Kvetinové dekorácie dodajú interiéru bytu či domu nový ráz. Máloktorý dekoračný prvok dokáže váš domov osviežiť, zútulniť a zjemniť ako kvety. Otázkou je, či sa hodia viac živé alebo umelé kvety. Pri živých totiž musíte byť tak trochu aj profesionál, ktorý vie, ako a kedy sa o ne starať, aby boli stále svieže a prosperovali. Nie každý to dokáže. Stačí párkrát zabudnúť zaliať, odložiť hnojenie, či presádzanie, a celá kvetinová výzdoba sa začne uberať iným smerom, ako ste pôvodne zamýšľali. Odborníci preto odporúčajú umelé kvety, ktoré neraz vyzerajú ako živé a ich vzhľad nie je časovo obmedzený ako pri živých.
Mnohí ľudia však berú umelé kvety dosť skepticky – iba na ne sadá prach a vlastne nie sú živé, načo ich mať doma. Niektorí ich dokonca považujú za gýč. Súčasné technológie sú však inde ako pred desiatkami rokov, keď mali naši rodičia a starí rodičia plno umelých kvetín po celej domácnosti. Dnes sa vyrábajú dekorácie prepracované do posledného detailu a neraz ani nespoznáte, že ide o umelé kvety.
Umelé kvety
Výber je bohatý.
Napríklad dekoratívny kvetináč s levanduľou a ozdobným vencom. Nádherne prepracované ľalie v jemne ružovom odtieni, ktoré sú naozaj ako živé. Nám sa veľmi páčil drevený kvetináč s kyticou žltých a bielych tulipánov, z ktorých cítiť jar. Ak máte radšej pivonky, môžete si ich naaranžovať do vázy, krásne biele kvety so zelenými lístkami a návšteva sa ich bude musieť dotknúť, aby sa presvedčila, že nie sú živé.
Podobných tipov je naozaj veľa a je na vás ako si ich nakombinujete a do ktorých izieb.
Navyše si nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Nijaké zalievanie, hnojenie, či presádzanie. „V podstate ich stačí umývať od prachu. Nezabudnite preto pri pravidelných sezónnych (štvrťročných) väčších upratovaniach ich zbaviť prachu,“ radí magazín Homelook v článku o umelých kvetoch. „Položte si kvety do vane a dôkladne osprchujte vodou. Pomôže vám aj hadica na záhrade. Viac nie je potrebné.“
Ako vyberať?
Dnešné umelé kvety, ale ani kríky či stromy sa už nepodobajú tým z minulosti. Priznajme si, občas naozaj budili hrôzu a ani zďaleka sa nepodobali na živé. Tomu je koniec a vývoj išiel radikálne dopredu. Využívajú sa najmodernejšie technológie s dôrazom na materiály, ktoré zabezpečia výslednú autentickosť danej rastliny.
Umelé kvety si môžete ísť pozrieť priamo do kamenného kvetinárstva, preskúmať detailne zblízka, „ochytať si ich“. Ale existuje aj množstvo e-shopov a vyberať tak môžete z pohodlia domova.
Ešte predtým si však ujasnite, aký tip dekorácie má byť nová rastlina. Má vyplniť prázdne miesto? Doladiť časť interiéru? Alebo to má byť dominantný prvok? Nebojte sa poradiť s odborníkom floristom.
Prečítajte si tiež
Povedzte to kvetmi. Naučte sa aranžovať.
Ak hľadáte niečo výrazné, siahnite po umelých stromčekoch a umelých palmách. Množstvo druhov, veľkostí – napríklad klasickým fikusom nič nepokazíte a viete si ho rôzne variovať. Hľadajte prírodné kmene, vďaka nim vyzerajú stromy ako živé a nikto na prvý pohľad nezbadá, že ide o umelý strom.
Na doplnenie priestoru, zjemnenie, odporúčame kvetinové kytice a kompozície. Ruže, hyacinty, orchidey…výber je pestrý: môžu byť vo váze alebo v kvetináči, s romantickým nádychom, či do modra a zelena.
Kto má rád exotiku, môže siahnuť po kvitnúcich stromoch alebo bambuse. Kokos, ananás, banánovník, granátové jablko, či pomarančovník. Takéto exotické rastliny dokážu priestor predovšetkým oživiť, výborne sa hodia do veľkej obývačky, alebo aj na terasu k bazénu.
Ako na nás pôsobia rastliny?
Áno, ideálna je živá kvetinová výzdoba a ak vás baví sa o ne starať, viete to a naozaj vám to ide, smelo do toho. Nielenže skrášlia interiér, ale vyrábajú aj potrebný kyslík.
Ak ale máte náročnejšiu prácu, nie vždy chuť „hrajkať sa“ s kvetmi, radšej siahnite po umelých. Napokon, odborníci zistili, že kreativitu a tvorivosť na pracovisku zvyšujú nielen živé, ale aj umelé kvety. Harmonické usporiadanie kvetín – buď pestré kytice alebo tón v tóne – vplývajú priaznivo na koncentráciu a dobrý výkon.
Je známe, že zelená farba kvetov má upokojujúce účinky a navodzuje v ľuďoch pohodu. A ak máme všade naokolo plno počítačov, tabletov, mobilov, spestrenie formou kvetinových dekorácií určite príde vhod. Rastliny majú dokázateľne pozitívny vplyv na našu psychiku. Aj profesionálni kvetinári vám dosvedčia, že živé i umelé kvety prispieva k duševnej pohode a vyrovnáva negatívne pôsobenie pretechnizovaného sveta.
Napokon, inšpirovali sa tým aj výrobcovia rôznych iných produktov.
Vezmite si napríklad výrobcov posteľnej bielizne alebo sedačiek. Veľké kvitnúce kvety na nich sú naozaj trendy a dokážu prispieť k pohode domova. „Kvetinové sedačky vyniknú najmä v jemnejších interiéroch s minimalistickým zariadením. Okrem veľkých vzorov sa odporúča siahať po výrazných podkladových farbách, akými sú oranžová, ružová alebo tyrkysová,“ radí Pekné bývanie vo svojej osmičke najväčších trendov v bytovom dizajne.
3 tipy od Homelook
- Nechajte vyznieť jednotlivé kvety a dreviny; zoskupujte ich skôr do výrazných, dominantných štruktúr a nerozmiestňujte ich po pár kúskoch.
- Veľké dekorácie upútajú pozornosť, preto sa nebojte ani dekoračných stien. Áno, hodia sa do reštaurácií, ale skvele vyzerajú aj vo veľkých rodinných domoch.
- Pri aranžovaní hľadajte inšpiráciu všade naokolo. Využívajte rôznorodé prvky, aj oceľové lanká, efektne namaľované rúrky, surový betón, matice ap.
— PR správa —
Foto: Pixabay.com, hgtvhome.sndimg.com