kolená pritiahnite k hrudníku. Kolená pevne pritlačené k sebe nechajte klesnúť nabok. Opačné plece spustite až k zemi, aby sa vám natiahla kostrč. Osemkrát sa nadýchnite a rovnaký cvik zopakujte na druhú stranu.

  1. Stoj v predklone

Predkláňajte sa od pása s mierne ohnutými kolenami, nohami tlačte do zeme. Držte sa za predlaktia a zľahka sa pohojdávajte z jednej strany na druhú, ruky nechajte visieť a uvoľnite si krk. Je to skvelý spôsob na uvoľnenie tela a odohnanie otravných a stresujúcich myšlienok. Ak vám cvik zaťažuje spodnú časť chrbtice, viac pokrčte kolená. Ak ste dostatočne pružný, môžete nohy vyrovnať a udržiavať boky zarovno s pätami. Pre ďalšie uvoľnenie si môžete boky oprieť o stenu. Tak udržíte telo vyrovnané a natiahnuté.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.