Písací stôl pre školáka je v detskej izbe nevyhnutnosťou. Mal by spĺňať ergonomické zásady, disponovať úložným priestorom a byť štýlový.
Počas školského roka trávi dieťa pri písaní domácich úloh, učení sa a robení projektov značnú časť popoludnia. Preto je dôležité napríklad to, že písací stôl pre školáka sa vyznačuje pohodlnosťou, má vhodnú výšku a správne umiestnenie. Nemala by na ňom chýbať lampa na čítanie.
Čo ďalšie by mal spĺňať, aby si dieťa pri učení a písaní úloh nekazilo zdravie, neničilo oči alebo chrbticu?
Tipy pre výber stola a stoličky pre školáka
Ak neviete, aký stôl a stoličku vybrať, inšpirujte sa nasledovnými radami odborníkov.
1. Dodržujte ergonomické zásady
Pri písaní je kľúčové, aby dieťa sedelo správne, teda malo nastavenú zodpovedajúcu výšku stoličky a pracovnej plochy stola. Je to účinná prevencia proti bolestiam chrbta.
Akú stoličku pre prváka?
Pri vyberaní stoličky pre školopovinné deti dbajte na to, aby hrana sedáka stoličky bola na úrovni spodnej časti kolenného kĺbu stojaceho dieťaťa. Vhodná je päťramenná stolička na kolieskach, s možnosťou nastavenia výšky a polohy pri sedení.
Správne nastavená výška stola je vtedy, keď dieťa sedí na stoličke so zvesenými rukami, v lakťoch urobí pravý uhol a tie siahajú približne 2 až 3 cm pod úroveň vrchnej časti pracovnej plochy.
Keďže deti rýchlo rastú a častá výmena nábytku je pomerne nákladnou záležitosťou, investujte do rastúceho nábytku. Rastúci písací stôl je nastaviteľný, čiže sa mení spolu s dieťaťom. Deti ocenia, že dosku stola je možné sklápať pod rôznymi uhlami. Ak píšu, ideálny sklon je okolo 15 stupňov, pri čítaní a učení cca 30 stupňov.
2. Myslite na veľkosť pracovnej plochy a úložný priestor
Menšie deti si na písací stôl potrebujú pohodlne rozložiť zošity, knihy a písacie potreby. Pre tie staršie býva nevyhnutnosťou počítač alebo notebook. Preto je vhodné veľkosť pracovnej dosky prispôsobiť veku a potrebám dieťaťa. Väčšina polohovateľných písacích stolov pre deti má šírku okolo 100 až 110 cm, výšku 63 až 96 cm a hĺbku 55 až 65 cm.
Z praktických dôvodov je vhodné zvoliť písací stôl s úložným priestorom, napríklad so zásuvkami a policou na dvierka. Do nich si dieťa uloží učebnice a zošity a bude ich mať pri učení poruke. Takýto stôl zároveň efektívne využíva miesto v detskej izbe, ktorého spravidla nebýva nazvyš najmä v panelákoch.
3. Nepodceňujte materiál
Detská izba prváka alebo staršieho školáka je priestorom na učenie, ale aj na hru a trávenie voľného času. Písacie stoly a stoličky sa vyrábajú z viacerých materiálov, najčastejšie z drevotriesky, plastu, lamina alebo z masívu, pričom každý z nich má svoje výhody i nevýhody.
Pri voľbe materiálu písacieho stola berte do úvahy zdravotnú nezávadnosť a bezpečnosť. Dobrou voľbou je napríklad písací stôl z borovice alebo smreka, ošetrený ekologickým lakom, so zaoblenými hranami. Vyznačuje sa pevnosťou a odolnosťou. Nevýhodou je vyššia cena.
Prečítajte si tiež
Ako má vyzerať izba pre školáka? Čo tam nesmie chýbať?
4. Berte do úvahy dizajn
Písacie stoly sú zhotovené v rôznych tvaroch, štýloch a farbách. Snažte sa ho zladiť s ostatným zariadením detskej izby a do výberu zapojiť aj svoju ratolesť, nakoľko práve ona bude stôl dennodenne používať.
Čo sa týka výberu detskej pracovnej stoličky, stolička pre prváka a mladších školákov môže byť v pestrých farbách. Futbaloví nadšenci ocenia rastúcu stoličku s operadlom v tvare futbalovej lopty. Oranžovo-červená kombinácia operadla v dizajne medveďa očarí najmä dievčatá.
5. Dbajte na vhodné umiestnenie
Najdôležitejším pravidlom pre umiestnenie písacieho stola a stoličky pre školáka je dostatok denného svetla. Nemusí byť nutne pod oknom, avšak dosah slnečného svetla je pre zdravie a pohodu dieťaťa pri učení nevyhnutný. Podstatný je aj výhľad na dvere, ale dieťa by nemalo sedieť chrbtom k oknu kvôli tieňu.
Ak je v detskej izbe málo priestoru, preferujte rohové písacie stoly.
— PR článok —
Foto: Julia M Cameron / Pexels.com