Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Obyčajná sóda bikarbóna, ktorú máme všetci doma v skrinke, a pritom dokáže toľko vecí. „Sóda je bez akýchkoľvek pochýb ten najväčší dar matky prírody,“ tvrdí N.I.Danikov vo svojej knihe Liečivá sóda. „Dostupnosť, jednoduchá príprava, ľahké použitie, nijaké nežiaduce účinky, to všetko dáva ľuďom možnosť hojne využívať liečivé vlastnosti jedlej sódy v každodennom živote a zaradiť ju do domácej lekárničky.“

My sa teraz pozrieme na jej mnohoraké využitie v domácnosti, pretože tých možností je neskutočne veľa a viaceré sme aj vyskúšali. Niekedy je až neuveriteľné, ako to funguje. Nepovedali by ste, že obyčajná sóda vám dokáže vyčistiť rôzne predmety, urobiť módny melír na rifliach, zbaviť vás zápachu v odpadkovom koši, či v skrini.
Inak vedeli ste, že ľudstvo pozná sódu už takmer štyritisíc rokov?  Ťažili ju zo sodných jazier, o čom písal už starogrécky lekár a botanik Dioscorides. O účinkoch sódy písal aj stredoveký perzský filozof a lekár Avicenna, veľa príkladov nájdete v starých herbároch…jednoducho, bežná sóda je naozaj úžasný prostriedok.

 

Sóda bikarbóna v domácnosti

Kuchyňa

1. Sóda vám pomôže vyčistiť termosku a zbaviť ju povlaku, ktorý sa tvorí v jej vnútri. Rozmiešajte štvrtinu šálky sódy v 1 litri vody. Tento roztok nalejte do termosky, vnútro vyšúchajte kefou na fľaše a roztok nechajte v termoske stáť cez noc. Potom termosku dôkladne opláchnite vodou.

2. V súčasnosti nie je možné nájsť čistiaci prostriedok na rúru, ktorý by neobsahoval toxické látky. Ale nezúfajte, pretože existuje jednoduchý a veľmi bezpečný spôsob – čistenie sódou! „Stačí, keď sa vyzbrojíte týmito vecami: sódou, mydlovou vodou, drôtenkami, čistou vlhkou handričkou a rolou papierových utierok,“ radí N.I.Danikov v knihe Liečivá sóda. „Do mydlového roztoku (z 1 pohára vody) nasypte 2 polievkové lyžice sódy, dôkladne rozmiešajte a týmto roztokom pomocou drôtenky umyte rúru. Potom zmyte roztok čistou vlhkou handričkou a rúru poutierajte papierovými utierkami.“

3. Ak sa na vašej pracovnej doske vytvorili škvrny alebo drobné škrabance, môžete ich odstrániť pomocou sódovej pasty. Pastu si vyrobíte v pomere 2 diely sódy a 1 diel vody. Ak sú škvrny veľmi odolné, pridajte do pasty chlórové bielidlo. Vyčistené plochy však ihneď utrite teplou mydlovou vodou, aby povrch nestratil farbu.

4. Mikrovlnná rúra sa vie rýchlo poriadne znečistiť a nikomu sa ju nechce umývať, však? 🙂 Na rýchle očistenie mikrovlnnej rúry potrebujete iba trochu sódy. Nasypte ju na vlhkú špongiu a dôkladne poutierajte celé vnútro rúry, potom znovu pretrite čistou vlhkou handričkou.

čistiace prostriedkyPrečítajte si tiež
10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky.

5. Sóda pomôže neutralizovať nepríjemný zápach z odpadkového koša. Medzi vrstvy odpadkov nasypte jedlú sódu a zápach bez stopy zmizne. Nádobu na odpadky môžete opláchnuť a osviežiť roztokom sódy (1 pohár sódy na 1 liter vody).

