Zvolen. 5 zaujímavých tipov pri návšteve jedného z našich najstarších miest

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ikonický gotický zámok v centre mesta, Arborétum Borová hora so stovkami druhov voňavých ruží, dokonalý západ slnka na Pustom hrade a námestie SNP ako historický symbol odvahy proti totalite. Či už Zvolen navštívite náhodou alebo si výlet jedného z najstarších miest Slovenska dôkladne naplánujete, tieto miesta rozhodne stoja za návštevu.

Ak sa rozhodnete spoznávať Slovensko spoza okien vlaku, jednou cestou napríklad z Vrútok do Zvolena, môžete navštíviť hneď niekoľko výnimočných miest. Metropolu stredného Slovenska – Banskú Bystricu, Harmaneckú jaskyňu, kúpeľné mesto Turčianske Teplice, ale aj centrum slovenského národného obrodenia – Martin.
Na cestu vlakom sme sa vydali aj my a hoci by sme zvolenskú železničnú stanicu ľahko prehliadli, v meste sme objavili toho viac než dosť. Menej známe, no nemenej zaujímavé zákutia Zvolena vás očaria jedinečnou architektúru a turistické značky vás zavedú na miesta z čias slovanského osídlenia.

 

1. Zvolen a jeho historická ikona

Najväčší symbol Zvolena, pôvodne poľovnícka kúria, dominuje nad mestom už od 14. storočia. Zámok mal len minimálny strategický či obranný význam, keďže v období svojho vzniku ležal v bezpečnej časti Uhorska. Napriek tomu práve on svojou mohutnosťou a neobvyklou architektúrou dodáva Zvolenu historický šarm.

Využíval sa rôzne. Od roku 1848 patril uhorským kráľovnám, neskôr tam sídlil súd, väznica, určitú dobu dokonca slúžil aj ako sklad tabaku. Pre svoj pravidelný obdĺžnikový pôdorys sa zaraďuje ku takzvaným kastelovým hradom.

Zvolenský hrad

Hoci pôvodný hradný nábytok vo vnútri zámku nenájdete, milovníkov umenia poteší stála expozícia Slovenskej národnej galérie. Čaká vás tam zbierka európskeho maliarstva 16. až 19. storočia, ale aj príležitostné výstavy. V zámockej kaplnke sa pravidelne konajú bohoslužobné obrady rôznych konfesií. Priestory však majú aj rozmanité dočasné funkcie. Kráľovská sieň s kazetovým stropom a portrétmi panovníkov je zároveň koncertnou sálou, Rytierska sieň na prízemí severného krídla sa využíva na mestské občianske obrady.

Zadarmo môžete zámok navštíviť každú prvú nedeľu v mesiaci, rovnako voľný vstup majú aj deti do 6 rokov, návštevníci s trvalým pobytom v meste Zvolen, či študenti výtvarného zamerania. Zámok je otvorený každý deň od desiatej ráno do pol šiestej večer. V parku pod zámkom nájdete aj repliku Pancierového vlaku Hurban, ktorý sa využíval pri bojoch v SNP.

Pancierový vlak Hurban pri hrade Zvolen

 

2. Tisíc ruží v jednej záhrade

Arborétum-kaktusy ZvolenArborétum Borová hora je výnimočné voňavým Rozáriom, kde rastie takmer 800 odrôd ruží vyšľachtených predovšetkým na území bývalého Rakúsko-Uhorska. Pýši sa aj zbierkou kaktusov a sukulentov a rozmanitými drevinami, ktoré reprezentujúc bohatú vegetáciu z rôznych kútov Slovenska. Arborétum je súčasťou Technickej univerzity vo Zvolene a slúži predovšetkým ako vedecko- pedagogické pracovisko. Zároveň je ideálnym miesto na oddych v prírode, relaxáciu, prechádzky, či piknik.

 

3. Pustý hrad

Približne hodinku pešo od centra mesta sa nachádzajú zrúcaniny Pustého hradu, o ktorom sme už písali v článku Pustý hrad. Náučný chodník, drevené sochy, kamenné tváre…a poklad. Dostanete sa tam cez lesík alebo po asfaltovej ceste, ktorá je vhodná aj pre cyklistov.
Najromantickejší čas na návštevu Pustého hradu je krátko pred západom slnka, kedy sú panorámy miest zahalené do ružovo- oranžovej farby. Hoci v súčasnosti z neho zostali len ruiny, v minulosti patril k elite najdôležitejších sídiel uhorských kráľov a od polovice 12.storočia bol dokonca centrom Zvolenskej župy.

Pustý hrad pri Zvolene

 

4. Námestie SNP – symbol odporu Slovákov voči totalite

Cestovanie, turistika, či chodenie po pamiatkach býva najmä cez letné horúčavy vyčerpávajúce. Ak ste už unavení z celého dňa, sadnite si na jednu z terás na námestí, objednajte si osviežujúci drink alebo zmrzlinu a užívajte si pohľad na Zvolenský zámok či mestskú fontánu pri Evanjelickom kostole svätej Trojice. Poprechádzajte sa po jednom z najrozľahlejších slovenských námestí, navštívte pamätník SNP alebo si vychutnajte výhľad na mesto zo Zvolenskej veže.

Zvolenské námestie

 

5. Lesnícke a drevárske múzeum

Viete čo je to tokárstvo či dlabanie? Priamo na námestí SNP nájdete aj expozíciu venovanú tradičným drevárskym remeslám. Dozviete sa ako sa spracúvalo drevo, či ako žije les.  Uvidíte devastačné dôsledky konzumného spôsobu života ľudí.
Počas tohto leta je pre návštevníkov pripravená špeciálna výstava tropického hmyzu. Unikátne, obrovské a pestro sfarbené druhy namiesto znechutenia vyvolávajú údiv a možno aj vás presvedčia o tom, že hmyz nemusí byť len na príťaž.

Zvolen

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, wikimedia/VOL2PEU12


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.