Tipy a triky na vajíčka – príprava, skladovanie a vychytávky | Fakty na dlani

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedna z najuniverzálnejších surovín v každej kuchyni. Niektorí ich milujú, iní proste využívajú pri varení a pečení. Vajcia sú chutné, dajú sa využiť na mnoho spôsobov a sú tiež dobrým zdrojom bielkovín a výživných látok (vitamínov i minerálnych látok). Stretávame sa s nimi takmer každý deň a tak sme pre vás pripravili tipy a triky na vajíčka.
Ako správne pripraviť naozaj chutné miešané vajíčka, omeletu alebo vajce Benedikt? Prečo vajíčka neskladovať v poličke v chladničke, ale v papierovom obale? Ako ich správne rozbíjať a ako sa vyhnúť prípadne salmonele?
V seriáli Fakty na dlani máme pre vás 16 zaujímavých vajíčkových faktov a trikov.

 

Tipy a triky na vajíčka

ikona vajíčkaSprávna praženica

Tú vie vraj urobiť každý, ale nie je to tak. Niektoré sú príliš tuhé, iné vysušené, ako trhanec…dávajte si pozor na teplotu panvice. Tá nesmie byť príliš rozpálená, lebo vajcia sa vám rýchlo „zrazia“. Treba ich dlhé minúty miešať na slabom plameni až do krémovej konzistencie.

 

ikona vajíčkaSprávna omeleta

Opäť záleží na intenzite ohňa. Najskôr poriadne rozpálite panvicu, dáte pár kvapiek oleja a vylejete rozšľahané vajcia so soľou a korením. Keď sa začnú vajcia jemne zaťahovať, nahnete panvicu a stierkou ťaháte hmotu nahor. Vaječná zmes sa pomaličky dorába – musíte teda stlmiť oheň, aby sa vajíčka zaťahovali postupne. Len vtedy bude omeleta vnútri správne krémová.  Napokon panvicu opäť nahnete a stierkou omeletu zabalíte. Omeletu neopekáme z oboch strán, iba z jednej.

 

ikona vajíčkatipy na vajíčka benedikt pošírovanéSprávne pošírované vajcia

Priveďte v hrnci k varu vodu s octom (na liter cca 1 a ½ lyžice octu). Stiahnite oheň na minimum a lyžicou urobte vo vode vír. Do jeho stredu vlejte rozklepnuté vajce, aby nepraskol žĺtok. Lyžicou ho opatrne zabaľte, aby zostal žĺtok a bielok čo najviac pohromade. Varte 3 až 4 minúty.
Servírujeme na opečený slaný mafin či toast, na ktorý sme dali plátok opečenej šunky alebo slaniny. Potom pošírované vajce a polejete holandskou omáčkou. Voila, vajce Benedikt 🙂

 

ikona vajíčkaSkladovanie vajíčok

Ak ich kúpite v papierových obaloch, nevyberajte ich. V chladničke síce máte na dvierkach  poličku na vajíčka, ale zabudnite na ňu. Vajíčko totiž obsahuje veľké množstvo vody, až 65% (bielok dokonca 88%), takže vo dvierkach je vystavené neustálemu otváraniu chladničky, fáka na ne, preberá pachy a vysušuje sa. vydrží tam kratšie. Preto ho nechajte radšej v kartónovom obale.

skladovanie vajec

ikona vajíčkaKedy je vajíčko čerstvé?

Tento tri asi poznáte všetci: stačí naplniť pohár vodou a vložiť doň vajíčko.
Ak sa ponorí a zostane tam, je čerstvé a v poriadku. Keď pláva na hladine, alebo sa trošku ponorí a potom má tendenciu stúpať – už nemusí byť dobré. Vajce totiž vysychá a pod škrupinou je veľa vzduchu.

 

ikona vajíčkaAko ľahšie ošúpať uvarené vajíčko?

Aj vám sa občas ťažko šúpu uvarené vajíčka? Vedzte, že úplne čerstvé vajce sa ťažšie šúpe. Čím bližšie k znáške, tým prácnejšie šúpanie uvareného vajíčka – so škrupinou neraz vezmete aj časť bielka. Takže do studenej kuchyne a na varené vajíčka radšej „staršie“ vajce.

 

ikona vajíčkaStrašiak salmonela

Tej sa boja ľudia najmä v lete. Teplota vyššia ako 60 stupňov zničí riziko salmonelózy (tá teplota musí byť vo vnútri vajca). Ak teda pripravujete majonézu, zmrzlinu alebo krém do zákuskov, radšej použite pasterizované, čiže tepelne ošetrené vajce. Tak to robia v dobrých reštauráciách.

 

ikona vajíčkaAko správne rozbíjať vajce?

Čo už je na tom? Nič zložité, poviete si. Ale správne rozbíjanie vás môže ušetriť nielen od salmonelózy, ale aj prípadného zmiešanie s pokazeným vajcom. Napokon, najvyššia koncentrácia salmonely je obvykle v škrupine.
Nepoužívajte na rozbíjanie vajíčka nôž – niekedy sa drobné úlomky škrupiny môžu dostať do vajíčka a potom na tanier. Nerozklepávajte vajcia ani o hrniec, či nádobu, v ktorej robíte nejaký pokrm. Môže tam salmonela priľnúť a dostane sa do jedla.
Vajíčka rozbíjajte o hranu kuchynskej dosky napríklad, to je bezpečné.

tipy a recepty na vajíčka

 

ikona vajíčkaĎalšie tipy a rady

  • vajíčkoNezabudnite, že bielko vydrží v chladničke aj týždeň, ale žĺtok nanajvýš jeden deň, radšej ho spracujte čo najskôr.
  • Vajcia natvrdo varte najviac 10 minút, pokojne aj 9. Ak to preženiete, zbytočne sa vysušuje, bielok je tuhý a gumový. Malý trik: keď začne vrieť voda s vajíčkom, nechajte ju vrieť asi minútu, potom vypnite a hrniec len zakryte pokrievkou. Počkajte 8 minút a máte vajíčko natvrdo. „Uvarí sa“, dôjde pod pokrievkou, hoci sa voda nevarí celý čas. Vďaka tomu je chutnejšie a žĺtok aj žltší.
  • Zmiešali sa vám v chladničke uvarené vajcia s čerstvými? Roztočte ich – uvarené idú ľahko roztočiť. Čerstvé nie, čudne sa točia po stole, pretože v nich pláva žĺtok.
  • Vajce rozklepávajte vždy do misky, nie priamo do pokrmu. Môže to byť pokazené vajce, záprdok a takto nemusíte vyhodiť celý pokrm.

chov sliepok podstielkový chov voľný výbeh biochovPrečítajte si tiež
Vajcia – od ktorých sliepok? Podstielkový, či klietkový chov?

  • Niekedy je v žĺtku malá krvná zrazenina. Nie je to nič zlé, škodlivé, no v niektorých vychytených reštauráciách takéto vajíčko nepoužijú.
  • Pre niekoho je možno paradoxom, že viac problémov hrozí pri domácich vajíčkach, ako pri tých kupovaných. Tie sú totiž oveľa starostlivejšie kontrolované.
  • Zašpinené vajíčka určite neumývajte, na povrchu je ochranná vrstva a takto by ste ju zmyli. Potom sa môžu dostať do vajíčka baktérie, pretože škrupina je porézna.
  • Aby vám vajíčka pri varení nepraskli, stačí ich vybrať vopred z chladničky a nechať ohriať pri izbovej teplote. Prípadne ich podržte chvíľu pod teplou tečúcou vodou, aby potom nezažili teplotný šok.

vajíčka na tvrdo

Foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.