6. Sódou môžete vyčistiť plastové dosky na krájanie, odstrániť z nich zápach ryby, cibule a ďalších potravín, a tiež sa zbaviť nahromadených mikróbov. Keď chcete vyčistiť dosky na krájanie, položte ich na kuchynskú utierku a každú z nich posypte vrstvou sódy. Potom na dosku vytlačte trochu citrónovej šťavy, čím vznikne čosi ako pasta. Povrch dosiek čistite vyradenou zubnou kefkou. Keď dosky dôkladne vyčistíte, nechajte na nich pastu ešte 15 až 30 minút, podľa toho, ako veľmi boli špinavé. Potom pod tečúcou vodou zmyte z dosiek pastu a umyte ich mydlovou vodou. Dosky na záver starostlivo umyte už bez mydla a nechajte ich uschnúť. Pozor! Na čistenie drevených dosiek nesmiete používať sódu!

7. Ak chcete vrátiť striebornému príboru pôvodný lesk, odporúča sa tento spôsob: Umývadlo zazátkujte a na jeho dno prestrite fóliu. Poukladajte na ňu príbor, zalejte ho vriacou vodou a pridajte 1 neúplnú šálku sódy. Príbor bude opäť žiariť ako nový a ak na ňom zostali škvrny, môžete ich odstrániť sódovou pastou.

8. Aby v kanvici na mlieko alebo v hrnci, kde bolo mlieko, nezostával zatuchnutý pach, nasypte na dno tejto nádoby jedlú sódu, naplňte ju horúcou vodou, zmes počas niekoľkých minút pretriasajte, potom vylejte a nádobu dobre opláchnite.

 

9. Kovové kanvice a čajníky

Často sa  v nich vytvára vodný kameň, ktorý nielen že škodí ľudskému zdraviu, ale tiež znižuje životnosť malých domácich spotrebičov. Nasledujúci prostriedok vám pomôže z nich odstrániť vodný kameň: Do čajníka alebo do kanvice na kávu nalejte 1 pohár octu a pridajte 4 polievkové lyžice sódy. Roztok uveďte do varu a potom ešte nechajte povariť 5 minút na slabom ohni. Môžete tiež naliať 5 pohárov vody, pridať 2 polievkové sódy a šťavu z polovice citróna. Potom čajník alebo kanvicu opláchnite studenou vodou. Sóda vám pomôže odstrániť aj nevzhľadné vonkajšie škvrny: Vezmite tvrdú špongiu a kávovú kanvicu alebo čajník umyte roztokom sódy: 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. Potom opláchnite studenou vodou.

kanvica sóda bikarbóna

Oblečenie

10. Chcete oživiť svoje staré džínsy, dať im nevšedný a veľmi moderný vzhľad?
Ak chcete, aby sa na vašich džínsoch objavil módny melír, zviažte ich do uzla, alebo omotajte šnúrou a pri praní pridajte do vody sódu. Alebo sódou jednoducho džínsy odfarbite.

11. Ak ste žehličkou pripálili hodváb, pomôže vám kašička zo sódy. Naneste ju na pripálené miesto, nechať uschnúť a vyčistite jemnou kefou.

12. Po kúpaní občas zabudneme mokré plavky zabalené v plastovom vrecku až tak dlho, že sa na nich objaví pleseň. Aby ste tomu zabránili, nasypte do vrecúška s mokrými plavkami trochu sódy (asi štvrť šálky). Sóda pohltí vlhkosť, pachy a zabráni vzniku plesne.

13. Semiš je veľmi pôsobivý materiál a existuje aj „ľudový“ spôsob, ako sa oň starať. Budete potrebovať len sódu a mlieko. Zájdený semiš môžete opäť priviesť do slušného stavu, ak ho vyčistíte roztokom z 1 čajovej lyžičky sódy a pohára mlieka. A aby sa vaše semišové veci lepšie zachovali, pravidelne ich pretrite kusom čistej pogumovanej textílie alebo hrubou špongiou.

14. Ak ste na látke našli hrdzavé škvrny, budete potrebovať: 1 pohár vody a 1 čajovú lyžičku kyseliny octovej alebo šťaveľovej. V pohári vody rozmiešajte kyselinu a roztok prevarte, potom doň na niekoľko sekúnd namočte látku so škvrnami. Napokon vezmite ďalší pohár vody, pridajte doň štipku sódy a v tomto sódovom roztoku látku dôkladne vypláchajte. Ak pri prvom raze hrdza nezmizne, postup zopakujte.

