Sú OSB dosky ekologické a načo sa dajú využiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Klimatické zmeny na nás vyvíjajú tlak, aby sme boli čo najviac „zelení“. Aj v stavebníctve preto môžeme pozorovať trend využívania šetrnejších a udržateľnejších materiálov. Sú však OSB dosky naozaj ekologickou náhradou?

 

Čo sú OSB dosky?

Názov OSB dosiek je odvodený z angličtiny – Oriented Strand Board (dosky s orientovanými vláknami). Vyrábajú sa vrstvením a lisovaním kolmých triesok, vďaka tomu dosahujú pevnosť a dobrú nosnosť. Často sa využívajú zo zvyškov, ktoré vznikajú napríklad pri výrobe hranolov. Môžeme ich teda považovať za ekologickejší variant dosiek, ktoré sa bežne pri stavbe využívajú.

OSB dosky sa využívajú aj ako náhrada preglejok, najmä kvôli nižšej cene. Z tohto materiálu dokonca stavajú aj takmer celé domy. Pri výbere treba však zohľadniť ich využitie. Podľa odolnosti sa delia do 4 kategórií – OSB 1, 2, 3 a 4.

Najčastejšie sa na stavbu domov využívajú OSB 3, pretože sú vhodné do mierne vlhkých podmienok. Do menej priaznivého prostredia sa používajú OSB dosky 4, ktoré sa nezničia ani vo veľmi vlhkom prostredí. Dosky s označením 1 môžete využiť napríklad na výrobu nábytku a OSB 2 môžete využiť ako priečky, ale len do suchých podmienok.

OSB dosky

 

Načo sa používajú?

Podľa viacerých odborníkov prevyšujú nosnosť väčšiny preglejkových a frézovaných drevených panelov. A to práve vďaka spôsobu výroby. Okrem toho, že z nich viete postaviť prakticky takmer celý dom, ich využitie je všestranné. Môžete z nich vyrobiť jednoduché skrinky či rôzne štýlové doplnky. Takisto z nich môžete vyrobiť dosku na stôl alebo dokonca na kuchynskú linku.

Ak hľadáte nenáročnú a lacnú podlahu, siahnite po OSB doskách. Nielenže sa jednoducho pokladá, ale ešte aj vďaka vzoru pôsobí nadčasovo a útulne. Využiť ich môžete aj pri oddeľovaní miestnosti ako priečku. Takisto s nimi môžete zatepliť dom, pretože sú odolné a zdravotne nezávadné.

ideálna kuchyňaPrečítajte si tiež
Ideálna kuchyňa, alebo ako sa vyhnúť chybám v návrhu.

 

Sú ekologické?

Pri ich výrobe sa využívajú prchavé organické zlúčeniny, ktoré držia OSB dosky pokope. Kvalitné OSB dosky sú však lepené s polyuretánovou živicou bez škodlivého formaldehydu. Vďaka tomu, že sú vyrábané zo zvyškov, ktoré by inak boli vyhodené alebo spálené, ich môžeme považovať za ekologické.

K ekologickosti materiálu prispieva aj to, že majú vysokú odolnosť. To znamená, že ich nemusíte často meniť a tým znižujete zaťaženie životného prostredia. Takisto sú OSB dosky väčšinou vyrobené z rýchlo rastúcich stromov. Pri výbere hľadajte také, ktoré majú certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Táto značka znamená, že vznikli v súlade so zásadami udržateľného lesného hospodárenia.

Vo svete, ktorý sa usilovne snaží žiť ekologicky, sa javí využívanie OSB dosiek ako správny smer, ktorým by ste sa pri stavbe či prerábke domu mali uberať.

— PR článok —
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.