Vajcia – od ktorých sliepok? Podstielkový, či klietkový chov? Voľný výbeh alebo biochov?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno aj vy patríte k tým, čo milujú vajíčka na rôzne spôsoby. Omeletu, praženicu, do koláčov, zákuskov… Vajcia sú výbornou zložkou potravy s vysokou výživnou hodnotou. Vajíčko obsahuje všetky výživné látky okrem vitamínu C a výborne sa hodia pre tých, čo veľa športujú, pre prívržencov paleo výživy, stravy s nízkym obsahom uhľohydrátov a ľudí, čo skúšajú ketodiétu. Nie je však vajíčko ako vajíčko – iné môže byť od sliepky z biochovu, z voľného výbehu, inak vyzerá podstielkový chov a bez rizika nie sú ani vajíčka z domáceho chovu.

 

Aké vajce je to najlepšie?

Ktoré je zdravšie, vhodnejšie a ktorým by sme sa radšej mali vyhýbať? Prirodzene, vajcia od vlastných sliepok sú tie najlepšie, pretože vieme, čo sliepočky jedli a ako sa im darí. No nie každý môže chovať vlastné sliepky a tak jediná cesta, ako si priniesť vajcia, je z obchodu.

Na vajíčku máte vždy označenie a okrem iného aj číslo, ktoré označuje typ chovu.

0 – Ekologický chov (Bio)
1 – Voľný chov (chov vo voľnom výbehu)
2 – Podstielkový chov
3 – Klietkový chov – najnepriaznivejší systém chovu

ikona sliepkaVajcia od sliepok z vlastného chovu

Ak si chováte domáce sliepky, dostávajú najčastejšie zvyšky zo stravy v domácnosti. Pokojne bez stresu si zobú trávu na dvore, nanajvýš ich popreháňa malé dieťa, ak ho máte v rodine 🙂 .

Na druhej strane však prirodzené správanie sa sliepok – škrabanie a zobanie – môže zvýšiť riziko výskytu parazitov. Parazity sa zvyčajne vyskytujú vo všetkých kolóniách. Riziko výskytu je však vyššie, čím početnejšie sú chovy sliepok.
No a stáva sa, že parazit sa dostane do vajíčka. „Je to síce nechutné, ale nemajte strach – je to celkom neškodné. Parazit je mŕtvy a nie je škodlivý pre človeka,“ píšu autori v knihe Život bez toxínov.

sliepky podstielkový chov

 

ikona sliepkaVajcia z ekologického chovu

Pri chove sliepok je určená plocha 4 metrov štvorcových pre jednu nosnicu, čiže cca 2500 sliepok na hektár plochy. Musia mať prístup k výbehu počas celého dňa, k dispozícii hniezdne boxy, bidielka a podstielku v interiéri.
Kŕmené sú výhradne ekologickým bio krmivom a na voľnom priestore sú chované od mája do októbra. V zime majú prístup do záhrady zvyčajne s pripraveným senom.

Treba však poznamenať, že sliepky v ekologickom chove dostávajú časť proteínov z rybej múčky namiesto syntetických aminokyselín, ktoré sú v ekologickej produkcii zakázané. Krmivo sa kontroluje dosť spoľahlivo, ale pretože mnoho rýb má v sebe dioxín, nachádza sa teda aj v krmive. A to v kombinácii s tým, že sliepky žijú voľne a môžu prijímať dioxíny z pôdy, rastlín, červov a hmyzu, žiaľ, spôsobilo vyšší obsah dioxínov vo vajciach z biochovu.

 

ikona sliepkaVoľný výbeh

Znamená, že sliepky môžu vyjsť von, kedykoľvek sa im zachce. Vo vnútornom priestore majú sliepky plochu zodpovedajúcu maximálne deviatim sliepkam na štvorcový meter a vonku sú vyhradené pre jednu sliepku najmenej štyri metre štvorcové. Vnútri je podstielka.

Voľný výbeh v uzavretom priestore

Znamená, že sa ráta maximálne s deviatimi sliepkami na meter štvorcový vo vnútornom priestore, kde sa môžu pohybovať. Zhrnutím pre voľný chov sliepok je, že ak si kupujete vajíčka z voľného chovu, neznamená to, že všetky sliepky sa voľne pohybovali vo vonkajšom priestore.

sliepky voľný výbeh

 

ikona sliepkaPodstielkový chov

Podstielkový chov je chov vo vnútorných priestoroch bez klietok. Na podlahe je zvyčajne slama ako podstielka. Je určené, že podiel podstielanej plochy musí byť minimálne tretina celkovej plochy podlahy.
Na jednu nosnicu pripadá najmenej 1110 cm2 a maximálna hustota je 9 nosníc na meter štvorcový. Nosnice majú prístup k hniezdnym boxom. Každá sliepka má aspoň 15 centimetrov bidlového priestoru a prístup k prachovému kúpeľu.

škrupiny z vajíčokPrečítajte si tiež
9 tipov, ako využiť škrupiny z vajíčok.

 

ikona sliepkaKlietkový chov

Pri klietkovom chove sliepok pripadá na jednu sliepku plocha najmenej 550 centimetrov štvorcových. Interiérové klietky sú o niečo väčšie ako klietky, ktoré sa používali predtým, a každá klietka má hniezdo, bidlá a podstielku. Napriek tomu sa tu sliepky nemôžu prirodzene správať.

Sliepky sa nemôžu v takýchto klietkach voľne pohybovať, hrabať, naťahovať, ani mávať krídlami či sedieť na vyvýšenom mieste. Sady klietok sú umiestnené v halách s intenzívnym osvetlením, ktoré svieti aj 18 hodín denne. Prečo? Pretože svetlo podporuje znášanie vajec. Na Slovensku je väčšina nosníc chovaných v klietkových systémoch, kde sú natlačené v úzkych drôtených klietkach.

Spomeňme ešte veľký poplach, ktorý pred pár rokmi nastal pre vysoký obsah dioxínu vo vajíčkach z ekologického chovu. Dioxín sa ukladá v tele počas celého života a existuje podozrenie, že môže ovplyvniť imunitu, hormonálny systém, reprodukciu a zvyšovať riziko ochorenia na rakovinu. Vplyv je najväčší najmä na ešte nenarodené deti a dojčatá, ale keďže sa ukladá v tele. Je veľmi dôležité, aby sa znížili množstvá najmä pre mladé dievčatá, ktoré by v budúcnosti mohli preniesť dioxín na svoje deti.

Zdroje: kniha Život bez toxínov, Nariadenia vlády o ochrane nosníc, Biospotrebitel.sk
Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.