Určite ste už boli v hoteloch, kde to v kúpeľni alebo na toalete krásne voňalo. Príjemná, nevtieravá vôňa, ktorá vydržala. Môžete samozrejme použiť nejaké vonné sviečky, alebo difuzéry. Nižšie vám dáme niekoľko tipov. Ale ide to aj bez nich a presne tak to robia aj hotely v kúpeľniach alebo lepšie reštaurácie na svojich toaletách. Môžete to bez problémov aplikovať aj u seba doma a nebude vás to stáť takmer nič.
Aby kúpeľne krásne voňali
Určite sa zhodneme na tom, že vôňa vytvára emócie a dobrú náladu. Preto by ste na túto „maličkosť“ nemali zabúdať ani doma, kde trávite veľa času a občas k vám príde aj návšteva. Aj podľa vedcov je dôležité, že to čo cítime ovplyvňuje náš pohľad na dané miesto, naše správanie a konanie. Hotely to dobre vedia – kúpeľňa či toaleta musia príjemne voňať, pretože to sú vysoko intímne miesta a môžu ovplyvniť náš celkový názor na hotel, na izbu.
Najskôr upracte
Kúpeľňa, ale aj toaleta sú symbolom relaxu a čistoty. Najskôr teda musíte dôkladne upratať. Nepríjemné pachy spôsobujú najmä odtoky v sprchách a umývadlách, kde sa hromadia zachytené vlasy a mydlové usadeniny. Podobne je na tom toaleta.
Skúste ich čistiť priebežne, napríklad zvonom. Raz za mesiac prepláchnite odtok zmesou z ½ šálky jedlej sódy a ½ šálky octu. Zmes nalejte do odtoku a nechajte ju pôsobiť približne 30 minút. Potom nalejte niekoľko litrov horúcej vody a malo by byť po probléme.
V hoteloch tiež využívajú zmes octu a vody na rozprašovanie. Zmiešajte rovnaké množstvo týchto dvoch tekutín, dajte do rozprašovača a po osprchovaní nastriekajte zmes na obkladačky v kúpeľni, aby ste zabránili tvorbe plesní. Odstraňuje to zároveň aj vlhkosť.
Prečítajte si tiež
Pleseň v kúpeľni. 7 tipov, ako sa jej zbaviť nadobro.
Vyrobte si difuzér
Aby ste sa v kúpeľni cítili dobre a sviežo, vyrobte si difuzér, ktorý vydrží dlhšie. Ako na to?
Vezmite si vyššiu fľašu, nalejte do nej alkohol a mandľový olej v pomere 2:3.
Do zmesi pridajte 15 kvapiek levanduľového oleja a 25 kvapiek grapefruitového oleja. Potom do zmesi ponorte bambusové alebo ratanové tyčinky a nechajte ich pomaly nasiaknuť voňavým obsahom.
Následne tyčinky obráťte a nechajte vôňu postupne uvoľňovať do priestoru.
Vhodné vône sú aj eukalyptus, citrón alebo santalové drevo. Tie udržiavajú jemnú a nevtieravú vôňu.
Ďalšie triky na voňavú kúpeľňu
Vonné sviečky
Dizajnové vonné sviečky, ktoré nielen voňajú, ale aj dekoratívne dotvárajú priestor.
Aromatizované obrúsky
Mokré uteráčiky alebo uteráky jemne prevoňajte napr. esenciálnym olejom z mäty alebo citrónovej trávy.
Jednoduchý domáci aromatický osviežovač
Stačí vám 1/2 šálky sódy bikarbóny a 10-15 kvapiek esenciálneho oleja (citrón, levanduľa, rozmarín). K tomu drevená palička a malý pohár.
Zmiešajte sódu a esenciálny olej v nádobe. Nechajte v kúpeľni, aby pohlcovalo pachy a šírilo vôňu.
Vône zabudované v klimatizácii alebo ventilácii
Niektoré luxusné hotely a reštaurácie využívajú difuzéry integrované do ventilačného systému.
Vonný sprej
Pripravte si 200 ml destilovanej vody, 1 čajovú lyžičku alkoholu (napr. vodka) a 10-20 kvapiek esenciálneho oleja (pomaranč, mäta, jazmín).
Zmiešajte ingrediencie v rozprašovači a používajte na osvieženie vzduchu.
Prírodné potpourri
Tu je viacero možností a kombinácií. Postup je vždy rovnaký – zmiešajte ingrediencie v miske alebo vrecúšku a nechajte na poličke.
- Sušené kvety (napr. ruže, levanduľa)
- Sušené citrusové kôry (pomaranč, citrón)
- Škoricové tyčinky a klinčeky
- Kvapky esenciálnych olejov na zvýraznenie vône
Takéto aromatické zmesi sú veľmi obľúbené, preto ak chcete vyskúšať viac, prečítajte si náš článok Domáce potpourri. Vyrobte si ho zo sezónneho ovocia alebo kvetov a byliniek.
Citrón a soľ na osvieženie odtokov
Potrebujete 1/2 citróna a 1 šálku soli (najlepšie hrubozrnnej).
Citrón posypte soľou a použite na čistenie umývadla alebo vane.
Zdroj a foto: Lepšídeň.sk, Freepik.com