Zima sa blíži a vaše auto nemá základnú výbavu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rovnako ako si musíme v chladnom počasí obliecť teplý kabát, čiapku a rukavice, aby sme boli v teple, je potrebné starať sa aj o naše autá, aby v zime správne fungovali.
V tomto článku sa pozrieme na zopár najlepších tipov na prípravu vozidla a udržanie bezpečnosti jazdy v zložitých zimných podmienkach. Čo by ste si mali vziať so sebou na cestu? Čo je potrebné skontrolovať pred príchodom prvých mrazov? Ako základnú výbavu treba mať?

 

Pohotovostná výbava

Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť, je mať vždy pri sebe niekoľko nástrojov prvej pomoci, aby ste boli vždy pripravení na každú nepríjemnú situáciu. Je zrejmé, že na výmenu defektu je potrebné vziať si rezervné koleso a náradie. Pri množstve snehu vám zas pomôžu s nastupovaním do auta špeciálne nášľapy.

Odporúčame vám ale vložiť do kufra aj niečo iné. Motorový olej, kvapalina do ostrekovačov a chladiaca kvapalina môžu byť pre vás užitočné. Musíte si vziať aj škrabku, pretože je zrejmé, že nechcete vyraziť na cestu, ak je čelné sklo úplne pokryté ľadom a snehom.

Ak uviaznete, bude sa vám hodiť baterka alebo svetlo, najmä v noci alebo za zníženej viditeľnosti. Aj keď máte na sebe teplý kabát, náhradné rukavice, čižmy alebo dokonca prikrývka vám pomôžu zahriať sa, ak nebude fungovať vykurovanie. No a samozrejme, nezabudnite na dôležité doklady a zopár drobných v pánskej peňaženke.

 

Vymeňte stierač a kvapalinu do ostrekovača

auto v zime myslite na základnú výbavuPredstavte si, že jazdíte po ceste v noci, keď zrazu začne silný dážď a sneženie, ktoré výdatne leje vodu na čelné sklo. Zapnete stierače, aby ste zlepšili viditeľnosť, ale nepomáhajú, iba zbytočne preťahujú gumovú stierku cez sklo.

Zlá viditeľnosť v chladnom počasí môže byť veľmi nebezpečná, preto sa uistite, či stierače správne fungujú. Lamely stieračov sú vyrobené z gumy a môžu časom prasknúť a opotrebovať sa. Odporúča sa preto meniť lišty stieračov každých 6-12 mesiacov. Musíte tiež sledovať hladinu kvapaliny v ostrekovači, pretože pomáha zbaviť sa snehu a ľadu na čelnom skle.

 

Hladina nemrznúcej zmesi

Nemrznúca zmes chráni motor automobilu pred zamrznutím v chladnom počasí a pred prehriatím v horúcom počasí, ako aj pred koróziou. Je preto dôležité udržiavať rovnaké množstvo vody a nemrznúcej zmesi v pomere 50:50.

Našťastie nemusíme stáť pred autom s odmerkou, hotovú zmes nemrznúcej zmesi a vody si môžete kedykoľvek kúpiť na ktorejkoľvek čerpacej stanici. Ak nedoplníte dostatočné množstvo nemrznúcej zmesi, môže dôjsť k zamrznutiu chladiacej kvapaliny a prehriatiu motora.

Prekontrolujte aj olej a jeho viskozitu, stav batérie a vykurovanie, pretože zima nebude mať s vami žiadne strpenie.

ako v zime zohriať autoPrečítajte si tiež
Ako v zime rýchlo zohriať auto?

— PR článok —
Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.