Vodu zo zemiakov nevylievajte. Tu je 7 tipov, ako ju skvele využiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite aspoň raz za týždeň varíte zemiaky – či už na klasické varené zemiaky, zemiakovú kašu, alebo potom na pečené zemiaky. Každopádne, zemiaky varíme často a takmer vždy aj vylievame vodu po uvarení. A to je škoda, pretože vodu zo zemiakov viete šikovne využiť v domácnosti, na skrášlenie ap. Obsahuje totiž mnoho prospešných látok, ako je vitamín C, fosfor, zinok, horčík, či vápnik.
Vyskúšajte niektorý z našich siedmich tipov.

 

7 tipov, ako využiť vodu zo zemiakov

Využitie vody zo zemiakov je ekonomický a tiež ekologický spôsob, ako si pomôcť v domácnosti, či v záhrade. Nielenže obsahujú spomínané vitamíny, či minerály, ale v šupke zemiakov je aj kyselina listová a pantenonová.
Dokonca aj čistá šťava zo zemiakov je výborný pomocník – je bohatým zdrojom enzýmov a vitamínov. Solanín je účinný pri regenerácii namáhanej pokožky, efektívny na popraskanú kožu aj pri starostlivosti o nechtové lôžka.

ikona zdvihnutý palec1. Na odvodnenie tela

Vodu z varených zemiakov zlejte, nechajte vychladnúť a dajte do chladničky. Ak vás trápi zavodnené telo a zemiaky ste nesolili, pite jeden pohár denne. Tak podporíte správnu hydratáciu a odvodníte telo, navyše aj znížite kyslosť organizmu.
Ak ste vodu predsa len osolili, tento spôsob nebude fungovať, keďže soľ práve naopak zadržiava vodu v tele.

 

ikona zdvihnutý palec2. Ako šampón

Určite využívate bežný šampón kúpený v obchode, ale skúste raz za týždeň využiť vodu zo zemiakov. Vitamín C totiž podporí vašu pokožku a dodá jej sviežosť. Navyše prežiari vaše vlasy a dostanú prirodzený lesk.
V odvare zo zemiakov je totiž nielen škrob, ale aj vitamín B12 a elektrolyty. Pomáha to aj na rozstrapkané končeky vlasov. Navlhčíte vlasy, necháte pôsobiť pol hodinky a potom umyjete.

 

ikona zdvihnutý palec3. Zápaly v ústach

Aj vás občas trápia drobné ranky v ústach? Malé zápaly, pľuzgieriky, je to nepríjemné najmä pri jedení. Vodou zo zemiakov si denne prepláchnite ústa, nechajte ju preniknúť aj medzi zuby. Účinok pocítite už po pár dňoch.
Zemiaková voda pôsobí ako dobré kloktadlo aj pri paradentóze, či zápachu z úst.

7 tipov, ako využiť vodu zo zemiakov

 

ikona zdvihnutý palec4. Na rannú opicu

Ak ste si večer, či v noci na párty poriadne vypili a ráno vám buši v hlave desať kladív, vyskúšajte tento jednoduchý recept: odvar zo zemiakov popíjajte pomaličky, po troškách a uvidíte, že sa vám uľaví. Ešte lepšie je vraj pridať trošku kmínu, ale to nie každému chutí 🙂

 

ikona zdvihnutý palec5. Pri varení

Vodu zo zemiakov využijete aj pri ďalšom varení – keďže obsahuje škrob, výborne ňou zahustíte omáčky. Môžete ju použiť aj ako základ pre polievku, prípadne do domáceho chlebíka.
Do zemiakovej vody môžete tiež vložiť sušenú zeleninu, strukoviny, riasy a huby, predtým ako ich pôjdete ďalej variť. Tak ich jednoducho hydratujete.

 

ikona zdvihnutý palec6. V domácnosti na čistenie

Voda zo zemiakov sa skvele hodí na čistenie domácnosti. Keď ju zahrejete, skvele ňou umyjete napríklad pripečené dvierka na rúre, pripečený hrniec alebo plech.
Vodou môžete čistiť aj príbor – namočíte vidličky, nože, či lyžice do zemiakovej vody a necháte pár minút pôsobiť.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 

ikona zdvihnutý palec7. Aj v záhrade

Škrobová voda zo zemiakov urýchľuje uvoľňovanie rastlinných živín z pôdy, takže plodiny ich tak lepšie absorbujú. Užitočné sú aj obsiahnuté minerály a vitamíny.
Takže postupne si zbierajte vodu z varenia zemiakov – zlejte ju do nádoby, vedra, či krhly. Môžete pridať aj vodu z cestovín (nesolenú) alebo vodu z varenia vajíčok.

Využijete ju aj v záhrade: nalejte vodu zo zemiakov do rozprašovača a pravidelne postrekujte rastliny. Funguje to na rôznych škodcov, ktorí sa postupne vytratia a budú sa rastlinám vyhýbať.

Čo s osolenou zemiakovou vodou?
Často však varíme zemiaky v osolenej vode, ktorú isto nepoužívajte na niektoré vyššie zmienené účely. Môžete ju použiť ako kloktadlo, základ pre polievky a do omáčok, plus na opicu.
No slanú zemiakovú vodu môžete využiť proti burine – nalejte ju do horúcej vody a potom tým polejte burinu. Funguje to najmä pri burine s väčšími, širokými listami.

Foto: Vecteezy.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.