Zázračné látky v rastlinách pre vaše zdravie a krásu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že v kvetoch nechtíka či v plodoch rakytníka sa nachádzajú karotény a karotenoidy, ktoré upokojujú zápalové stavy a dodajú vašej pokožke zdravšie sfarbenie? A že v listoch rozmarínu sú éterické oleje, ktoré vďaka aromaterapii podporujú prietok lymfy a používajú sa v boji proti celulitíde?
Výsledky vedeckých výskumov uvádzajú, že mnohé rastliny alebo extrakty z nich môžu byť hodnotnými zložkami kozmetických prípravkov. Tuky, slizy, triesloviny…rastliny ukrývajú veľké bohatstvo, ktoré je prospešné nielen pre naše zdravie, ale aj krásu.
Čo všetko ukrývajú zázračné látky v rastlinách?

Veľa bežne dostupných rastlín môže mať blahodarný vplyv na našu pokožku. Účinkujú v mnohých smeroch, čim zlepšujú stav jednotlivých vrstiev pokožky.
Niektoré zo špecifických látok, ktoré obsahujú, neutralizujú škodlivé voľné radikály, chránia pred stratou vody, alebo zlepšujú stupeň hydratácie pokožky.
Iné prenikajú do hlbších častí pokožky, kde plnia ochrannú funkciu a taktiež ničia voľné radikály.

zázračné látky v rastlinách

Objavte zázračné látky v rastlinách.

Pozrite si tie najdôležitejšie zázračné látky v rastlinách, ktoré sú ideálne do kozmetických prípravkov.

 • Tuky majú na pokožku hydratačné účinky (napr. olivový olej či rastlinné oleje, napr. z hroznových jadier, jojobový). Kakaové maslo získavané zo semien kakaovníka a maslo shea lisované zo semien maslovníka afrického dokonca chránia pokožku pred UV žiarením.
 • Slizy, čiže polysacharidy a deriváty sacharidov, ktoré napučia vo vode a vďaka tomu zahusťujú kozmetické prípravky, navyše majú na pokožku ochranné a hydratačné účinky, taktiež upokojujú zápalové stavy (napr. semená ľanu siateho, korene mydlice, korene ibiša).
 • Triesloviny so sťahujúcimi vlastnosťami, ktoré utesňujú cievy a spomaľujú vylučovanie mazu (sebum). Dokonca majú antibakteriálne účinky (liečba akné a iných vredov), neutralizujú voľné radikály (zlúčeniny, ktorých nadmerné množstvo urýchľuje proces starnutia pokožky), farbia vlasy a spomaľujú ich prílišné mastenie. Siahnite po dubovej kôre, listoch orecha kráľovského a listoch hamamelu.
 • Kumarín chráni pred UV žiarením a utesňuje cievy (eskulín z kôry pagaštana konského).
 • Saponíny taktiež utesňujú cievy a navyše majú čistiace účinky a podporujú vstrebávanie ďalších látok (pagaštan konský, brečtan popínavý).
 • Flavonoidy sú látky so širokým použitím v kozmetike. Utesňujú a spevňujú cievy pokožky (používajú sa pri celulitíde, rozšírených cievach), predchádzajú úbytku vitamínu C, neutralizujú voľné radikály, chránia pred UV žiarením, navyše účinkujú ako estrogény, a preto sa používajú v prípravkoch proti starnutiu. Hľadajte kvety arniky horskej, kvety bazy čiernej, praslička roľná, kvety rumančeka pravého.
 • Antociány sa nachádzajú v bunkovej šťave mnohých kvetov a plodov. Dodávajú im farbu od tmavomodrej, cez fialovú, červenú až po ružovú. Zlepšujú krvný obeh, utesňujú steny ciev, zlepšujú prekrvenie dúhovky oka, zlepšujú ostrosť videnia, ničia voľné radikály, chránia pred UV žiarením a majú protizápalové účinky. Patria sem plody jarabiny, brusnice čiernej, modrého hrozna, kvety bazy čiernej, ibiša, nevädze.
 • Zlúčeniny síry spomaľujú rozvoj mikroorganizmov a používajú sa na liečbu lupín a mazotoku vlasatej časti hlavy. Vyskytujú sa napr. v cesnaku, cibuli a reďkvi čiernej.
 • Karotény a karotenoidy, čiže žlté a oranžové farbivá, sa nachádzajú v mnohých rastlinách. Ničia voľné radikály, chránia pred UV žiarením, upokojujú zápalové stavy a dodávajú pokožke zdravé sfarbenie. Popritom účinkujú proti starnutiu pokožky. Nájdete ich v kvetoch nechtíka a plodoch rakytníka.
 • Éterické oleje sa používajú v aromaterapii. Podporujú prietok lymfy a stimulujú jej obeh. Preto sa používajú na boj s celulitídou a proti vypadávaniu vlasov. Ide napríklad o oleje z bobúľ borievky, listov geránia, z čajovníka, z listov rozmarínu.
 • Fitohormóny dopĺňajú prirodzené zložky, ktoré sa vekom strácajú z pokožky, taktiež spomaľujú aktivitu enzýmov, ktoré ničia vlákna kolagénu, čo spomaľuje proces tvorby vrások. Podporujú odolnosť buniek voči negatívnym vonkajším činiteľom. V značnom množstve sa nachádzajú v ďateline červenej a v kvetoch slnečnice.

Ak sa zaujímate o prírodnú kozmetiku, oveľa viac tipov a trikov nájdete v knihe Krása z prírody.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.