 

Kúpeľňa a WC

15. Na sprchovej hlavici veľmi často zostáva biely povlak, ktorý vytvára tvrdá voda. Jestvuje jednoduchý recept na to, ako vyčistiť sprchovú hlavicu tak, že sa bude lesknúť. Pomôže vám s tým sóda. Vezmite malé plastové vrecko, dajte doň 50 g sódy, prilejte šálku octu a sprchovú hlavicu tesne zabaľte. Vrecko omotajte lepiacou páskou alebo špagátom, ale slabo, aby výpary mohli vychádzať von. Nechajte stáť asi hodinu, aby roztok mohol urobiť svoju prácu. Potom odstráňte vrecko a z hlavice zmyte zvyšky povlaku. Vaša sprcha bude zase ako nová!

16. Podľa vedeckého prieskumu sú závesy v kúpeľni najznečistenejším predmetom v domácnosti. Takže tiež potrebujú údržbu a dôkladné čistenie. Zostáva na nich vodný kameň a ďalšie nepríjemné nečistoty. Závesy v kúpeľni môžete očistiť takto: Na špongiu a navlhčenú kefu naneste trochu sódy, veľmi starostlivo poutierajte závesy a potom ich jednoducho opláchnite vodou.

17. Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu z umývadla a vane, pustite teplú vodu a do odtokového otvoru nasypte pol pohára sódy. Sóda prečistí potrubie a neutralizuje zápach. Pravidelné pridávanie sódy do odtokových otvorov zabráni predčasnému zaplneniu septiku v kanalizačnom systéme. Odporúča sa raz do týždňa prečistiť odpady tým, že do nich nasypete za pohár sódy a spláchnete ju teplou vodou. Pomáha to udržiavať v septiku požadovanú hodnotu pH.

18. Pomocou zmesi z 1 dielu sódy + 1 dielu soli + 2 dielov octu môžete odstrániť upchatie umývadla. Túto zmes nalejte do odtoku a nechajte 15 minút pôsobiť, potom prepláchnite horúcou vodou. Aj tento postup pomáha zabrániť nepríjemnému zápachu z umývadla.

kúpeľňa sóda bikarbóna

 

Nábytok

19. Sóda je skvelý čistiaci prostriedok na nábytok z plastu alebo z kovaného železa! Prejdite nábytok kefou s tvrdými štetinami namočenou vo vodnom roztoku sódy (1 polievková lyžica na liter vody). Potom nábytok poutierajte čistou vlhkou handričkou a nechajte ho sušiť na slnku. Pozor! Neodporúčame používať sódu na drevený nábytok!

20. Sóda proti plesnivosti. Každá skriňa či zásuvka začne po čase vydávať nepríjemný zatuchnutý zápach. Zbaviť sa plesnivosti nie je ľahké, no pomôže sóda, pretože práve ona vynikajúco pohlcuje všetky pachy.

  1. Vezmite ponožku a nasypte do nej 3 až 4 polievkové lyžice sódy.
  2. Ponožku asi o 2 až 3 cm vyššie zviažte a odložte do skrine.

Ak si chcete osviežiť priestor s väčšou plochou, napríklad komoru alebo povalu, pripravte si radšej niekoľko takých ponožiek. Sóda tiež pomáha odstrániť naftalínový zápach.

 

Byt, dom, koberce, kozub

21. Koberce sú dobrých chytačom alergénov: prach, roztoče a drobné čiastočky nečistôt často bývajú navonok neviditeľné. Vyčistiť koberec od alergénov a súčasne odstrániť všetky nepríjemné pachy môžete pomocou sódy. Porozsýpajte sódu po koberci, nechajte ju tam pol hodiny a potom povysávajte. Je dokázané, že sóda zvládne 99,9 % alergénov.

