Ako využiť staré noviny v domácnosti? Vyskúšajte týchto 10 užitočných trikov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite sa aj vám niekde doma povaľujú staré noviny, ktoré ste už prečítali, odkladáte ich nabok a chystáte sa ich vyhodiť do triedeného odpadu. Zatiaľ tak nerobte, pretože máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako využiť staré noviny v domácnosti. Možno vás prekvapia, niektoré by ste pravdepodobne odhadli, že môžu poslúžiť na kreatívne alebo praktické činnosti…ale každopádne, prečítajte si a nikdy neviete, kedy sa vám to môže najbližšie hodiť 😊

Ako využiť staré noviny v domácnosti

Hovorí sa, že nie je nič staršie ako včerajšie noviny. Platí to, ale stále môžu poslúžiť na všeličo v domácnosti, či na záhradke. Pomôžu s vlhkosťou aj zápachom. Na čistenie a leštenie. Aj proti burine.

1. Proti zápachu

Novinový papier výborne absorbuje pachy, takže ho vložte všade, kde sa hodí. Pokrčte stranu dve a vypchajte nimi zapáchajúce topánky. Alebo cítite pach zo šuplíka, kufra, či z plastovej nádoby na potraviny? Dajte tam pokrčený novinový papier. Aj to tašky, či termosky. Potom daný predmet uzatvorte a nechajte pôsobiť aspoň jeden deň. Noviny dokonca vedia nasať veľkú časť zápachu z odpadkového koša – položte ho na dno a nechajte pôsobiť.

2. Noviny do topánok

Tento trik asi poznáte a zíde sa najmä s príchodom jesene a zimy. Vonku husto prší, alebo sneží a je tam čľapkanica. Vrátite sa domov s premočenými topánkami, aj ponožkami. Vezmite noviny a vypchajte nimi mokré topánky – tak sa rýchlejšie vysušia, pretože papier nasaje väčšinu vlhkosti. Topánky nedávajte na radiátor, nechajte ich takto schnúť pri izbovej teplote. Noviny kontrolujte a po pár hodinách vymeňte za suché.

ako využiť staré noviny v domácnosti

3. Staré noviny na kuchynský drez

Máte nerezový drez a akosi je už zájdený, matný, nevzhľadný? Vezmite staré noviny a ešte vlhký drez vyleštite pokrčeným papierom. Takto ho výborne vyčistíte a vyleštíte, nepotrebujete ani rôzne drahé prípravky.

4. Na krehké veci

Toto ste už možno vyskúšali a je to skutočne dobrý pomocník. Využijete ho pri sťahovaní, posielaní balíčkov cez poštu alebo len na uskladnenie krehkých vecí. Zabaľte predmet do papiera a vyložte ešte aj krabicu novinovým papierom. Predídete tak rozbitiu či poškodeniu – predsa len poštári a prepravné spoločnosti nie vždy narábajú s balíkmi obozretne a opatrne, však?

5. Na okná, sklo i zrkadlá

Okná sa rosia najmä v zime a pripravili sme pre vás vynikajúci článok – Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť? Čo pomáha?
Môžete však na parapetnú dosku položiť novinový papier, ktorý bude vlhkosť priebežne nasávať. Tým pádom sa jej nebude toľko tvoriť na oknách a nebudú vám stekať cícerkom dolu oknom na podlahu, či na stenu.

Novinový papier je tiež skvelý pomocník na umývanie okien alebo tiež skla na kozube. Už naše babičky využívali noviny na leštenie okien. Malo by ísť o matné noviny, bez lesklých častí. Navlhčíte ich a umývate, leštíte. Zadymené sklo na kozube pôjde ľahšie vyčistiť.

Staré noviny sú dobré aj na zájdené zrkadlá – namočte ich do roztoku octu a teplej vody v pomere 1:1 a umývajte tým zrkadlo. Budete prekvapení, ako sa mu vráti lesk.

noviny v domácnosti

6. Pozbierajte sklenené črepy

V každej domácnosti sa z času na čas niečo rozbije – pohár, tanier, váza ap. Veľké črepy viete opatrne pozbierať aj prstami, ale čo tie maličké. Neraz ich ani poriadne nevidíte, ale viete, že sú tam. A môžu sa vám zadrieť do nohy, prípadne je to nebezpečné, ak máte doma nejakého miláčika – psa, mačku, pobehujúce morča ap.
Vezmite staré noviny, navlhčite ich a pretrite nimi daný povrch. Vedia skvele nachytať všetky drobné úlomky.

7. Proti burine na záhrade

Áno, niektorí záhradkári to možno poznajú. Vyskúšajte aj vy odburinenie záhonu pred siatím, či sadením. Navlhčite staré noviny, zložte ich a naskladajte do niekoľkých vrstiev. Rozložte ich na záhon, kde budete sadiť a siať.
Navrch dajte silnú vrstvu mulčovacej kôry alebo nadrveného lístia. Pod touto vrstvou sa burina doslova zadusí, zabránite tak jej rastu a časom sa noviny rozložia, takže neuškodia pôde, ani rastlinám, či zelenine, ktoré tam neskôr vysadíte.

8. Do kompostu

Keď sme už v záhradke, nevyhadzujte všetky noviny do separovaného odpadu. Časť z nich dajte pokojne do kompostu. Môžete ich natrhať a vylepšíte si tým výsledný kompost. Znížite prípadný zápach a poskytnete dážďovkám a červíkom ďalšie chutné sústo.

ako sa zbaviť burinyPrečítajte si tiež
Ako sa zbaviť buriny bez chémie? 7 užitočných tipov.

9. Pod kolesá auta

Hmm, rozmýšľate ako ich využiť pod kolesá auta…a načo vlastne? Je to jednoduché a odskúšané. Ak napríklad v zime uviaznete niekde na ľadovom povrchu, v horách alebo v bežnej snehovej čľapkanici, využijete noviny. Stačí, keď budete mať v kufri zviazaný balík. Vezmete ich pár, dáte pod každé koleso (najmä zadné, ale môžete aj pod predné – podľa náhonu) a takmer isto sa dostanete z daného miesta.

10. Pasca na ucholaky

Ucholaky nemá takmer nikto rád a u niektorých vyvolávajú doslova odpor a strach. Možno sa vám však premnožili na záhrade a v takom prípade vám pomôžu staré noviny. Zrolujte ich do pevného valčeka, obmotajte gumičkou alebo špagátom a dajte na miesto, kde ste predtým videli viac ucholakov. Tie sa cez noc nasťahujú to tejto novinovej trubice, takže valček opatrne vložte do igelitového vrecka, zaviažte a vyhoďte.

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.