Vyberáte si spôsob vykurovania do vášho domu a neviete si rady? Moderné kotly na drevo sú účinné, ekologické, pohodlne sa používajú. Keď k nim napojíte akumulačnú nádrž, nemusíte do nich ani tak často prikladať.
Drevo a využívanie tepla z jeho žiaru je zvyk už z pravekých dôb. Každý z nás sa rád zahľadí do ohňa alebo si užíva posedenie pri praskajúcom krbe. Pre mnoho rodín je preto prikladanie dreva do kotla či krbu akýmsi relaxom a jasnou voľbou pri výbere zdroju tepla.
Kotly na drevo sú stále v trende, hlavná obava pri ich zadovážení tkvie v predstave neustáleho prikladania počas celej zimy. To však nemusí byť pravidlom.
Urobíme si dnes večer oheň?
Ak vás láka vôňa dreva, praskajúci a hrejúci oheň, máte niekoľko možností, ako ho v svojom dome využívať.
1. Ohnisko v záhrade
Prvý variant je mať v záhrade ohnisko. Niektoré rodiny si zadovážia oceľovú misu, ktorá môže byť skrytá a vyťahuje sa len pri špeciálnych príležitostiach, posedení s priateľmi a opekaní špekačiek.
2. Krb alebo kotol na drevo a druhý zdroj vykurovania
Druhá možnosť je vykurovanie drevom kombinovať s iným zdrojom, napríklad s plynovým kotlom, elektrokotlom alebo kotlom na pelety. Záleží na vás, ako si to nastavíte. Keď máte drevo, môžete ním kúriť a keď odchádzate na pár dní preč, používať iný zdroj vykurovania.
3. Kotol na drevo
Tí, ktorí chcú kúriť výhradne drevom si často kúpia kotol na drevo. Moderné kotly sú totiž veľmi účinné a na jedno naloženie horia dlhšie. Navyše kotol premení takmer všetok žiar na teplo do vášho domu (účinnosť kotla je okolo 90 %).
Keď ku kotlu na drevo pripojíte akumulačnú nádrž, získate ďalšiu výhodu. Nebudete musieť tak často prikladať, pretože nádrž ukladá a uchováva teplo z kotla. Keď oheň vyhasne, na kúrenie sa využije teplo z akumulačnej nádrže. Kotol na drevo so zásobníkom je ďalšou praktickou verziou.
Akým drevom budeme kúriť?
Základom je, aby drevo nebolo vlhké, pretože mokré drevo má menšiu výhrevnosť, znižuje výkon kotla a odpar jeho vody ničí kotol zvnútra. Malo by ideálne vysychať 2 roky, pretože naukladané drevo pod strechou príde za rok zhruba o 20 % svojej vlhkosti.
Záleží aj na druhu dreva. Smrekové drevo má väčšiu výhrevnosť než dubové drevo, má však menšiu hustotu. Takže keď naložíte kotol smrekovým drevom, dostanete menej tepla, ako keď ho naplníte dubovým.
Z jednotlivých druhov dreva sa odporúča rozkurovať mäkkým smrekovým drevom naštiepaným na tenké triesky a po rozhorení prikladať napríklad dubom alebo bukom.
Kúrenie drevom a teplo z ohňa máme zapísané už v genetickom kóde. Toto teplo je príjemné a niekto ho dokonca vníma aj ako výhrevnejšie. Vôňa dreva je omamná a práca s ním nás vracia k našim predkom.
Prečítajte si tiež
Aké palivové drevo je najvhodnejšie do krbu?
— PR článok —
Foto: LepsiDen.sk, Unsplash.com