22. Ak chcete vyplniť drobné nerovnosti na stenách, zmiešajte trochu jedlej sódy s bielym lepidlom a vzniknutú pastu potom naneste prstami na miesta, kde treba zatrieť chyby.

23. Ak chcete odstrániť zo stien mastné škvrny, pripravte si pastu z 1 čajovej lyžičky vody a 1 polievkovej lyžice sódy. Naneste túto pastu na škvrnu, nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a potom pastu zmyte vlhkou špongiou.

24. Aké príjemné je sedieť v sychravý večer pri horiacom kozube! Pohľad na tancujúce jazyky plameňov fascinuje a upokojuje… oheň zhasne, no uhlíky ešte stále tlejú, a vtom vám pohľad padne na začadené tehly, ktoré kazia všetku krásnu a romantickú atmosféru. Ale neznepokojujte sa, začadené tehly vám pomôže očistiť sóda. Pripravte si tento roztok: Vezmite 100 g sódy na 1 liter vody. Tvrdou hubkou naneste roztok na tehly a vyšúchajte ich. Musíte, samozrejme, vyvinúť určitú silu, ale výsledok bude celkom očividný.

25. Sódou môžete rýchlo uhasiť oheň. Kým ostatné domáce chemické prostriedky sú spravidla mimoriadne horľavé, sóda, naopak, rýchlo uhasí akékoľvek plamene. Preto v blízkosti variča majte vždy poruke škatuľku so sódou a ona vás okamžite zachráni pred nečakaným ohňom.

26. Keď sú knihy dlhý čas uložené v skrinke alebo na polici, môžu začať šíriť nepríjemný zatuchnutý pach. Ak sa ho chcete zbaviť, zabaľte každú knihu do vrecka z baliaceho papiera a pridajte doň 2 polievkové lyžice sódy. Vrecko s knihou previažte a nechajte ho ležať týždeň na suchom mieste. Potom vrecko otvorte a z knihy vytraste zvyšky sódy. Zatuchnutý zápach zmizne, akoby ho nikdy nebolo!

citrón domácnosťPrečítajte si tiež
Citrón. 22 tipov, na čo všetko môže poslúžiť.

 

27. Ak ste dostali kvety a chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie – do vázy s vodou pridajte sódu. Sóda pomôže vyrovnať kyslosť vody a pohlcuje hnilobné pachy.

28. Ak hľadáte spoľahlivý a zároveň netoxický prostriedok proti mravcom v byte, potom najlepším riešením tohto problému bude sóda. Ak sa vám v kuchyni usadili mravce, vyžeňte ich sódou. Nasypte sódu popri prahu a takto ošetrite všetky priechody do iných miestností. O niekoľko dní poumývajte podlahy a znova posypte sódou všetky miesta, ktoré ste posypali predtým. Mravcom nezostane nič iné, iba odísť v pokoji!

29. Sóda efektívne a bezpečne vyčistí na aute svetlomety, sklá, pneumatiky, karosériu, koberčeky aj sedadlá, a to tak, že po nej nezostanú nežiaduce škrabance. Rozpusťte štvrtinu pohára sódy v litri teplej vody, roztok naneste na čistú, mäkkú špongiu alebo handru a jemne pretrite zašpinené miesta.

 

30. Čistenie matracov

S nástupom každej sezóny sa odporúča čistiť matrace, pretože sa nich zbiera prach a môžu sa usadiť roztoče, ktoré často spôsobujú alergie. No jestvuje veľmi jednoduchý spôsob, ako vyčistiť matrace a zároveň z nich odstrániť všetky nepríjemné pachy. Pomôže vám s tým sóda. Budete potrebovať: 4 polievkové lyžice sódy na jednolôžkový matrac, 8 polievkových lyžíc sódy na dvojlôžkový matrac, kefu a vysávač. Sódu rovnomerne rozsypte po matraci. Vyčistite ho jemnou kefou a odložte na 4 až 8 hodín. Potom matrac dôkladne povysávajte. Tento postup sa odporúča urobiť 2- až 4-krát do roka.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.